İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalar şiddetlenerek devam ederken ABD Başkanı Biden’dan kritik bir rehine açıklaması geldi.

ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray'da her yıl Şükran Günü öncesinde geleneksel olarak düzenlenen törene katılarak konuşma yaptı, gazetecilerin sorularına yanıt verdi.

ABD Başkanı, "Hamas tarafından rehin tutulan kişilerle ilgili anlaşmanın yakın olduğuna inandığını" belirtti. Biden, konuya ilişkin daha fazla ayrıntı paylaşmadı ve "konuşmaya hazır olmadığını" söyledi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby de Biden’a benzer bir açıklama yaptı. Kirby, “Gazze’de rehine anlaşması yapılmasına yaklaşıyoruz” dedi.

İsrail ile 7 Ekim’den beri çatışan Hamas, sık sık elinde tuttuğu rehinelerle ilgili bir anlaşma yapılması gerektiğini gündeme getiriyor. Örgüt, bu anlaşmanın ateşkesi de içermesi gerektiğini belirtirken Tel Aviv, ateşkesi içeren bir anlaşmaya şiddetle karşı çıkıyor.

Başta İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu olmak üzere İsrailli yetkililer, "Hamas yok olana kadar savaşın devam edeceğini belirterek" bir ateşkesi reddediyor. Bu sırada İsrail içinde de tansiyon yükseliyor. Aileleri esir alınan kişiler ve onlara destek verenler sık sık bir anlaşma yapılması için eylem düzenliyor, hükümetten neden anlaşma yapılmadığına dair sorulara yanıt vermesini istiyor.

Hamas'ın elinde 239 İsrailli rehine olduğu ifade ediliyor. Ancak örgüt, "İsrail'in saldırılarında bazı esirlerin öldüğünü" iddia eden açıklamalar yapmaya devam ediyor.  (REUTERS-SÖZCÜ)