Mahkeme kararıyla memuriyete döndü

KHK ile kamudan ihraçlarda bir ilk yaşandı. Sosyal Güvenlik Kurumu’nda şef olarak çalışırken, asılsız istihbarata dayalı değerlendirme yazısı üzerine Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen Güldalı Kocaoğlu, işine dönmek için verdiği hukuk mücadelesini kazandı.

Mahkeme kararıyla memuriyete döndü

Kocaoğlu, 6 Ocak 2017 günü 24 yıldır emek verdiği SGK'dan ihraç edildi. Sıhhiye Sosyal Güvenlik Merkezi'nde şef olarak görev yapan 45 yaşındaki Kocaoğlu, ihraç işleminin iptali için Olağanüstü Hal Komisyonu'na başvurdu. Komisyon talebi reddetti. Gerekçe olarak, Kocaoğlu'nun PKK ve Türkiye Komünist İşçi Partisi (TKİP) adlı yasa dışı sol örgütle iltisaklı olması gösterildi.

Güldalı Kocaoğlu dün işe başladı.

Komisyon kararı üzerine Kocaoğlu, Ankara 22. İdare Mahkemesi'nde dava açtı. Mahkeme Kocaoğlu'nun 1993'ten bu yana taraf olduğu dava ve soruşturmaları inceledi. Hiçbirinin terörle ilgisi yoktu. Mahkeme, 5 Nisan 2021'de ihraç işleminin iptaline karar verdi. Bu karar üzerine Kocaoğlu, dört yıl önce ihraç edildiği iş yerinde dün tekrar iş başı yaptı. Kocaoğlu, “İşime geri döndüm. Adalet yerini bulduğu için çok mutluyum. Umarım herkes için adalet yerini bulur” dedi.

Kocaoğlu'nun avukatı Hüseyin Aygün, bunun KHK ile ihraç edilenler için ilk ve tek işe iade kararı olduğunu belirterek, şu görüşü dile getirdi: “Güldalı Kocaoğlu ile durumu benzer olan binlerce kişi artık mesleğine geri döndürülmelidir.”

KHK mağduru öğretmen öldükten sonra göreve iade edildi İlginizi Çekebilir KHK mağduru öğretmen öldükten sonra göreve iade edildi 13 bin KHK'lıya devlete dönüş yolu açıldı İlginizi Çekebilir 13 bin KHK'lıya devlete dönüş yolu açıldı AYM'den KHK'lı işçiler için 'tazminat ve yeniden yargılanma' kararı İlginizi Çekebilir AYM'den KHK'lı işçiler için 'tazminat ve yeniden yargılanma' kararı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...