Sözcü Plus Giriş

Libya’da kaçırılan 7 Türk vatandaşından haber yok

Libya’da yaşanan iç savaş döneminde kaçırılan 7 Türk vatandaşı, aradan 15 ay geçmesine rağmen bir türlü kurtarılamadı.

Saygı ÖZTÜRK
Güncellenme: 07:20, 17/05/2021
Libya’da kaçırılan 7 Türk vatandaşından haber yok

Kaçırılan yakınları hakkında hiçbir bilgi alamayan aileler “Başka ülkelerin kaçırılan vatandaşları serbest bırakılırken, bir tek Türk vatandaşları bırakılmadı. Ayrıca, tüm çabalarımıza rağmen yerlerini bile tam olarak bilmiyoruz” dedi. Babasından haber alamayan Yakup Gözel, kendileriyle birlikte diğer 6 ailenin durumunu SÖZCÜ'ye şöyle anlattı:

CHP'Lİ BAKAN SORDU

“Babam ve kaçırılan diğer 6 kişi Sirte'de tatlıcılık yapıyordu. Türkiye asker göndermeden önce Sirte, BM'nin tanıdığı iktidara bağlıydı. Asker gittikten sonra Sirte'nin aşiretleri, şehri Hafter'e (Türkiye karşıtı darbeci güçlerin lideri) bıraktı. Sirte, el değiştirince oradaki Türk esnafları Bingazi'ye götürdüler.”

Kuzey Irak'ta kaçırılan asker ve polislerimizi gündemde tutan CHP Milletvekili Murat Bakan, Libya'da kaçırılan Türk vatandaşları için de çağrı yaptı. Bakan “Yıllarca terör örgütleri tarafından kaçırılan askerlerimiz, polislerimiz için çağrı yaptık. Nerede olduklarını sorduk. Şimdi de Libya'da kaçırılan ve haber alınamayan Türk işçilerle ilgili aynı soruları soruyoruz” dedi. Bakan “İnsanlar aylardır perişan. Kamuoyu doğru ve şeffaf bir açıklama bekliyor” diye konuştu.

İlginizi ÇekebilirTürkiye'den yola çıkan gemi Libya'da kaçırıldıTürkiye'den yola çıkan gemi Libya'da kaçırıldıİlginizi Çekebilir150 bin doz corona aşısı Libya'ya teslim edildi150 bin doz corona aşısı Libya'ya teslim edildiİlginizi ÇekebilirTSK'dan bin 300 Libyalı askere eğitimTSK'dan bin 300 Libyalı askere eğitim
Yayınlanma Tarihi:05:30,