Fenerbahçe Kulübü, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından olimpik branşlara katkıları ile 1500 kulüp içerisinden "Fair Play Şeref Bayrağı Ödülü'ne" layık görüldü. Fair Play Şeref Bayrağı, 2 yıl boyunca Dereağzı Lefter Küçükandonyadis Tesisleri'nde dalganalacak. Ödül töreninde konuşan Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, "Atatürk’ün hangi takımı tuttuğu değil hangi takımın onun yolundan gittiği önemlidir" dedi. Koç ayrıca 28 şampiyonluk vurgusu yaparken, spor yasası hakkında da konuştu. Ali Koç, MHP Milletvekili Saffet Sancaklı'nın "Türkiye'de 500 tane 1000 tane şerefli adam mı yok? Bir siz mi şereflisiniz yani?" sözlerine de yanıt verdi. Ali Koç'un açıklamaları:

"ÜLKESİ İÇİN CANINI VERMİŞ BİR KULÜPTÜR"

"Fenerbahçe bir spor kulübünden daha da öte bir kulüp. Ülkesi için canını vermiş bir kulüpten bahsediyoruz. Bu Fair Play ödülü sadece bugünlerin değil, Fenerbahçe’nin bugünlere gelmesinde emeği olan katkısı olan herkes için bir gurur nişanesidir. Fenerbahçemiz, bir genç cumhuriyetin, bir ülkenin kurtuluşunda ve kuruluşunda roller, vazifeler edinmiş, ülkesi için canını vermiş bir kulüptür. Atatürk’ün hangi takımı tuttuğu değil hangi takımın onun yolundan gittiği önemlidir. Bu konuda da herkesle yarışmaya hazırız. Söz konusu vatansa Fenerbahçeliler için gerisi teferruattır."
Fotoğraf: Fatih Erdoğdu - Sözcü

28 ŞAMPİYONLUK VURGUSU

"28 şampiyonlukla Türkiye'nin en fazla şampiyonluğu olan takımı Fenerbahçe futbol takımı, tarihten bugüne sarı lacivertimizi kalplere kazıyan başlıca unsur oldu. Fenerbahçemizin bu kadar halka sirayet etmesi, ülke coğrafyasında ayak izinin büyüklüğü, bütün bunları sağlayan yegane şey kuruluşundan beri pek çok branşta onbinlerce sporcu yetiştirmesi ve kayıtsız şartsız bu vatana, bu millete kendini adamış olmasıdır."

"KAALE ALINDIK MI, HAYIR!"

"Şu an bir Spor Yasası Mecliste görüşülmektedir. Biz spor kulüpleri olarak ve özellikle Süper Lig kulüpleri olarak buradaki düşüncelerimizi, endişelerimizi, kaygılarımızı anlattık. Evet, görüştük. Dinlendik mi? Hayır. Siyasetçilerimiz ‘Kulüplerin görüşlerini aldık.’ diyebilirler. Evet, aldınız. Uyguladınız mı? Hayır. Nihai taslakta bizim görüşlerimiz var mı? Hayır."
Fotoğraf: Fatih Erdoğdu - Sözcü

"ŞEREFSİZ OLARAK TARİF EDİLDİK"

"Bizler gönüllülük esasıyla bu kadar mücadele verirken, bu kadar çabalarken, bu kadar fedakarlıklar yaparken bir de yetmemiş gibi bir milletvekilimiz tarafından ‘Şerefsizler, namussuzlar’ olarak tarif edildik. Saygı duyduğum eski bir sporcu, bir futbolcu –bizim değil-… Finansal konularda, denetlemede kulüplerin geldiği durumla ilgili söyleyecek hiçbir lafım yok, biz kulüpler de spor yasasına karşı değiliz. Ama bu şekilde ele alınmasının, bu şekilde çıkmasının ileride çok büyük sakıncalar doğuracağından şüpheniz olmasın."

"İLERİDE BÜYÜK SAKINCALAR..."

"Bir de bu işin uluslararası ayağı var. Orada da zaman içinde neler olacağını göreceğiz. Bu konuyu açmamın tek nedeni, böyle önemli şanlı şerefli bir ödüle layık görülürken bir takım siyasetçi tarafından da olağan şüpheli hatta namussuzlar, şerefsizler seviyesinde tanımlamak da insanın içini acıtıyor ve Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı olarak bu söylemleri şiddetle reddettiğimi de huzurlarınızda açıklamak istiyorum."

SAFFET SANCAKLI NE DEMİŞTİ?

TBMM'de görüşülen Spor Yasası hakkında konuşma yapan milletvekili Saffet Sancaklı, "Diyorlar ki siz bu yasayı çıkarırsanız yönetecek başkan ve yönetim kurulu bulamazsınız. Bak Türk milletine saygısızlık yapmayın. Buradan hepinize söylüyorum. Türkiye'de 500 tane 1000 tane şerefli adam mı yok? Bir siz mi şereflisiniz yani?" demişti.