Gözlerden ırak nice evlat gibi Irak’ın kuzeyinde PKK saldırısında şehit düşen 13 çocuğumuzla birlikte duyduk onun adını. Karlar içinde ‘yolumuz nereye komutanım’ diye video çeken, aydınlık güleç yüzlü Tokatlı Piyade Sözleşmeli Er Yasin Karaca...

Acı haberi VIP minibüsle gelen Tokat valisi getirdi baba ocağına. Bayrak asmakla görevli yetkililer Türk Bayrağı’nı asacak yer bulmakta zorlandı! Üflesen yıkılacak balkona mandallarla küçük bir bayrak asılabildi.

Devletimiz gibi şehit evlerine koşan medyamız görüntüleri televizyonda yayınlayınca sanki bu haraplıktan haberimiz yokmuş gibi izlediğimiz diziye, masterchefe ara verip ‘şoke’ oluverdik!

Bu perişan ev Aile ve Sosyal Hizmetler bakanını da şoke etmişti. Derhal ‘şehidin baba evi yeniden yapılsın’ diye talimat verdi!

Devletimizin derhal harekete geçmesi ne ilk, ne de sondu...

Şırnak’ta teröristlerle yaşanan çatışmada Muhammet Özbek şehit düşmüştü. Şehidin baba ocağına acı haber verildi, evine Türk Bayrakları asıldı. Asılırken evin durumu yürekleri burktu. Devletin kaymakamı derhal devreye girdi! Ev onarıldı, şehit ailesinin geliri ve doğru dürüst eşyası olmadığı için yeni eşyalar alındı. Maddi yardım yapıldı, gıda ürünleri kolisi verilirken evdeki başka bir yıkım ortaya çıktı...

Şehidin annesi ile babası ‘hileli’ boşanmıştı! Çünkü hiç gelirleri yoktu. Şehidin annesi ölen babasının maaşını alabilmek, hayatta kalabilmek için böyle bir yola başvurmuştu. İhbar üzerine  ortaya çıkınca da hem maaş kesilmiş hem de para cezasına çarptırılmışlardı. Evleri aslında çoktaan başlarına yıkılmıştı.

Van’da şehit düşen Adanalı er Serdar Yeşilyurt, Hakkari’de şehit düşen Nevşehirli Uzman Onbaşı Turgay Yılmaz... Kahramanların ortak özellikleri vardı aileleri çok yoksuldu. Şehit haberlerini vermek pencereye, balkona bayrak asmak için gelen devlet, ateş düşen ocakların halini gördü. Artık içinde yaşayamayacakları evleri derhal onarıldı, yeni eşyalar alındı.

Ağrı Eleşkirt’te PKK operasyonlarında şehit düşen Mersin Mezitlili Uzman Çavuş İsmail Hakkı Doğan’ın baba ocağının halini gören Mezitli Belediye başkanı derhal sahip çıktı, şehidin evi baştan aşağıya yenilendi.

Burası çok önemli! Şehidin baba ocağının çatısı yükseltildi. Çünkü ev dam gibi bir yerdi. Eve İsmail Hakkı şehit düşene kadar olmayan mutfak, tuvalet ve banyo eklendi!

Malatyalı Yarbay Songül Yakut Türkiye’nin ilk kadın ilçe jandarma komutanıydı. O ve ailesi yıkım adına ne varsa hepsini yaşadı. FETÖ kumpası ile görevinden uzaklaştırıldı. Yılmadı, hukuk mücadelesini kazanıp üniformasını söke söke geri aldı. 2017’de o ve aralarında 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Aydoğan Aydın’ın da bulunduğu 13 vatan evladını taşıyan helikopter Şırnak Uludere’de düştü denildi. 13 şehit haberiyle sarsıldık.

Yarbay Yakut annesi Sebahat Yakut için maaşlarını biriktirip Malatya’nın Akçadağ İlçesi’nde bir arsa almış, üzerine de bir ev yaptırmıştı. Anacığı kızının acı haberini işte o evde aldı. Vatan sağolsun diye bağrına taş basıp yaşıyordu ki 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’la birlikte 10 şehrimiz depremle sarsıldı. Evi ağır hasar aldı, içine girilecek gibi değildi.

Sebahat Hanım defalarca yetkililere, kaymakamlığa başvurdu, kaymakama çıkıp durumunu anlattı. Nafileydi! Ağustos ayında Akçadağ kaymakamı değişti, şehit annesi yeni kaymakama çıkıp bir kez daha anlattı derdini. Devletimiz nihayet gördü evin halini. Depremin üzerinden 11 ay geçtikten sonra Kasım ayında ev onarıldı!

***

Şehit düşen evlatların, Yasin’in ve daha nicesinin ağır yaralı baba ocakları Anadolu’nun ta kendisidir aslında!

Komşusu açken tok yatan bizden değildir edebiyatı yapıp sırça saraylarında yaşayanların, ahlara vahlara kulaklarını tıkayanların, kendi peynir gemilerini yürütürken çocukların ‘peynir lüks mü’ diye sorduğu evlerin halini görmeyenlerin; kamera ışıkları bir an için aydınlatınca mecburen gözlerine batan o her yanı tel tel dökülen yaralı evdir memleketimiz.

Ağlamayanı çoktan geçtik ölmeyene su verilmeyen,Türk Bayrağı bile asacak sağlam baba ocakları olmayan, ancak ölüp vatan toprağına uzanınca huzur bulunan, iş işten geçtikten sonra görünür hale gelen insanların yaşadığı, hain PKK kurşunundan önce boşvermişlik pusularında delik deşik edilen değerler ülkesi burası...