Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Latin Amerika ülkelerinin büyükelçileri ve TBMM Dostluk Grubu Başkanları Toplantısı’na katıldı. Ankara Üniversitesi’nde gerçekleşen toplantıda konuşan Çavuşoğlu şöyle konuştu:

* Latin Amerika'yla ilişkilerdeki hedefimiz, takım ruhuyla ortak bir gelecek için iş birliğimizi derinleştirmek. Biz hem Batı'yla hem Doğu'yla aynı anda konuşabilen, çok farklı coğrafyalarla ortak noktaları bulunan bir milletiz. 11-13 Mart'ta gerçekleşecek olan Antalya Diplomasi Forumu'nun ikincisine Latin Amerika'dan bu yıl geniş bir katılım bekliyoruz.

* Şu ana kadar katılımını teyit eden dışişleri bakanı sayısı 6'yı geçti. Dünyanın her yerinden katılım teyitleri geliyor. Dünyadan toplamdan şu ana kadar teyit eden dışişleri bakanı sayısı 39 oldu. Dünyanın her yerinden herkesi davet ediyoruz. Ermenistan, Yunanistan, Kıbrıs Rum Kesimi, İsrail ve Mısır’ı davet ettik. Mart ayında Latin Amerika turu gerçekleştireceğiz.

* Brezilya'dan bir davet geldi, Güneyden başlayacağız. Orta Amerika'ya kadar 4 ya da 5 ülkeyi ziyaret edeceğiz. Bağlarımızı daha da güçlendireceğiz. İlişkilerimizi daha da ileriye götürmek için mevkidaşlarımızla ve kabul ederlerse liderlerle önemli görüşmeler gerçekleştireceğimizi umut ediyoruz. (İHA)

[old_news_related_template title="El Salvador'un tartışmalı lideri Türkiye'ye geliyor" desc="Ülkesinde otoriterlik eleştirilerinin hedefi olan, bitcoin’i resmi para birimi yaparak dünyada bir ilke imza atan ve kendisini “dünyanın en havalı diktatörü” diye niteleyen El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelecek. Farklı tarzı ve ilginç çıkışlarıyla dikkat çeken “Osmanlı torunu” Bukele kimdir?" image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2022/01/19/iecrop/bukele-reuters_16_9_1642582480.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2022/dunya/el-salvadorun-tartismali-lideri-turkiyeye-geliyor-6897724/"]