Sözcü Plus Giriş

YÖK: TSK’yı töhmet altında bırakan bir girişim

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), emekli amirallerin bildirisiyle ilgili, "Gece yarısı yayımlanan ve darbe imasını çağrıştıran bildiri, geçmişte kalan benzer girişimleri hatırlatmakta olup bu durum, milli iradeyi ve demokrasiyi hafife alan ve kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimizi töhmet altında bırakan bir girişim niteliğindedir" açıklaması yaptı.

Güncellenme: 20:14, 04/04/2021
YÖK: TSK’yı töhmet altında bırakan bir girişim

YÖK’ten yapılan yazılı açıklamada, milletin, Türkiye’de darbeler döneminin kesin olarak kapandığını, tercihini demokrasiden yana yaptığını, 15 Temmuzdaki darbe girişiminde tankların karşısında canı pahasına dimdik durarak gösterdiği bildirildi.

Milli iradeye saygı kavramının artık milletin vazgeçilmez bir ilkesi olduğu belirtilerek, şunlar kaydedildi:

*Bu ilkenin test edilmesine milletimizin tahammülü yoktur. Gece yarısı yayımlanan ve darbe imasını çağrıştıran bildiri, geçmişte kalan benzer girişimleri hatırlatmakta olup bu durum, milli iradeyi ve demokrasiyi hafife alan ve kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimizi töhmet altında bırakan bir girişim niteliğindedir.

*Ülkemizin başta küresel salgın ve bölgesel güvenlik sorunları olmak üzere birçok ulusal ve uluslararası mahiyetteki sorunlarla meşgul olduğu, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin yurt içinde ve sınır ötesinde büyük bir fedakârlık ve kahramanlıkla mücadele ettiği bir dönemde böylesi bir girişimin memleketimizin hayrını istemeyen dış mihrakları memnun edeceği açıktır. Bu tür girişimlere milletimizin ve ülkemizin ilgili kurumlarının gereken cevabı vereceğinden şüphemiz yoktur.

İlginizi ÇekebilirEmekli amirallerden Montrö ve sarıklı amiral bildirisiEmekli amirallerden Montrö ve sarıklı amiral bildirisiİlginizi ÇekebilirCHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan emekli amirallerin bildirisiyle ilgili açıklamaCHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan emekli amirallerin bildirisiyle ilgili açıklamaİlginizi ÇekebilirAli Babacan'dan bildiri tepkisi: Acı hafıza depreştirilmemelidirAli Babacan'dan bildiri tepkisi: Acı hafıza depreştirilmemelidir