Bugün hangi AKP’liyle konuşsam ya da gazetecisini okusam veya dinlesem “yeni bir keşifte” bulunmuş gibiler: “Parti halktan koptu.”

Örneğin...

Türkiye 31 Mart 2024 seçim sonuçlarından sonra bir fotoğrafı tartıştı, tartışıyor. Afyonkarahisar’da CHP adayı Burcu Köksal ve AKP adayı Hüseyin Ceylan Uluçay yarıştı. CHP’li aday Burcu Köksal yüzde 20’den fazla farkla kazandı. Seçimden önce Ford F-150 Raptor off-road arabası ile seçim turuna çıkan AKP’li Uluçay’ın selamlama videoları gündem oldu. Lüks arazi aracı ile yaptığı konvoyun mağlubiyet getirdiği yorumları yapıldı.

Arşivi biraz karıştırdım.

O dönem AKP Afyonkarahisar İl Başkanı olan Hüseyin Ceylan Uluçay, TL ve hayat pahalılığına ilişkin 20 Aralık 2021’de şu cümleleri kurmuş: “Korkmayın, üzülmeyin. Allah bizimledir. Bu ülke 19 yıldır Recep Tayyip Erdoğan’ın yönettiği bir ülkedir. Evet, 19 senedir bize bolluğu veren devletimize 1 sene darlandım diye yüz çevirecek, küsecek, kırılacak değiliz. Ben şahsım adına nankör olmaktan Allah’a sığınırım. Türkiye ekonomisinin bugün ekonomide çok çetin bir yola girmiş bulunuyoruz. Bu yolda tek gayemiz; yıllar önce üzerimize giydirilen bu deli gömleğini çıkarıp atmak olacak ama kolay da olmayacak. AK Parti teşkilatları olarak bunun bilincindeyiz ancak her türlü zorluğa da göğüs germeye hazırız.”

Bu açıklamayı okuyunca; 14 Ekim 2021 tarihli bir yazımı hatırladım.

Yazımın başlığı: “AKP içinde ‘zenci olduk’ tartışması”.

Muhafazakarlar zenginleşince...

Favoritizm... Nepotizm... Kronizm...

Üç kavramın da buluştuğu nokta kayırmacılık kelimesinde birleşiyor. Kayırmacılığın (favoritizm) tanımına bakalım: “... Belli bir birey, küme, düşünce ya da uygulamayı, bir başkasıyla karşılaştırıp aralarında bir seçim yapmak gerektiğinde nesnellikten uzaklaşıp yan tutma...” Biraz daha açtığımızda, akraba kayırmacılığı (nepotizm) ve eş-dost kayırmacılığı (kronizm) üzerinde yoğunlaşabiliriz. Neden mi? Çünkü... Önceki gün iktidar cenahında zamanında önemli görevlerde bulunmuş bir isim AKP’nin içinde bulunduğu “Nepotizm”le anlatmaya çalıştı. Bu durumun yani akraba kayırmacılığının parti içinde çok tepki çektiğinden dem vurdu! Ancak...

Sorun sadece nepotizm değil!

Açalım...

Hangi AKP’liyle –ki bunların arasına zamanında önemli görevlerde bulunmuş isimler de var- konuşsam şu başlıklar üzerinden eleştirilerini yaptı... Tarım ilk eleştiri konusu. Üreticiden tüketiciye ulaşan maldaki aşırı fiyat farkının altını çizenler köylünün sesine kulak tıkayan ‘muhafazakar aristokrasinin’ olduğunu ifade etti.

Örneğin... Üretici marul üretiyor ama arada bir aracı var, ondan sonra halci var, ondan sonra pazarcı var, en az 3-4 kişinin elinden geçiyor. Bu da aradaki fiyat farkını çok yükseltiyor. Burada çiftçi para kazanmıyor ama paraları aradakiler kazanıyor.

Bu konuda gelen eleştiriler Beştepe’ye ulaşıyor mu? Esas soru bu. Görüştüğüm isimler ‘etten duvar’ örüldüğü vurgusu yaptı ve her şeyin yolunda olduğu konusunda raporların sunulduğuna dikkat çekti.

Bitmedi...

AKP ve Beştepe içinde yaşanan tartışmalarda altı çizilen konulardan birisi de şu: Aşırı zenginlik! “Beyaz Türklerden iktidarı aldık” sloganıyla (ki bu merkez-çevre ilişkisi de doğru değil ama konumuz bu değil) Demokrat Parti iktidarından Turgut Özal’a ve Erdoğan’a uzanan çizgi bugün halktan koptu! Kendisini muhafazakar diyenlerin bir bölümü ‘dar ve elitist’ bir anlayışla herkese tepeden bakıyor.

Hatırlayın.

Tarih 29 Aralık 2012... Tayyip Erdoğan, Şanlıurfa’da şu cümleleri kurdu: 

“... Bu ülkede bize öteki, zenci muamelesi yapıldı. Tehditler aldık, maddi ve manevi saldırılara maruz kaldık. Ama biz siyasi hayatımız boyunca yaşadığımız tüm zorluklara, engellere rağmen şiddete başvurmadık...” İşte tam da bu noktada gelen eleştirileri duymayan bir iktidar var. Çünkü... AKP içinde (Erdoğan’ın ifadesiyle) ‘zenciler’ oluştu! Bunun da zaman zaman Beştepe’ye anlatılmaya çalışıldığı ama tarım politikasında olduğu gibi ‘abartmayın’ yanıtıyla karşılaşıldığı konuşuluyor. 2021’den 2024’e üç yıl geçti, 31 Mart seçimlerini kaybeden AKP’de “Nerede hata yaptık?” sorusuna yanıt aranıyor, “Halktan koptuk” eleştirileri yapılıyor. Ancak... Arazi aracıyla seçim turu atan Uluçay’ın neden ve nasıl aday yapıldığı tartışılmıyor!