Evde bakım maaşı e-Devlet üzerinden nasıl kontrol edilir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yüzde 50’nin üzerinde engeli bulunan ve bakıma muhtaç kimselere ‘evde bakım maaşı’ adı altında ödeme yapıyor. Evde bakım maaşı ödemelerinin ne zaman yapılacağı e-Devlet üzerinden kontrol edilebiliyor.

Evde bakım maaşı e-Devlet üzerinden nasıl kontrol edilir?

Evde bakım maaşını sorgulayabilmek için öncelikle e-Devlet'in resmi sitesi turkiye.gov.tr adresine girip, T.C kimlik numarası ve şifrenizle kimlik doğrulamanızı yapmanız gerekmektedir.

Şifrenizle giriş yaptıktan sonra sağ üst kısımda bulunan arama yerine ‘Engelli Evde Bakım' yazmanız gerekiyor.

Daha sonrasında çıkan sayfadan, eğer ödemeye alma hak kazandıysanız aylık ücretlerin ne zaman yatırılacağı bilgisine ulaşabilirsiniz.

Ocak ayı Engelli Bakım Maaşı ödeme günleri henüz duyurulmadı. Maaşların ödeme günü belli olduğu zaman e-Devlet sayfasından kontrol sağlayabilirsiniz.

Foto: Shutterstock

EVDE BAKIM MAAŞI ALMA ŞARTLARI NELER?

– Evde bakım ücreti/evde bakıma destek yardımından yararlanabilmek için hastanelerden alınacak 16.12.2010 tarih ve 27787 Sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan” Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” kapsamında alınan Engelli Sağlık Kurulu Raporlarında engel oranı % 50 ve üzeri olup ağır engelli EVET- HAYIR bölümünde EVET ibaresi olması gerekmektedir.

– Engelli kişinin başkasının yardımı ve bakımı olmadan hayatını devam ettiremeyecek düzeyde olması gerekiyor.

– Her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle; kendilerine ait veya bakmakla yükümlü olunan birey sayısına göre kendisine düşen ortalama aylık gelir tutarının, bir aylık net asgari ücret tutarının 2/3'ünden daha az olduğunun bakım raporu ile tespit edilmesi gerekmektedir. (Aile bireylerinin hesaplanmasında üvey evlatlar, vatani görevini yapmakta olan bireylerde sayılmaktadır. Ayrıca, aile bireylerinin geliri toplamında üniversitede okumakta olan bireylerin almış olduğu öğrenci kredisi ve burslar miktarı ne olursa olsun gelir kapsamı dışında tutulmaktadır.)

– 30.07.2006 tarih 26244 sayılı “Bakıma Muhtaç Engellilerin Tespiti ve Bakım Hizmeti Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik” kapsamında bakım ihtiyacı olan engelli koşullarına sahip olmak.

e-Devlet üzerinden istenmeyen arama ve SMS'leri iptal etme adımları İlginizi Çekebilir e-Devlet üzerinden istenmeyen arama ve SMS'leri iptal etme adımları

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...