Eski Bakan Bayraktar ‘Tapeler bana ait’ demişti… CHP’den ilk tepki geldi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 17-25 Aralık soruşturması sırasında istifa eden eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın "Dosyamda ne varsa, hem tapeler hem teknik takip doğrudur" açıklamalarının itiraf niteliğinde olduğunu söyledi.

Eski Bakan Bayraktar ‘Tapeler bana ait’ demişti… CHP’den ilk tepki geldi

Özgürüz Radyo’dan Altan Sancar’a konuşan Bayraktar, “Dosyam var, dosyada ne varsa kabul ediyorum, benim suçum. Telefondaki konuşmalar ban aittir, tapeler bana aittir, renkli çekilen kameralar, teknik takiptekilerin hepsi bana aittir. Devletin düzelmesi için hakikaten, Allah'tan korkan, vatanını ve milletini seven, üretim yapan, katma değeri yüksek mal üreten insanların bir yerlere gelmesi lazım. Benim şimdi tuzum kuru. Özel sektördeyim. Beni şimdi attılar. ‘Reis', sayın cumhurbaşkanım beni hırsız çuvalının içine koydu ve attı” ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan Bayraktar’ın açıklamalarının yankısı sürerken, CHP’den bu sözlere ilk tepki geldi…

Ağbaba Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Erdoğan Bayraktar; ‘Beni hırsızlık çuvalına attılar. Dosyamda ne varsa, hem tapeler hem teknik takip doğrudur. Telefon konuşmalarım A'dan Z'ye doğrudur’ demiş. Her şeyi itiraf etmiş! Yani 17-25; AKP’ye bir darbe girişimi! değil, düpedüz yolsuzluk ve hırsızlık operasyonuymuş” ifadesini kullandı.

“BU BİR İTİRAFTIR”

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Bayraktar'ın “itirafta bulunduğunu” belirterek, şunları söyledi:

* Hakkımdaki iddialar ‘doğru’ diyor ama bir şey daha söylüyor. ‘Bende para yok' diyor. Peki, o dönem para alanlar, evinden para çıkanlar, ayakkabı kutusundan çıkan paralar, ‘Oğlum sıfırlayabilir misin' diyenler yargılandı mı? Hayır.

* Bu iddiaları, delilleri suçlular ortaya koysa da onların suçluluğunu ortadan kaldırmaz. Eğer dün bu rüşvetin, yolsuzluğun üzerine gidebilseydik bugün Ticaret Bakanı kendi şirketinden bakanlığa mal satmazdı. Satsaydı da yargılanabilirdi.”

“SORGULAMALIYIZ ÇÜNKÜ TÜYÜ BİTMEMİŞ YETİMİN HAKKI VAR”

17-25 dönemindeki yapılan operasyonlarındaki ülkenin geleceği açısından bir hayli önemli olduğunun altını çizen Başarır, “Bugün rüşveti, yolsuzluğu yargılayamıyorsak o gün ayakkabı kutularından çıkan paranın hesabını veremeyenler yüzündendir. ABD'de yargılanan Rıza Zarrab'ı aklayanların bugün bir kez daha toplumun karşısına çıkmaktadırlar. Zarrab'ı aklayanlar; para, saat alanlar bir kez daha toplumun karşısına çıkmıştır. Rüşvet, irtikap, kara para; bunlar sorgulanmalıdır. Sorgulamalıyız. Çünkü tüyü bitmemiş yetimin hakkı var” ifadelerine yer verdi.

 

AKP'nin kurucularından Albayrak: Partide görev alanların yüzde 90'ı itirafçı olacak İlginizi Çekebilir AKP'nin kurucularından Albayrak: Partide görev alanların yüzde 90'ı itirafçı olacak