ABD'de Demokrat Parti'den Senatör ve Dış İlişkiler Komitesi üyesi Chris van Hollen, son dönemde tırmanışa geçen Atina-Ankara gerilimi ve Türkiye'ye verilip verilmeyeceği tartışmaları hala süren F-16 süreci ile ilgili konuştu. Yunanistan merkezli Kathimerini gazetesine bir röportaj veren Hollen, Türkiye'nin NATO içerisinde tutarsız bir müttefik olduğunu söylerken, Yunanistan'a destek verdi.

Hollen'a, Türkiye'ye olası F-16 satışına ilişkin bir soru yöneltilirken, ABD Başkanı Joe Biden'ın Madrid'deki NATO zirvesinde Erdoğan'a bu konuyla ilgili destek vereceğini söylediği de hatırlatıldı.

'TÜRKİYE TUTARSIZ BİR MÜTTEFİK'

Hollen, "Ankara'ya F-16 satışıyla ilgili şu an senato nerede duruyor?" sorusuna, "Bu soruyu yanıtlamak için biraz geçmişten bahsetmek gerekli. Hatırlarsanız Kongre, Rus S-400 sistemini satın aldıktan sonra F-35'lerin Türkiye'ye satışını haklı olarak reddetmişti. Ben de bu satışı engelleyenlerden biriydim ve bu süreçte aktif olarak rol aldım. Bu satın alma, diğer sorunlarla birlikte, Türkiye'nin tutarsız bir NATO müttefiki olduğunu ve F-35 programından çıkarılmasının haklı olduğunu kanıtladı." dedi.

'SURİYE'DE KULLANILMAYACAĞINDAN EMİN OLMALIYIZ'

Hollen, F-16'larla ilgili olarak ise, "F-16'ların yükseltilmesine ve yeni partilerin satışına gelince ise Türkiye'ye bazı şartlar sunmalıyız. Örneğin, Türkiye'nin F-16'larını Yunanistan gibi diğer NATO ülkelerinin hava sahasını işgal etmek için kullanmamalıdır. Bununla birlikte, IŞİD'le mücadelede desteklediğimiz YPG/SDG gibi Suriye'deki gruplara karşı da bu silahların kullanılmaması şart koşulmalıdır. Kısacası, F-16'ların herhangi bir satışı veya yükseltilmesi için açık koşullar gerekmektedir. Kongre, F-35 konusunda kontrolü ele aldı ve sizi temin ederim ki, F-16 konusunda da aktif olarak yer alacaklar." dedi.

Reuters: Türkiye, 40 tane F-16 ve onlarca modernizasyon kiti almak için ABD'ye başvurdu

ABD'li senatöre röportajda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili de bir soru yöneltildi. Hollen, "Senato Erdoğan'ın Yunanistan'a karşı söylemlerini ve Kıbrıs konusunda hamlelerini nasıl görüyor?" sorusuna "Kıbrıs'ın münhasır ekonomik bölgesinin ihlallerinin istikrarı bozduğu çok açık. Bu konuda ABD ve NATO'daki ortaklarımız Türkiye'yi sorumlu tutmak için birlikte çalışmalı. BM Güvenlik Konseyi kararları başta olmak üzere demokrasi ile ilgili konuların da ihlal edildiğine şahit oluyoruz. Özellikle Kürtlere yönelik baskı sürüyor" yanıtını verdi.

'YUNANİSTAN ÖNEMLİ BİR ORTAK OLDUĞUNU KANITLADI'

Hollen, ABD ile Yunanistan arasındaki ilişkilerin tarihin en güçlü seviyesine geldiğini de vurgularken, "Yunanistan NATO'nun önemli bir stratejik ortağı olduğunu kanıtladı ve Putin'in Ukrayna'ya saldırısından sonra bu önemli rolü daha da güçlendirdi." dedi. Hollen, "Sadece askeri açıdan değil, NATO'nun korunması ve cephedeki devletlerin ve Ukrayna halkının kendilerini savunmaları için gerekli teçhizatın sağlanması açısından da önemli olan Dedeağaç limanındaki faaliyetlerde bunu açıkça görüyoruz." ifadelerinde bulundu.

[old_news_related_template title="Yunanistan, ABD desteğiyle modernize edilen iki F-16'yı teslim aldı" desc="ABD desteğiyle modernize edilen iki F-16 tipi savaş uçağının Yunan Hava Kuvvetlerine teslim edildiği bildirildi." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2022/09/12/iecrop/f16-depo_16_9_1662998924.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2022/dunya/yunanistan-abd-destegiyle-modernize-edilen-iki-f-16yi-teslim-aldi-7360288/"]

[old_news_related_template title="Yunanistan'ın hedef aldığı gemi Mavi Marmara çıktı" desc=" Çanakkale Bozcaada'nın 11 deniz mili güneybatısında uluslararası sularda seyir halinde olan Komoros bayraklı Anatolian isimli gemiye Yunan Sahil Güvenlik ekibi tarafından taciz ateşi açılmıştı. Geminin, 2010 tarihinde İsrail tarafından saldırıya uğrayan Mavi Marmara olduğu ortaya çıktı. " image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2022/09/11/iecrop/thumbs_b_c_85fc53cd2d2f1d4f6f4d3dc7d1825624-1_16_9_1662897897.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2022/dunya/yunanistanin-hedef-aldigi-gemi-mavi-marmara-cikti-7358235/"]

[old_news_related_template title="Erdoğan'dan ABD'ye F-16 tepkisi: Bunun için de bize sinyal çakanlar var" desc="Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Savaş uçaklarını satan tek ülke ABD değil. Her yerden bunu temin mümkün. Bunun için de bize sinyal çakanlar var' dedi." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2022/09/09/iecrop/f16-depo_16_9_1662722098.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2022/gundem/erdogandan-abdye-f-16-tepkisi-bunun-icin-de-bize-sinyal-cakanlar-var-7355187/"]