[imza_template desc="Elif ÇAVUŞ,İsmail AKDUMAN" arry="Elif ÇAVUŞ,İsmail AKDUMAN"][/imza_template]

Doğu Karadeniz'de şiddetli fırtına Karadeniz’de dev dalgalara neden oldu. Fırtına nedeniyle oluşan dev dalgalar, kıyı şeridindeki şehirleri birbirine bağlayan Karadeniz Sahil Yolu’na taştı.

image small

4,2 milyar dolara mal olan Karadeniz Sahil Yolu dev dalgalara yenildi. Artvin’in Hopa ile Kemalpaşa ilçeleri arasında kalan kısmında yollar göle dönerken seyir halindeki araçlar zor anlar yaşadı. O anlar cep telefonu kameralarına yansıdı.

image small

ÇAYELİ-TRABZON İSTİKAMETİ DE TRAFİĞE KAPATILDI

Giresun’un Tirebolu ilçesinden Artvin sınırına kadar olan kısım dev dalgalardan etkilendi. Yol üzerinde bir çok araçta ağır hasar oluştu. Karadeniz Sahil Yolu Çayeli- Trabzon istikameti trafiğe kapatıldı.

"DUBLE YOL YAPTIK DİYE ÖVÜNENLER BURADA MI?"

Karadeniz’deki dev dalgaların Karadeniz Sahil Yolu üzerinde yarattığı dehşet görüntüler sosyal medyada tepki topladı.

Vatandaşlar, “Duble yol yaptık diye sahilleri doldurup seçimlerde övünenler burada mı? Mühendislikten ekolojiden bir haber yöneticiler burada mı? Eserinizle gurur duyun. Doğa verdiğini geri alır her zaman” gibi yorumlarda bulundu.

image small

PİSTİ PAS GEÇTİ

Öte yandan THY ait uçak Ordu- Giresun havaalanına iniş yaptığı sırada fırtına nedeniyle zor anlar yaşarken pisti son anda pas geçtiği ortaya çıktı.

VALİLİKTEN UYARI

Giresun Valiliği fırtına nedeniyle yaşanan olumsuzluk nedeniyle açıklama yaparak, "İlimizde etkili olan fırtına zaman zaman yüksek dalgalar nedeniyle Karadeniz Sahil Yolu ve sahil kesimlerinde olumsuzluklara neden olmaktadır. İlimiz Tirebolu ilçe merkezinden geçmekte olan sahil yolunda ‘fırtına ve rüzgar' nedeniyle denizde dalgalar yükselmiş olup yol tedbir amaçlı trafiğe kapatılmıştır. Bu bölümde ulaşım ilçenin güney tarafından geçen çevre yolundaki Tirebolu 42’inci Gönüllü Alayı Tüneli ve Karadeniz Sahil yolundan sağlanmaktadır. Alınan tedbirler sonucunda ulaşımda herhangi bir aksama söz konusu olmayıp gerekli takipler anlık olarak yapılmaktadır. Lütfen bu güzergahı kullanacak sürücülerimiz ve vatandaşlarımız dikkatli olunuz. Fırtınalı havalarda Deniz kenarlarından uzak durunuz” dedi.

image small

DOĞU KARADENİZ'İ DE VURDU

Fırtınayla ve yağışla oluşan dev dalgalar, bu kez Doğu Karadeniz’ini vurdu. Doğu Karadeniz’in kıyı şeridinde bulunan şehirlerden yansıyan görüntüler, dev dalgaların şiddetini gözler önüne serdi. 4,2 milyar dolara mal olan Samsun’dan Sarp’a kadar uzanan 542 kilometrelik Karadeniz Sahil Yolu’nda il il büyük hasarlar meydana geldi.

image small

TİREBOLU SAHİLİ DALGALARIN ALTINA KALDI

Giresun’un Tirebolu ilçesinin Yeniköy Mahallesi sahilinde taşan deniz sula şehrin içine kadar ulaştı. Kıyıda oluşturulan sosyal alanlar dev dalgaların altında kaldı, bölgede trafik kilitlendi. O anlar cep telefonu ile kaydedildi.

 

FINDIKLI DA DALGALARA TESLİM OLDU

Rize’nin Fındıklı ilçesinin kıyı kesimleri de yükselen dalgalara teslim oldu. Deniz kenarında Fındıklı Belediyesi’ne ait sosyal alanlar dalgaların vurmasıyla kullanılamaz hale geldi. 100. Yıl Atatürk Parkı’ndaki Atatürk heykelinde, iskele ve park içerisindeki yürüyüş yollarında hasar meydana geldi.

image small

KARADENİZ SINIRA KADAR TAŞTI

Karadeniz Sahil Yolu boyunca taşan deniz suları Sarp Sınır Kapısı’nın dev duvarlarına kadar yükseldi. Yükselen deniz dalgaları sınırdaki duvarların arasından taşarak yola kadar uzandı. Dalgaların yola getirdiği taşlar ve ağaç parçaları nedeniyle Sarp Sınır Kapısı'na giden yol ulaşıma kapandı.