Zeytinburnu’nda 5 katlı bina çöktü

İstanbul Zeytinburnu'nda dün akşam gelen sesler üzerine boşaltılan 5 katlı bir bina bu sabah çöktü. Binanın yıkılma anı cep telefonu kamerasına yansırken, eşyalarını almak için içeri giren bina sakinlerinden birinin yıkımdan kısa süre önce dışarı çıktığı öğrenildi. Binanın bulunduğu sokakta kurulan semt pazarının kısıtlama nedeniyle kapalı olması da başka bir facianın önüne geçti.

Zeytinburnu Sümer Mahallesi’nde dün akşam camları patladığı ve çatırdama sesleri geldiği için boşaltıldığı öğrenilen 5 katlı bina çöktü. Bina önünde park halindeki çok sayıda araç enkaz altında kalırken olay yerine itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi. Ekiplerin çalışması sürüyor. Binanın yıkılma anı ise cep telefonu kamerasına yansırken, o anlarda ortalığın toz dumana kaplandığı görüldü.

BİNA YIKILMADAN DAKİKALAR ÖNCE ÇIKTI

Binanın yıkılmasından kısa süre önce binaya giren bir kişi, içeride bulunan eşyalarını aldıktan sonra dışarı çıktı. Şahsın dışarı çıkmasının ardından da bina yıkıldı. Çöken boş binanın bulunduğu sokakta Perşembe günleri semt pazarı kurulduğu ortaya çıktı. Tam kapanma tedbirleri kapsamında pazarların kurulmaması yaşanabilecek bir faciayı önledi.

Mahalle sakinlerinden Yılmaz İşler, “Perşembe günleri pazarımız kuruluyor. Normalde burada semt pazarı kurulması gerekiyordu. Kapanmadan dolayı kurulmadı. Pazar kurulsa büyük facia olurdu. Çünkü büyük ve kalabalık bir pazar” ifadelerini kullandı.

Foto: SÖZCÜ / Ekipler enkaz altında kalan olup olmadığı araştırıyor.

VALİLİKTEN İLK AÇIKLAMA

Çöken bina ile ilgili İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

* Bugün saat 10.30'da Zeytinburnu ilçemizin Sümer Mahallesinde bulunan 27/3 numaralı sokaktaki 5 katlı bir binada çökme meydana gelmiştir. Olay yerine AFAD, itfaiye, güvenlik ve sağlık ekipleri sevk edilmiş olup, çevrede gerekli güvenlik önlemleri alınmıştır.

* Alınan ilk bilgilere göre, binanın yıkılma riski nedeniyle daha önceden boşaltıldığı anlaşılmıştır. Gelişmelerden kamuoyuna bilgi sunulacaktır. (DHA-İHA)

Foto: DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...