Ahmed Arif’in büstüne saldırı

Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki parkta yer alan şair ve yazar Ahmed Arifin büstündeki ünlü şiiri Diyarbekir Kalesinden Notların bir bölümünün yazılı olduğu baskıya kimliği belirsiz kişi veya kişilerce zarar verildi.

Diyarbakır’ın yetiştirdiği önemli şair ve yazarlarından biri olan Ahmed Arifin Sur ilçesinde Çiftkapı ile Tekkapı arasındaki parkta bulunan büstünde yazılı olan ünlü Diyarbekir Kalesinden Notlar şiirinin dijital baskısına, kimliği belirsiz kişi veya kişilerce zarar verildi.

Diyarbakır Kültür, Turizm ve Musiki Derneği Başkanı Kenan Aksu, kentin bilim, sanat ve edebiyat alanında çok önemli değerler yetiştirdiğini ve bunlardan birinin de Ahmed Arif olduğunu söyledi. Aksu, Biz yaşadıkları dönemde zaten sahip çıkmamışız. Yapılan heykel zaten benzemiyor, bunu yapan yanlış yapmış, bunu yırtan da yanlış yapmış. Halkımızın bu konuda bilinçlenmesini istiyoruz. Bizim bu tür değerlerimizi veya surlarımızı korumak için turizm zabıtasının kurulması gerekiyor. Bu büste bu yazı bu şekilde yazılmaz. Değerlerimize sahip çıkalım dedi.

DAHA ÖNCE DE SALDIRIYA UĞRAMIŞ

Vatandaşlardan Recep Bektaş da “Ahmed Arif’e layık bir eser yapılmamış. Buna öncelikle hassasiyet gösterilmesi gerekirdi. Bunun da kasıtlı yapıldığını düşünmüyorum. Çocuklar burada gezerken bir el atmışlardır, yırtmışlardır, diye düşünüyorum. Tabii ki hassasiyet göstermemiz lazım. Çok önemli insanlar. Yani Diyarbakırın yüz akları. Bunlara hassasiyet göstermemiz lazım. Daha kaliteli bir iş yapılabilirdi. Daha kalıcı bir eser yapılabilirdi. Diyarbakırın kalitesine, ismine yakışmıyor” diye konuştu.

Öte yandan, Ahmed Arif”in büstü 5 yıl önce de 2 kişinin saldırı sonucu tahrip edilmiş, büst Büyükşehir Belediyesi tarafından onarılarak, tekrar yerine konulmuştu. (DHA)

İzmir'de çocuk heykellerine üçüncü saldırı İlginizi Çekebilir İzmir'de çocuk heykellerine üçüncü saldırı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...