ABD Büyükelçiliği, Türkiye’deki vatandaşları için yeni bir güvenlik uyarısı yayımladı.

Açıklamada “Türkiye’de Washington’ın dış politikasını eleştiren gösterilerin devam ettiği” kaydedildi.

Türkiye’de ABD menşeli işletmelere yönelik fiziki saldırıların sürdüğü belirten uyarıda, bu yerde çalışan kişilerin de eylemlerde yaralandığı belirtildi.

"UYRUĞUNUZA DİKKAT ÇEKMEYİN"

Barışçıl olarak başlayan eylemlerde tansiyonun tırmanabileceği işaret edilen açıklamada “Amerikan karşıtı faaliyetlerin artması nedeniyle Türkiye'deki ABD hükümeti personeline, halka açık etkinlikleri ve hareketleri en aza indirmeleri, ABD'ye dair işaret ve logo taşıyan kıyafetleri giymemeleri, uyruklarına dikkat çekmemeleri ve Türkiye'nin Güneydoğu'sundaki ABD Adana Konsolosluğu'nu seyahat etmemeleri konusunda uyarıda bulunulduğu” belirtildi.

"ADANA VE İZMİR'DEKİ TEMSİLCİLİKLER KAPALI KALACAK"

Açıklamada Adana Konsolosluğu ile ABD’nin İzmir’de bulunan temsilciğinin de kapalı kalmaya devam edeceği bilgisini paylaşıldı.

ADANA’DAKİ OLAYLAR

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmaların başlamasının ardından Türkiye’de birçok yerde eylemler düzenlendi, Washington’ın Tel Aviv’e verdiği desteğe de tepki gösterildi.

17 Ekim’de İsrail'in El-Ehli Baptist Hastanesi’ni bombalamasının ardından Adana’da vatandaşlar, ellerinde Türk ve Filistin bayrakları ile ABD'nin Adana Konsolosluğu önünde toplandı.

Konuşmaların ardından bir grup konsolosluğu taşlayarak içeriye girmeye çalıştı.

Polisin de müdahale ettiği bu eylemin ardından ABD, Adana’daki konsolosluğun ikinci bir duyuruya kadar kapalı kalacağını açıklamıştı.

24 Ekim'de de İzmir'deki temsilciliğin kapatıldığı bildirilmişti.