Yaklaşan yerel seçimlerin yüzü suyu hürmetine asgari ücret yüzde 49 zamlandı, 17 bin 2 lira seviyesine ulaştı. Zira psikolojik sınır 17 bin liranın altında olmayacağı aşikardı.

Erdoğan, “Çalışanları enflasyona ezdirmeme sözümüze bir kez daha sadık kaldık” dedi... Ezilmemiş hali 17 bin mi? Pardon, bir de 2 lira var tabii...

★★★

Günlerce hesap yapıldı. Toplantı üzerine toplantı... Pazarlıklar, çekişmeler, açıklamalar... Sonuçta ne oldu? Sarayın belirlediği rakamı bakan açıkladı.

Çok değil birkaç sene önce bu parayı alan biri varlıklı kabul edilirdi. Şimdi ise yasal en düşük maaş haine geldi.

★★★

Yıllardır matematik ile uğraşırım, asgari ücretli kiraya bu kadar, mutfağa bu kadar, markete, alışverişe, okula, faturalara şu kadar ödese geriye ne kalıyor diye hesaplayamadım.

Asgari ücret ile çalışanların elde ettiği gelir, bırakın temel ihtiyaçları karşılamayı, insan onuruna yaraşır geçim koşullarını sağlayacak tutarın da gerisinde. Bari dalga geçer gibi “iyi zam yaptık” deme...

★★★

Acı çekiyoruz diye bir şeyler düzelecek, ekonomi daha iyiye gidecek diye umutlanmayın. Tünelin ucunda ne ışık var ne bir pırıltı... Devletin harcamalarından 5 kuruş kıstılar mı?

Asgari ücrete yılda bir kez zam geliyor, diğer her şey yılda en az 10 kere zamlanıyor. Onu nasıl yapacağız? Yaz aylarında para pula dönünce el avuç mu açacağız?

★★★

Sahi ne oldu da enflasyon böyle patladı?

Bir değer yoktan var olamayacağına, sebepsiz peydahlanmayacağına göre fotokopi çeker gibi para basıyorsan paranın değer kaybetmesi kaçınılmazdır. Bu durum Amerika’da da Avrupa’da da aynıdır.

Yüksek enflasyon kötü ile iyi yönetim arasındaki ilahi adalettir... Nitekim yüksek enflasyon yönetememektir, istikrarsızlıktır...

★★★

Çok biliyormuş gibi enflasyonu düşürmek için faizi düşürünce benzin dökülmüş ateşe döndü hikaye... Güzel zam yaptık diye övünüyorlar şimdi de... Pes!

Ücretler nasıl azaldı da millet asgari ücret almaya başladı? Kötü yönetimde arayacaksın hatayı... Ücret rakamına takılana kadar asgari ücretli sayısını düşürmek gerekiyor haliyle... Onu yapacak kapasite de yok ekonomi yönetiminde...

★★★

Bilim insanları şaşkın! 17.002 liralık asgari ücretteki o 2 liranın nereden geldiğini çözmeye çalışıyorlar.

Pek de fazla uğraşmasınlar... Nitekim asgari ücret açıklandığından beri fazladan verdikleri 2 lira çoktan eridi.