SÖZCÜ TV’nin sevilen programı CEZA SAHASI’nın moderatörü Ercan Taner, program ortağı SÖZCÜ gazetesi Spor Müdürü Bahadır Çokişler ve SÖZCÜ yazarı Yasin Yıldırım 'SPORTMEN'de haftanın öne çıkan başlıklarını değerlendirdi: Liglere verilen arada Sportmen ile yine karşınızdayız. Türk sporunda konu bitmiyor. Bu kez Burak Yılmaz’ın Milliyet yazarı Attila Gökçe’ye yaptığı açıklamalar gündemi belirledi. Usta yorumcularımız da yaşananları değerlendirdi: -Burak Yılmaz, Aboubakar’ı suçladı, Şenol Güneş’e çattı. İddiaları nasıl yorumlarsınız? ERCAN TANER: Bu tarz kulüplerde görev aldığınızda ‘kol kırılır yen içinde kalır’ kuralının devreye girmesi lazım. Böyle açıklamalarla bir daha bu camialara dönme ihtimalinizi ortadan kaldırıyorsunuz. Disiplinsizliği yılların hocası Şenol Güneş düzeltememiş ise bir hoca adayı hiç düzeltemez! BAHADIR ÇOKiŞLER: Ben kulüp başkanı olsam böyle birine iş vermem. Ayrıldığı yerle ve oyuncularıyla ilgili doğruluğu tartışılır iddialar ortaya atıyor. Yatak odasındaki sırları dışarı taşıyor. Burak Yılmaz’a dair zaten inancım yoktu... YASiN YILDIRIM: Burak Yılmaz’a bu takımın emanet edilmesinin hata olduğunu söylemiş, tepki görmüştüm. Günün sonunda Beşiktaş ailesinin sırlarını iki dakikada ortaya saçtı. Burak Yılmaz’a takım emanet ederseniz, sizi işi bitince böyle rezil eder! Madem Şenol hoca agresifti neden bırakmadın da kovulmasını bekleyip fırsatçılık yaptın? Aboubakar konusuna gelince... Tarih, tarihten ders almayanlar için tekerrürden ibarettir. Burak Yılmaz’ın milli takıma hoca olması gündemdeymiş. Buna inanmak istemiyorum. Büyük hata olur. İyi giden yapıyı ve havayı bozar. Cenk Tosun’la takipleşmeyi bıraktılar. Milli takımda nasıl geçinecekler? Prim kavgası ne çabuk unutuldu!

ÇALIMBAY DOĞRU İSİM

-Rıza Çalımbay ikinci kez Beşiktaş’ta. Bu kez başarılı olabilir mi? ERCAN TANER: Bu kadro ile çok zor; hatta ‘Ancelotti ekibiyle gelse zorlanır’ yazmıştım ama bu takımı toparlayacak biri varsa o da Rıza Çalımbay’dır. Hep zor görevleri kabul etmiştir. En büyük avantajı ligi tanıması ve futbolcularla olan ikili ilişkilerinin iyi olması. Milli aradan sonra toparlanma sinyalleri gelir. Geç ama doğru bir karar. -BAHADIR ÇOKİŞLER: Rıza hoca mütevazıdır, çalışkandır ve gerçekçidir. Beşiktaş muhabirliğimden sebep, onu eskiden beri tanıyorum ve diyorum ki doğru karar verilmiştir. Çalımbay, her şeyden önce gerek görülürse yeni yönetimin önünü de açacaktır. Başarılı olmasını diliyorum. -YASİN YILDIRIM: Rıza Çalımbay’a sabır gösterilmeli. Zaten bu sene çöpe atıldı. Ligin en fazla maça çıkan hocası. Kulübün gerçek efsanesi. Hak ettiği koltuğa döndü. Türkiye Kupası ilk hedef olmalı. Beşiktaş büyük takım kimliğine dönmeli.

İLK 2 BELLİ 3. KİM?

-Galatasaray ve Fenerbahçe düşüşte, yarışa üçüncü takım eklenir mi? ERCAN TANER: Bu düşüşü gayet normal karşılıyorum. Durağanlaşma ve form düşüşleri futbolda normal şeyler. Bunun uzun sürmesi, tabii ki o takımı sarsmaya başlar. Zirve rekabetine arkadan bir takımın eklenmesi çok zor. Trabzon ve Beşiktaş’ın küçük de olsa umudu var ama çok zor. BAHADIR ÇOKiŞLER: Galatasaray ve Fenerbahçe, puan farkını açarak devam ederler. Ben bir düşüş de görmüyorum. Uzun bir ligde bunlar olabilir. Fenerbahçe’yi eksiklikler etkiledi. Galatasaray’ın yıldızları maç seçiyor. Şampiyonluk yarışına gelince... İlk iki belli, üçüncüyü arıyoruz! YASİN YILDIRIM: 12 haftada puan kayıpları 5. Fenerbahçe daha gerçekçi rakiplere puan kaybetti. Galatasaray’ın Hatay mağlubiyeti tamamen konsantrasyon kaybı. Şampiyonlar Ligi’nde öncesi ve sonrası maça çıkmak da zordur. Galatasaray oyun olarak değil ama puan olarak başarılı. Bu rekabete başka bir takımın girmesi mümkün değil.

HAKEMLER DEĞİL YÖNETENLER KÖTÜ

BAHADIR ÇOKİŞLER: Hakemler değil onları yönetenler kötü niyetli. Gizli eller, baskıyla yönetiyor bu camiayı. Hakemler ve yöneticilere tavsiyem şu: Kendinizi kullandırtmayın! YASİN YILDIRIM: Kulüpler tepkilerinde haklı değil. Çünkü bu hakemleri onlar delirtti. Ne karar verseniz suçlu olacağınızı bilseniz, sağlıklı karar verebilir misini Aboubakar oynamıyor, İcardi ve Dzeko da sustu. Büyü bozuldu mu? ERCAN TANER: Her maçta çıkıp gol atma ihtimalleri yok. İcardi’nin sakat sakat oynaması büyük bir fedakârlık ama Ghezzal Ghezzal örneği var önümüzde. Bence çok risk almamalı. BAHADIR ÇOKİŞLER: Üçünde de sorun yok. Lig uzun bir maratonsa tüm maçları onların sırtlamasını bekleyenler bunu düşünecekti. Diğer futbolcular da biraz yükü paylaşmalı. YASiN YILDIRIM: Görünüşe göre Aboubakar’ın ‘başka’ ağrıları var! Dzeko da yaşı itibarıyla zorlanıyor ve ilerleyen haftalarda bunun etkisini yaşayabilir. İcardi ise gereğinden fazla bazı şeyleri zorluyor. Böyle olunca da suskun kalıyorlar.