Trabzon’da meydanı boş bulup sahaya atlayan, Fenerbahçeli futbolcuları linç etmek isteyenlerin yarattığı dünya çapındaki skandalın ardından Ali Koç kırgın ve epeyce kızgın açıklamalar yaptı.

Yaşananların organize işler olabileceğinin altını çizdi, rezalete tepki olarak ligden çekilme kararı alabileceklerine değindi ve “Gerekirse bir alt lige düşeceğiz” dedi!

Futbola ısınamadım nedense. Fakat bilirim, futbol asla sadece futbol değil. 22 futbolcu topun, gizlisi açığı sürüyle eleman da başka işlerin peşinde koşar!

Uyumaya dünden razı milleti ayakta uyutma yöntemi futboldan hoşlanmasam da Ali Koç yerden göğe haklı. Fakat ne Fenerbahçe’nin ne de memleketimizin düşebileceği daha alt bir lig yok maalesef!

Misal dünya demokrasi liginde hibrit rejim (düzenli seçim sahtekarlıkları olan, adil ve özgür demokrasi olmaları engellenen uluslar) kümesine düştük. Ligde 167 ülke var Türkiye 103’üncü.

Pakistan, Suriye ve Güney Sudan’ın da bulunduğu kara para ligi olan gri listedeyiz, hem de yıllardır!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, geçenlerde Türkiye’nin kredi notunu yükseltti diye bayram etmişti yandaş medya. Evet B liginden B+ ligine çıktık ama ikisinin de karşısında ‘yatırım yapılamaz’ yazıyor!

Nureddin Nebati’nin yerine Mehmet Şimşek geldi ‘rasyonel zemine dönme dışında seçenek kalmadı’ dedi. Yıllarca akla mantığa uymayan ligde top koşturduğumuzun itirafıydı!

Sosyal yardımsız yaşayamayanların sayısı ikiye katlandı. Avrupa yoksulluk liginde yoksulluk riski en çok artan ülkeyiz.

Lamı cimi yok zam liginde kategori dışıyız. Dünyada gıda fiyatları 12 aydır kesintisiz düşerken Türkiye’de 31 aydır yükseliyor!

Emeklilerin milli gelirden aldıkları pay liginde emeklimizin payı yüzde 6.1 olurken, Avrupa Birliği ortalaması yüzde 13.

Sosyal harcamalar liginde 36 Avrupa ülkesi arasında sonuncuyuz. Arnavutluk bizim üstümüzde!

Milli gelirden sağlık harcamalarına en az pay ayıran ülke Türkiye!

Okul öncesi eğitim liginde 30 ülke arasında sonuncuyuz.

Öğrenci başına harcamada OECD ortalaması 11 bin 990 dolarken, biz 36 ülke arasında yıllık 5 bin 743 dolarla 34’üncüyüz.

Dünyada çocuklara bayram armağan eden tek ülkeyiz ama dünya çocuk işçiliği liginde ilk üç şöyle... Kosta Rika, Türkiye ve Filistinli çocukları çalıştıran İsrail.

Küresel cinsiyet eşitsizliğinde 144 ülke arasında 131’nciyiz.

Kadına yönelik şiddette en kötüsü biziz!

Basın özgürlüğü liginde 180 ülke var, 2022’de 149’uncu sıradaydık 2023’te yerin dibine girip 165’inci olduk.

Freedom House raporunda Türkiye ‘özgür olmayan ülkeler’ liginde yer aldı. 100 puan üzerinden 32 puan alabildik ve 195 ülke arasında 146’ncı sıraya indik.

İnternette özgürlük ligi var 70 ülke yarışıyor. 2023’te iki puanımız daha silindi. Myanmar ve Çin ile başbaşa kaldık.

Seçimlerde eşit rekabet liginde sonlardayız.

Dünya Adalet liginde 2022’de 116’ncıydık, 2023’te 142 ülke arasında 117’nciliğe geriledik. Kenya, Angola, Madagaskar, Nijer, Kuveyt falan bizim üzerimizde!

Yolsuzluk liginde Türkiye 34 puanla 115’inci sırada.

Kişi başına düşen doktor sayısında sonlardayız. Giden gitsin denilen her 218 doktora 100 bin hasta düşüyor.

Açık ara birinci olduğumuz iki lig var, makam arabası ve makam teyyaresi ligi... Bizde 125 binden fazla makam aracı varken Almanya’da 9 bin makam aracı var. Bizde bir kişinin kullanımına 16 özel jet sunulurken Japonya’da bu sayı iki!

Küresel organize suçlarda Avrupa birincisi, dünyada ikinciyiz.

İnsanların tehdit, şiddet, zorlama, aldatma ya da gücün kötüye kullanılması nedeniyle reddedemeyeceği, terk edemeyeceği istismar vakaları için kullanılan bir başlık var: Modern kölelik! Modern kölelik liginde dünyada beşinci, Avrupa’da birinciyiz.

Toplu iş sözleşmesi kapsamındaki işçi liginde 92 ülke arasında 77’nciyiz.

Çalışanlar için en kötü ülkeler liginde Bangladeş, Belarus, Ekvador, Mısır, Esvatini, Guatamala, Myanmar, Filipinler ve Tunus’la birlikte ‘en kötü 10 ülke’ arasındayız.

Gallup araştırma şirketi 140 ülkede 145 bin kişiye ‘son zamanlarda herhangi bir yardım kuruluşuna bağış yaptınız mı, bir yerde gönüllü çalıştınız mı’ diye sormuş. Sonuçlar her yıl dünya cömertlik ve yardımseverlik ligindeki sıralamayı belirliyor. Biz en sonlardayız.

Anlaşılan ‘komşusu açken tok yatan bizden değildir’ yalanmış!

Görüldüğü gibi dünyada ne kadar lig mig, sıralama, derece varsa biz hep en altlardayız! Hatta bazı liglerde uzaylı gibi, kategori dışıyız! Fenerbahçe ne yapar bilemem ama karakter liginde bile düşecek bir alt ligimiz kalmadı...