Gülistan Doku’nun erkek arkadaşının üvey babasına ‘yakalama’ kararı

Tunceli'de, 649 gündür kendisinden haber alınamayan üniversite öğrencisi Gülistan Doku'nun Rus uyruklu erkek arkadaşı Zaynal Abarakov'un, polislikten ihraç edilen üvey babası E.Y. hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Gülistan Doku'nun avukatı Ali Çimen, soruşturma işlemlerinin tekrardan yapılması talebinde bulundu.

Gülistan Doku’nun erkek arkadaşının üvey babasına ‘yakalama’ kararı

Tunceli'de 5 Ocak 2020'den bu yana kendisinden haber alınamayan Gülistan Doku’nun Rus uyruklu erkek arkadaşı Zaynal Abarakov’un, polislikten ihraç edilen üvey babası E.Y. hakkında Gülistan Doku'ya ait bilgileri, intihar ettiği yönünde algı oluşturmak amacıyla sosyal medya üzerinden paylaştığı gerekçesiyle açılan davanın 4'üncü duruşması bugün görüldü.

ŞÜPHELİ’NİN BABASI HAKKINDA YAKALAMA KARARI

E.Y., 4’üncü kez duruşmaya mazeretsiz katılmazken, Gülistan’ın ablası Aygül Doku ve avukatları Fatma Kalsen ve Ali Çimen, mahkemede hazır bulundu. Mahkeme heyeti, nerede olduğu tespit edilemeyen sanık E.Y. hakkında CMK 199 maddesi gereğince savunma, şikayet ve delillerin tespiti amacıyla yakalama emri çıkarılmasına karar vererek, mahkemeyi ileri bir tarihe erteledi.

“SORUŞTURMA İŞLEMLERİ TEKRAR YAPILMALI”

Mahkemenin ardından SÖZCÜ’ye açıklamalarda bulunan Gülistan Doku’nun avukatı Ali Çimen, şunları söyledi;

*Tunceli 2. Asliye Ceza Mahkemesinin 2020/320 sayılı dava dosyasında sanık hakkında yakalama kararı verilmiştir. Bu dosyada sanık Gülistan Doku'nun intihara meyilli biri olduğu izlenimi oluşturmak için görevli olduğu asayiş şubenin bilgilerini paylaşmıştı.

*Bu kapsamda meslekten ihraç edilen sanık ısrarlara duruşmalara gelmediği için hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Dosyayı Dersim barosu adına avukat Fatma Kalsen de katıldı. Bu dava bizim için şu açıdan önem arz ediyordu, soruşturma başında soruşturmayı yapan birimde görevli olan baş şüphelinin babasının Gülistan Doku olayının özellikle intihar olarak ele alınmasını sağlanmasına yönelik özel bir çaba sarf ettiklerini göstermektedir.

*Biliyorsunuz aylarca Gülistan sadece intihar ettiği varsayılmış ve baraj gölümde aranmıştı. Bu nedenle esasında tüm soruşturma işlemlerinin tekrarı gerektiği ortaya çıkmıştır.

Gülistan Doku'nun annesinden yürek burkan 'anneler günü' açıklaması İlginizi Çekebilir Gülistan Doku'nun annesinden yürek burkan 'anneler günü' açıklaması