Yıl 2019.

31 Mart yerel seçimlerden sonra Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğunu Hüseyin Sözlü’den devralan Zeydan Karalar’ı, 4,5 milyarlık borç yükü düşündürüyor.

Öyle ki belediye bırakın hizmet yapmayı adım atamaz halde. İcranın birisi geliyor, haczin diğeri gidiyor.

Hatta Başkanlık makamının demirbaşları bile haciz edilmiş, ziyaretine gittiğim Zeydan Karalar ile yere, halının üzerine oturup röportajı öyle yapabiliyoruz.

Sözcü Gazetesinde yer alan bu fotoğraf, durumu anlatmak adına büyük ses getiriyor.

O günlerde herkes Zeydan Karalar’dan devasa projeler bekliyor ama; tablo bu. Belediye personel maaşlarını, esnafa, devlete, özel şahıslara, müteahhitlere olan borcu ödeyemiyor.

O sırada herkesin projeler açıklamasını beklediği Zeydan Karalar’ın, Genel Sekreterliğe Doç. Dr. Ergül Halisçelik’i getireceği duyuruluyor.

Bu gelişmeyi; Halisçelik’in finans ve bütçe denetimi alanındaki yetkinliğini bilen, o günlerde birlikte çalıştığımız arkadaşımız Ceyhun Özgönül, “Zeydan Karalar’ın en büyük projesi” başlığıyla haberleştirip, kaleme alıyor.


Doç. Dr. Ergül Halisçelik

Arkadaşımız Ceyhun Özgönül, birçok medya platformu tarafından alıntılanarak yayınlanan yazısında;

“Bugün Zeydan Karalar’ın aldığı borç batağındaki Adana’da, belediye için en yararlı olacak adam, “para bulacak adam”dır…” tespitini yaparak, borç içindeki belediyenin ihtiyacı olan “adamı” şöyle tarifliyor:

“Yani ekonomiyi, finansı, dünya para ve kredi trafiğini, uluslararası fon kuruluşların yapısını, bürokrasiyi, belediyeleri, kanunu, kitabı, projeyi, parayı kullanmayı bilen adamdır.

Merkezi hükümetin parayı, projeyi kıstığı, meclisteki muhalefetin borçlanmaya bile engel çıkardığı bir belediye yönetiminin, iddialı projeler için gözünü dünyadaki ilgili finans ve kredi kuruluşlarına çevirmesi kaçınılmazdır…”

O günlerde Doç. Dr. Ergül Halisçelik’i çok tanımayan kamuoyu, onun aslında, “Türkiye’nin sosyolojik yapısıyla ilgili ses getiren araştırmaları bulunan, yıllardır CHP’ye genel merkezinin araştırmaları için verilerine başvurduğu bir otorite, TV’le çıkan birçok anlı şanlı CHP’li vekilin ‘done’ rica ettikleri bir ‘kaynak ‘ olduğunu da Özgönül’ün bu yazısından öğreniyor.

Halisçelik, 22 yıllık bürokratik kariyerini bir kenara iterek doğup büyüdüğü şehre hizmet etmek için geliyor…

Sonuç; 2019’da 4,5 milyar lira borçla devralınan adım atamaz, maaş ödeyemez, bir ton asfalt dökemez haldeki belediyeden; şimdi gürül gürül asfalt döken, binlerce km yol yapan, alt ve üst geçitler, köprü inşaatları sürdüren her alanda hizmet üreten ve borcu neredeyse sıfırlanmış bir belediye bütçesi ortaya çıkıyor.

Elbette ki bu tabloda Zeydan karalar liderliğindeki belediyede, Doç.Dr. Ergül Halisçelik’in deneyimi, bilgisi, becerisi ulusal ve uluslararası ekonomi dünyasındaki hakimiyeti, ilişkileri, literatüre hakim olmasının etkisi tartışılmayacak kadar büyük.

Ve fakat sonra bir bakıyoruz ki, “Ergül Halisçelik, Adana’dan ayrılıp Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne Genel Sekreter olarak gidiyormuş!”

Şaşırmamak mümkün değil.

Zeydan Karalar, “Seninle 15 sene çalışacağız” dediği Ergül Halisçelik’i niye bırakıyor acaba? Halisçelik, yıllarca, görevlerine siyaseten getirilen ve bütün yaptıkları Başkan’ın kararlarını onaylamaktan, prosedürleri yerine getirmekten ibaret olan “noter katibi genel sekreter” tipine karşılık, yaratıcı, üretici, bilgili, kaynak yaratan, uluslararası proje takip edebilir ve sonuçlandırabilir özelliği olan genel sekreter tipi…

Bu özellikleri “tayininde” etkili olabilir mi acaba?
Halisçelik, Adana’ya geldiğinde de göreve başlamasına rağmen “asaleti” bir yıldan fazla bir zaman sonra onaylanmıştı.

Sayın Genel Sekreter’in önüne bir takım takozların konulduğu kesin. Fakat, Ergül Bey, dürüstlüğü, bilgisi ve özgüveni ile o takozları bir kenara itmişti.

Bu tayinde, yeniden o tür bir engel olma mekanizması var mı bilemeyiz ama, bildiğimiz Halisçelik’in Adana’dan ayrılmasının Büyükşehir Belediyesi ve Adana’nın hayrına olmadığıdır.
Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 20 milyar borcu varmış.

Aslında doğup büyüdüğü, ailesinin yaşadığı Adana’dan ayrılmayı istemediğini bildiğimiz Halisçelik, şimdi bu büyük borçlu bütçenin başına geçerek, Adana’da yaptığını Bursa ‘da yapmaya ve CHP’nin bir başka önemli belediyesi olan Bursa Belediyesi’ni düze çıkarmaya çalışacaktır.

Adana’da 4,5 milyar borçlu, adım atamaz haldeki belediye bütçesini düze çıkartan, metronun “onaylanmaz” denilen ikinci etabının onaylanmasını sağlayan, tramvay projesinde işe sona yaklaştıran adamın neden Adana’dan ayrıldığı da büyük bir soru işareti olarak kalacaktır.
Belki de yanıtı şu ünlü söz ile verilecektir; “Hiçbir iyi iş cezasız kalmaz!”