İngiliz Antarktika İnceleme Ekibi'nden (BAS) araştırmacılar, deniz süngerleri ve henüz keşfedilmemiş birkaç tür de dahil olmak üzere, tamamen karanlıkta ve -2,2 ° C sıcaklıkta yaşayan canlılar buldu.

Daha önce böylesine zorlu koşullarda yaşayan çok az sayıda canlı bulunmuştu ve bu keşif, orada ne tür bir yaşamın hayatta kalabileceğine dair önceki var olan teorilere aykırılık teşkil ediyor.

KEŞİF NASIL GERÇEKLEŞTİ

Euronews'te yer alan habere göre, jeologlar tortu örnekleri toplamak için buzu delerken bir kayaya çarptılar. Bu kayayı araştırmak için kameralar kullandılar ve sonunda kayaya yapışmış olan organizmalar gördü.

Araştırmaya dair bulgular pazartesi günü Frontiers in Marine Science adlı bilimsel dergide yayınlandı. BAS'ta görevli olan jeolojist Dr.James Smith, "Buz tabakasının altından bir tortu örneği çıkarmayı bekliyorduk ancak video görüntülerinde kayanın üzerinde yaşayan canlılar olduğunu görünce çok şaşırdık."

NASIL HAYATA TUTUNDULAR?
Delme işleminin yapıldığı yer denizden 260 km içeride bir bölgede dolayısıyla araştırmacılar suyun ve gün ışığının olmadığı böyle bir ortamda herhangi bir canlının nasıl hayatta kalabildiğini veya neyle beslendiğini henüz çözebilmiş değil.

Eğer bu kadar düşük sıcaklıklarda bu kadar az besin ve enerji kaynağı ile yaşam devam edebiliyorsa bu Güneş sistemimizde bulunan gezegenler başta olmak üzere evrende tahmin edilenden çok daha fazla sayıda ve yerde yaşam olabileceği anlamına geliyor.BAS Antarktika'da 1.5 milyon kilometrekarelik bir alanda inceleme yapmak üzere kuruldu ancak şimdiye kadar incelenebilen alan sadece bir tenis kortu sahası büyüklüğünde ve şimdiden önemli bir buluşa imza atıldı.

Küresel ısınma ise bu tür araştırmalar için gereken zamanın daralmasına neden oluyor zira her geçen yıl buzullarda yaşanan değişim binlerce yıllık el değmemiş ekosistemleri tehdit ediyor.

[old_news_related_template title="Koyun otlatan çobandan gizemli keşif" desc="Unesco’ya aday Bursa’nın İznik ilçesinde ormanlık alanda hayvanlarını otlatan çoban, 2 galeriden oluşan esrarengiz bir mağara buldu. Bir koyunun düşmesi üzerine mağarayı bulduğunu ifade eden genç çoban, mağaradan gelen seslerin kendisini ürküttüğünü de söyledi." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/02/01/iecrop/magara-kesif-foto-iha_16_9_1612165954.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/hayatim/yasam-haberleri/koyun-otlatan-cobandan-gizemli-kesif/"]

 

[old_news_related_template title="Mısır'da tarihi keşif: 4 bin yıllık cenaze tapınağı bulundu" desc="Mısır'ın Saqqara nekropolünde arkeologlar tarafından Kraliçe Neit'e ait olduğu belirtilen cenaze tapınağı ve Yeni Krallık dönemine ait 52 ahşap lahit keşfedildi." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/01/18/iecrop/misir-kesif-neit-dha3_16992779_16_9_1610970277.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/hayatim/yasam-haberleri/misirda-tarihi-kesif-4-bin-yillik-cenaze-tapinagi-bulundu/"]