Mehmet Serbes
Mehmet Serbes

Demirciler Sitesi esnafının, belediyeden dileği var 

Adana'nın Yüreğir İlçesi Yenidoğan Mahallesi'nin sonunda, mahallenin bittiği yere konumlandırılmış olan Demirciler Sitesi, bir taraftan D 400 Karayolu, diğer taraftan Tarsus-Adana-Gaziantep Otoyolu ile bağlantısını sağlayan Sezai Karakoç Bulvarı kıyısında, nakliye ve ticaret açısından eşsiz bir lokasyona sahip önemli bir sitedir.

Bu sitede yer alan çoğunluğu demir, çelik, PVC, boru, kağıt, endüstriyel sistemler gibi sanayi iş kollarında faaliyet gösteren orta ve büyük ölçekli işyerlerinden oluşmaktadır.

85 işyerinin bulunduğu bu site, yarattığı katma değer ve istihdamı ile ekonomik sıkıntıda olduğumuz şu günlerde ülkemiz adına umudumuzu sürdürmeye yol açan mecralardan birisi olarak adeta ışıldamaktadır.

Şimdiye kadar devlete katkı sunmuş ve sunmaya devam eden işyerlerinin toplamından ibarettir.

Ancak böyle bir sitenin içindeki neredeyse bir oda büyüklüğünde diyebileceğimiz küçük bir işyeri Yüreğir Belediyesi tarafından yıkılmak isteniyor.

Ancak burası tam anlaşılsın ki, Yüreğir Belediyesi ve değerli başkanı benim de dostum olan Sayın Fatih Mehmet Kocaispir, gereksiz bir zan altında kalmasın.

Elbette koskoca Yüreğir Belediye Başkanı, böylesine değerli iş yeri sahiplerinin, sanayicilerinin, esnafın bulunduğu sitenin bir yönetim binasına ihtiyacı olduğunu bilmeyecek ve buna izin vermeyecek, hatta yardımcı olmayacak durumda değil.

Ancak bu yönetim binasının yapıldığı site içindeki atıl alan belediyeye ait bir arsa.

Demirciler Sitesi yönetim binası

Cadde ve sokak geçmeyen, ıssız diyebileceğimiz, yani ne bakkal ne de başka bir işyeri olmaya müsait olmayan bu alana site yönetimince küçük bir yönetim odası yapıldıktan sonra çevresi de site esnafı tarafından ceviz, elma, armut, yenidünya, erik, asma ekilerek çok doğal ve cennet gibi yeşil bir köşe haline getirilmiş.

Fakat, buraya bazı muhtarlıklar tarafından başka eklentiler yapılınca da site yönetimiyle huzursuzluk meydana gelmiş.

Gerek muhtarlık gerekse site yönetimi birbirlerinden şikayetçi olunca Yüreğir Belediye Başkanı da zabıtalara talimat vererek burasının yıktırılmasını istemiş.

Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir

Başkan Kocaispir'in buradaki soruna yaklaşımını anlıyorum. Kendisi,  adaletli davranmak ve kimseyi  kayırmak istemiyor.

Ancak şu unutulmamalı Demirciler Sitesi esnafı 30 yıldır burada ve burasını sahiplenmiş durumda.

Söz edilen yerde küçük bir yönetim odası ve küçük bir bahçe site esnafına değer katacak, yönetim çalışmaları olacak belki site esnafı boş zamanlarında elma, armut, çam ağaçlarının arasında huzur bulacak bir dinlenme ortamı yakalayacak.

Ben de burayı gittim ve gezdim. Benim arkadaşım dostum olan Yenidoğan Mahalle Muhtarı Mehmet Uzunbilek'in yanı sıra burada başka bazı muhtarları da gördüm ve onlar da buraya bazı eklentiler yapmışlar. Hatta ileride Yüreğir Muhtarlar Derneği adı altında bazı faaliyetleri düşünüyorlarmış.

İşte bu durum sanırım Yüreğir Belediye Başkanı'nın haklı olarak keyfini kaçırmıştır.

Çünkü Yenidoğan'da bulunan ve site içindeki bir arsaya başka mahallelerden gelip eklentiler yapmak elbetteki gelecekte birçok soruna yol açabilir.
Bundan site esnafı da çok rahatsız olacaktır.

Çünkü orasının yarın bir gün hangi amaçlarla kullanılacağını kimse bilemez.

Eğer Yüreğir'de muhtarların bir yer ihtiyacı varsa, belediye koca Yüreğir'de bir sürü uygun yer tahsis edebilir.

Gelip de sitenin ortasındaki bir yeri çevirme gücünü kimse politik olarak kendisinde bulmamalı.

Bence Başkan Kocaispir gerçekten hakkaniyetli davranmak istiyorsa, hak etmeyenleri buradan uzaklaştırmalı ve site yönetiminin küçük yerine de dokunmamalıdır.

Demirciler Sitesi esnafının Başkan'ın dan beklentisi budur!

Ben Fatih Kocaispir'in burada yıllardır sitede yaşayan insanların taleplerini kırmayacaklarını ve en doğru kararı vereceğine inanmıyorum.

Çünkü bu insanlar, para kazanacak, gelir getirecek, kar edecek bir istemiyorlar çünkü zaten hepsinin önemli, büyük çaplı işletmeleri var.

Küçük rantlar uğruna da koca bir site esnafı küstürülmemelidir…

NOT : Bu satırlardan hemen sonra Yüreğir Belediye Başkanı Mehmet Fatih Kocaispir'den bir mesaj aldım.

Sayın Başkan, her zamanki duyarlı davranıp derhal konuyla ilgileneceğini söyledi. “Gerçekten burada hakkaniyetli bir çözüm bulmak istiyoruz” diyen Başkan Kocaispir, arsanın mülkiyetinin kamuya ve tasarruf hakkının da belediyeye ait olduğunu hatırlatarak, “Bir vatandaşımız konuyu CİMER'e de yazmış. CİMER'den konuyla ilgili detaylı bir yazı da geldi. Biz meseleye kamu yararını gözeten hakkaniyetli bir çözüm bulacağız, hemşehrilerimizin gönlünü kırma gibi bir lüksümüz olamaz, umarım hep birlikte çözeceğiz” ifadelerini kullandı.

Başkan'ın bu açıklamasından sonra çözümün de yakın olacağı mesajını aldık.

Bu açıklamalardan sonra bir yıkım olacağını düşünmüyorum aksi takdirde site esnafının gönlü çok kırılacak, Başkan da bunu istemediğini söylüyor zaten…

Haydi hayırlısı…

Loading...