Avrupa Yargı Kurulları Ağı (ENCJ), yürütme ve yasama organından bağımsız bir kurum olmadığı gerekçesiyle Hakimler ve Savcılar Kurulu’na yönelik çok sert bir açıklama yaptı.

ENCJ, “HSK artık bir tabelaya dönüştü. Türkiye’de hukukun üstünlüğü ve Türk vatandaşları da dahil olmak üzere bağımsız, adil ve tarafsız mahkemelere erişim için çok az umut vardır” dedi.

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Abdurrahman Bilgiç de “Bu Türkiye’de hukukun üstünlüğü yok anlamına geliyor” şeklinde konuştu.

[old_news_related_template title="HSK 'Acele' notuyla Kavala hakkında verilen kararları istedi" desc="Hakim ve Savcılar Kurulu, İstanbul Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu’na “Acele” notuyla yazı yazarak Osman Kavala hakkında verilen tutuklama kararlarını, iddianame örneğini ve duruşma tutanaklarını istedi. HSK'dan yapılan açıklamada da 'Sosyal medyanın gündemini meşgul eden evrak, tek bir olayla ve dosya ile sınırlı olmayıp, genel ve rutin bir terfi mutfak çalışmasının sonucudur' denildi." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2020/11/13/iecrop/osman-kava_16_9_1605260204.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2020/gundem/hsk-acele-notuyla-kavala-hakkinda-verilen-kararlari-istedi-6123748/"]