İBB Meclisi’nin ekim ayı oturumlarında eski İBB Meclisi CHP Grup Başkanvekili Doğan Subaşı’nın AKP döneminde çeşitli dernek ve vakıflara tahsis edilen yurt binalarının İBB’ye iade edilmesi talepli önergesi gündeme gelmişti.

Önergede  Üsküdar Ahmediye Mahallesi’nde 2016 yılında TÜGVA’ya tahsis edilen bina, 2016 yılında Ensar Vakfı’na verilen 2022 yılında ise AKP-MHP grubunun çoğunluk oyları ile AKP’li Çatalca Belediyesi’ne tahsis edilen Çatalca Kaleiçi Mahallesi’ndeki bina, Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı’na verilen Kadıköy’deki yurt binası, İlim Yayma Cemiyeti’ne tahsis edilen yurt binalarının İBB’ye iadesi için karar alınması istenmişti.

“KAYIRMACILIK SİYASETİ İZLENDİ”

Teklifte, “Geçmiş dönemlerde AK Parti yönetimi her alanda olduğu gibi bu alanda da kayırmacılık siyaseti izlemiştir. Belirli vakıflara İBB gayrimenkulleri tahsis edilmiştir. Bu tahsislerin bir kısmı üzerinde hayata geçirilen öğrenci yurtlarına ise bu vakıflar tarafından yine AK Parti tarzına uygun kayırmacı bir anlayışla öğrenci kaydı yapılmıştır” denilmişti.

Meclis  oturumu sırasında CHP’lilerin teklifi, AKP-MHP grubunun oyları ile reddedilmişti.

VETO KARARI GÜNDEMDE

İBB Meclisi’nin kasım ayı oturumlarının gündemine ilişkin “Başkanlık ek teklifleri” arasında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun söz konusu kararı veto ederek tekrar görüşülmek üzere meclise iade ettiği görüldü.

Gündemde “Yurt Tahsisleri (Üsküdar ilçesi, Ahmediye Mah. 408 ada 3 parsel - Çatalca ilçesi, Kaleiçi Mah. 63 ada 38 parsel - Kadıköy ilçesi, Merdivenköy Mah. 1175 ada 33 parsel - Eyüpsultan ilçesi, Silahtarağa Mah. 851 ada 11 parsel) hakkındaki 12.10.2023 tarih ve 985 sayılı Meclis Kararının yeniden görüşülmek üzere meclise iadesine ilişkin Başkanlık Makamı teklifi” maddesi olarak yer alan veto kararının önümüzdeki oturumlarda mecliste tekrar görüşülerek karar bağlanması bekleniyor.

TARTIŞMA ÇIKMIŞTI...

Geçtiğimiz ay meclis oturumunda teklifin oylanması sırasında AKP’li ve CHP’li meclis üyeleri arasında tartışma yaşanmıştı.

CHP’li Meclis Üyesi Filiz Öztürk Çelik “22 bin talep aldı İBB yurtları. Hal böyleyken bir sene önce bunu gördük ve yurtları geri istedik. Bugün reddedildi. Önceliğin İstanbul halkına hizmet olması gerek. İBB yerine bir takım vakıf ve cemaatlerin yurtları ile övünüyorlar” dedi.

AKP’li Meclis Üyesi Muhammet Kaynar da “Dindar insanların olduğu her kurum CHP’nin düşmanıdır. CHP’nin derdi  memleketin evlatlarının yurt sorununu çözmek değil. Yeni yurt binaları yapın. Vakıflar tarafından yapılmış yurtlara neden çökmeye çalışıyorsunuz?” diye konuştu.

CHP Grup Sözcüsü Mesut Kösedağı, “76 yurt şu an vakıflarda. Bu vakıf yurtlarının birçoğunun mülkiyeti bizde. Bu saatten sonra bu sayı 77 olmayacak. Ama şu olacak, birçoğuna dava açtık. Bu dönem yetişenler oldu öbür dönem 31 Mart’tan sonra biz vakıflara peşkeş çektiğiniz yurtları geri ala ala İBB bünyesine katarak öğrenci arkadaşlarımızı İBB şefkatli kollarında konaklatmaya devam edeceğiz” dedi.