Acı bir gerçekle başlayayım... Devletin “nasıl tasarruf yapılır?” sorusunun cevabı hakkında hiçbir fikri yok. Daha önce yapmamış ki nereden bilecek?

Nihayet Mehmet Şimşek göreve başladığının 342’nci gününde tasarruf genelgesi çıkarıyor diye sevindik aslında... Fos çıktı o da!

★★★

Normal bir ülkede olması gerekenleri “tasarruf” diye işte böyle yuttururlar adama... Ya biri çıkar da madem
ihtiyaç vardı neden bugüne kadar yapılmadı diye sorarsa...

Burada yetkili arkadaşlara esas sorulması gereken, neden tasarruf tedbirlerinin açıklamak zorunda kalındığı... Yönetimde bu durumu net olarak ifade edebilecek mert var mı?

★★★

Meğer yıllardır “şahlanıyoruz” ayağına parayı mı bitirmişler memlekette? Şaşırdık mı? Ee, “Şaha kalkan
eşek, sırt üstü düşer”
diye bir söz vardır halk dilinde...

Sahiden inanıyorlar mı 15 milyon sığınmacının beslendiği bir ülkede tasarruf yapılacağına? Memurun altındaki servisi alınınca, ekonomi gerçekten kurtulur mu acaba? Açıklanan tasarruf önlemlerine göre üç yıl boyunca kamu, emekli olan kişi sayısı kadar çalışan alacak, yeni araç ve bina almayacak, kiralamayacak, lojman inşa etmeyecek, sosyal tesisleri satacak.

Hemen her maddede üç yıl zaman sınırı geçiyor. Özetle seçime girerken değil bu kuralları, kralını tanımam deniliyor.

★★★

Toplamda 164 milyar lira devletin cebinde kalacak. Hesap bu ama yine maddeler var sayılar yok. Öyle mi olacak? Üçe bölersek... Boş verin hiç bölmeyelim...

Muhtemelen onlar da rakam zikretmeye utandılar, toplam tasarruf tutarını açıklayamadılar. Hesaplasalar buna yakın bir şey bulacaklar.

★★★

Cari açık açıklandı... Sadece Mart ayında 4.54 milyar dolar... Yaklaşık 145 milyar lira... Yani bir yıl boyunca yapacağın tasarruf sadece mart ayı cari açığının yarısı...

Nitekim son dört ayda yapılan harcamalarla nakit açık 807 milyar liraya yükseldi. Açıklanan üç yıllık tasarruf tedbiri neredeyse bunun beşte biri...

Bugün tasarruf adına kaldırılacağı söylenen tüm personel servislerinin 2023 yılında devlete maliyeti 2 milyar 611 milyon lira... Ekonomi bu kadar mı fena durumda? Bence en komiği “kamuda uzaktan çalışma” maddesi... Yıllardır uygulanıyor aslında... Mehmet Bey İngiltere’den geldiğinden “bankamatik memuru” tanımlamasını duymamış olsa gerek... Uzaktan çalışıyor adı altında eşini, dostunu işe alıp maaş bağlatacak yüzlerce amir şimdiden kutlamalara başlamalı... Soran olursa “tasarruf” der geçer anında...

★★★

Hasta garantili hastane, araba garantili köprü, yolcu garantili havalimanı-gar hatta hamam... Tüm bunlara
ödenecek parayı TL’ye çevirince sıfırları sayamıyorsunuz bile... Öyle bir niyetleri var mı gelecekte?

Tasarruf en tepeden başlar. Sahi kaç uçak var sarayda? Su mu yakıyor bunlar havada? Yılın sadece iki günü gidilen Ahlat Köşkü’nün yıllık maliyeti kaç lira tutuyor acaba? Mehmet Bey bakmış mı oralara? Boyunu mu aşmış yoksa?