Gaziantep'te Fatma Şahin denilince aklımıza başarı, hizmet, çalışkanlık ve hepsinden öte hiç bitmeyen annelik duygusu gelir. 

Üç dönem üst üste seçim kazanarak bir kadın siyasetçi olarak başarısı son derece önemlidir. Bakanlık yaptığı dönemde de hatırı sayılır hizmetlere imza atmış, ülkemizin ilk kez tanıştığı bir çok hizmeti hayata geçirmişti.

Türkiye'nin ilk "Fair Play Annesi"  ödülünü vermek üzere Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafında  düzenlenen 1'inci Fair Play Anneleri Projesi Paneli, Gaziantep’te 25 Aralık Kahramanlık Panoraması ve Müzesi'nde gerçekleşti. TMOK tarafından seçilen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, düzenlenen tören ile resmi olarak "Türkiye'nin İlk Fair Play Annesi" ünvanını aldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, yaptığı konuşmada gönüllülük esaslı çalışma anlayışının önemine vurgu yaparak şunları söyledi:

“İnsan yetiştirmek kolay değil. Merhameti ve vicdanı öğreterek insanı yaşama hazırlamalıyız. O yüzden kendi gönüllülük esasıyla çalışan komiteye partiler üstü bir duruşla Gaziantep’in annelerini Fair Play annesi olarak seçtiği için teşekkür ediyorum.”

Haklı bir ödüle layık görülmenin kıvancını yaşayan Başkan Fatma Şahin’in mutluluğu gözlerinden okunuyordu. Şahin konuşmasına şöyle devam etti: 

“Bu şehrin çocuklarını bir anne olarak çok önemsiyorum. GASMEK’leri açtık. Anneye Süt Bebeğe Can, Hoş Geldin Minik Hemşerim, mahalle kreşleri projelerini devreye koyduk. Eğitim için 7 yaşın çok geç olduğunu söylüyor bilim dünyası. 6 yaş için altın çağ diyor. Merhameti, vicdanı daha sonraki yaşlarda çocuklarımıza öğretmek çok zor. O yüzden okul öncesine çok büyük gayret gösterdik. Gaziantep, doğumdan ölüme eğitim seferberliğinde her konuda ilk 10’da olması gerekiyor dedik. Hamdolsun çalışınca her şey oluyor. Bu yapılan çalışmaların bu gibi platformlarda görünmesi bizim için çok kıymetli”.

Başkan Fatma Şahin, 6 Şubat tarihinde meydana gelen deprem süreci hakkında da önemli ve samimi görüşler bildirdi. Şahin, “Deprem sonrasında afetten en çok etkilenen Nurdağı’na yetişen ilk araç bizimdi. Yeni yolda üç metre büyüklüğünde yarıklar oluşmuştu. Nurdağı, Hatay’ın ve Kahramanmaraş’ın beslenme damarı. Eğer bu ilçemizi hızlıca hareket ederek açmasaydık, daha fazla çocuk, daha fazla anne enkaz altında belki de yaşamını yitirecekti” diye konuştu.

Deprem sürecinde sabahlara kadar battaniyeler dağıtıp depremzedelerin ihtiyaçlarına bir nebze de olsa cevap verme çabası içinde olduklarını dile getiren Şahin, “Eksi 5 derecede insanlarımız üşüyorlardı. O süreçte Cumhurbaşkanımızla konuştuk. Devletin bütün ağırlığını, babalığını bu bölgelerimizde gösterdik” şeklinde konuştu.

Özetle Fatma Şahin aldığı bu ödülü sonuna kadar hak ettiğini herkese göstermiş oldu. Ne diyelim Gaziantepliler çok şanslı.