Galiptir bu yolda mağlup. Arda’lar, Kenan’lar, Semih’ler, Ferdi’ler, Barış’lar… Onlara güvenelim, altyapılara önem verelim, yeni Arda’lar, Kenan’lar, Ferdi’ler ekleyelim yeter ki. 2026 Dünya Kupası var sırada.

Almanya'dan, gurbetteki evimizden başı dik şekilde Türkiye’ye dönüyoruz. 3 hafta boyunca bizi hop oturtup hop kaldıran, her maçta gurur yaşatan, yoğun ve karamsar ülke gündemini bir nebze olsun unutturan Bizim Çocuklar’a kocaman bir alkış. Onlar ellerinden geleni yaptı. Hollanda maçı sonrasındaki gözyaşları bize yaşattıkları haklı gururdan. Galiptir bu yolda mağlup. Arda’lar, Kenan’lar, Semih’ler, Ferdi’ler, Barış’lar… Bu pırıl pırıl çocukların yolu uzun. Onlara güvenelim, altyapılara 
önem verelim, yeni Arda’lar, Kenan’lar, Ferdi’ler ekleyelim yeter ki. 2026 Dünya Kupası var sırada. Orayı es geçmeyelim. İstikrarı sağlamak zorundayız her şeyden önce.

MONTELLA ÇOK ÇALIŞTI

Gelelim Euro 2024 değerlendirmesine: Uzun zaman sonra Milli Takım kampında prim konuşulmadı. Genç kadroya ağabeylik yapan isimlerin de desteği ile özlenen aile ortamı yakalandı. Hakkını verelim Montella da çok çalıştı. Belki de şampiyonada en yüksek konsantrasyona sahip isimdi. Doğum günü kutlaması için ailesini bile kampa almadı. Dış dünyaya kapıları kapatıp idman dışındaki tüm zamanını rakip analizlerine ayırdı. Onun için de kendini kanıtlama turnuvasıydı. Bence bunu kısmen başardı. 

JENERASYON ABARTILIYOR

Avusturya-Hollanda maçlarında taktik açıdan da başarı sağlandı. Oyuncu değişikliklerindeki zamanlama hataları hocaya eksi yazdı. Bakmayın koparılan yaygara
ya. Beklenmedik sakatlıklar sonrasında eldeki kadrodan iyi malzeme çıkardı. Bu sezon kendi takımlarında forma şansı bulmakta zorlanan Mert Müldür, Salih Özcan, Kenan Yıldız eleştirilen Samet, Merih gibi oyunculardan, fizik olarak iyi olmayan Arda Güler’den de maksimum verim aldı. Kadroyu elimize alıp baktığımızda 3-4 isim dışında çok iyi futbolcu diyebileceğimiz kim var? Böyle jenerasyon gelmez diyenler ya abartmayı seviyor ya da futbola uzaklar. 

FERDİ VE BARIŞ

Tüm takım elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştı. Mert Günok’un Avusturya maçındaki kurtarışı tarihe geçti. Mert Müldür, Kaan, Samet, Merih, Cenk Tosun, İsmail, Arda, Hakan, Orkun… Oynadığımız 5 maçta önemli işlere imza attı ama bana göre iki isim fark yarattı. Biri Ferdi diğeri de Barış Alper Yılmaz. Müthiş bir dinamizm 
kattılar takıma. Ferdi sol bekte, Barış Alper de hücumda turnuvanın en iyi oyuncularına karşı dimdik ayakta kaldı. İkisine de maşallah.

ŞAMPİYONUZ

Kupaya çeyrek finalde veda etsek de tribünde kupayı kaldırdık. Türk taraftarlar Almanya’da hem ev sahipliği yaptı hem de tribün ve sokak şovlarıyla turnuvaya 
renk kattı. Ben son yıllarda bu kadar organize bir milli takım seyircisi görmemiştim. Almanya’da değişen kuşak da beni mutlu etti. Son derece modern, saygılı ve keyif almayı bilen bir profil çizdiler. 

BÜYÜKEKŞİ ADAY OLACAK

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, yeniden adaylık durumunu Euro 2024’e endekslemişti. Başarısızlık halinde zaten böyle bir ihtimal yoktu. Kararımı vermedim dese de başkanlığı çok istediği her halinden belliydi. Yapacak çok şeyi olduğunu düşünüyor. Özellikle de altyapılar, akademiler konusunda. İmzaları da cebine koymuş. Bugün yarın adaylığını açıklar.