Önceki dönem CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Trabzon Ortahisar Belediye Başkanı seçildi. Birçok CHP’li başkan gibi Ahmet Kaya’ya da AKP’li önceki başkandan ağır bir borç yükü kaldı. Başkan, bu borçların azaltılması ve her alanda tasarruf için uğraşıyor. Ancak ne kadar tasarruf etse de o borcu eritmek kolay kolay mümkün olmayacak.  

Ahmet Metin Genç, Trabzon’un merkez ilçesi 382 bin nüfuslu Ortahisar Belediye başkanlığını 10 yıl yürüttü. Şimdi Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı. Maşallah başkan satmadık bir şey bırakmamış. Örneğin 225 parsel arsa satmış. Giderayak belediyeye yüzlerce kişi almış. CHP’den seçilen Ahmet Kaya’ya yüklü bir borçla birlikte haciz tebligatları bırakmış.

İKİ BAŞKANIN HESABI FARKLI

Tasarruf genelgeleri Kültür ve Turizm Bakanlığı’na uğramıyor. Örneğin Trabzon Kültür Yolu Festivali için de 11 sanatçıya yüklü ödemeler yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın koordinatörlüğünde Ortahisar’da yapılan etkinlikler için CHP’li diye Belediye Başkanı Ahmet Kaya’yı, CHP İl Başkanı Mustafa Bak’ı, Ortahisar CHP İlçe Başkanı Haluk Bakmaz’ı davet etme gereği bile duymuyorlar. Siyasette “yumuşama” olacağını sananlar Trabzon’da olanları yakından izlesin...

Önceki dönemde CHP’li meclis üyesi olan halen Ortahisar Belediye Başkan Yardımcısı Cüneyt Zorlu, dönemin Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’in yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi vermişti. Önergedeki birçok sorudan biri de, “Artı-eksi yüzde üç yanılma payıyla belediyenin toplam borcu ne kadar?” sorusuydu. Belediye Yazı İşleri Müdürlüğü aracılığıyla 5 Nisan 2024’de verilen cevapta, belediyenin borcunun 109 milyon 877 bin lira olduğu belirtildi. 

Seçimler yapıldı. Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya, devraldığı belediyenin ve bağlı iki şirketin borcunun 856 milyon lira olduğunu açıkladı. Bu açıklama üzerine Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ortahisar eski Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, meclis toplantısında borçlarının 856 milyon lira değil, 596 milyon lira olduğunu öne sürdü.

Ahmet Kaya

AYLIK ÖDEMELER DÜŞÜRÜLDÜ

Ortahisar Belediyesi’nin ORBEL ve ORKENT iştirakleri var. Bu şirketlerin yönetim kurulu başkanı ve genel müdürüne ayda 2,5 asgari ücret karşılığı, yönetim kurulu üyelerine ise iki asgari ücret karşılığı huzur payı ödemesi yapılıyordu. Örneğin ORKENT şirketinin yönetiminde AKP yönetim kurulu üyeleri Faruk Kanca, Mustafa Yaylalı, Adem Peder, Halime Egeli gibi isimler dikkat çekiyordu.

Ahmet Kaya belediye başkanlığı görevine başlayınca tasarrufa şirket yönetici ve üyelerinden başladı. Yönetim Kurulu Başkan ve Genel Müdürün 2,5 asgari ücret tutarındaki aylığını iki asgari ücrete, yönetim kurulu üyelerine yapılan iki asgari ücret tutarındaki ödeme ise bir asgari ücrete indirdi. Yönetim kurullarında bulunanların ücretlerine yapılan indirimle, 16 asgari ücret düzeyinde tasarruf sağlandı.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin TULAŞ, TRABEL, TRABİTAŞ şirketleri yönetiminde görev alanların da çoğu eski belediye başkanı, başkan adayı, ilçe eski başkanı yani hemen hepsi partili. Ortahisar’da şirket yönetiminde görevli olanlara ayda bir asgari ücret tutarında ödeme yapılırken, Büyükşehir şirketlerindekiler iki asgari ücret almaya devam ediyor.

Yoksul yurttaşlara yapılacak yardımlar için “ Hızıray” isimli bir şirket kurulmuştu. Üç katlı bina için Ortahisar Belediyesi ayda 55 bin lira kira ödüyordu. Ahmet Kaya başkan seçilir seçilmez bu binayı gördü. Ayda 55 bin lira kira ödenen binada topu topu 5 bin liralık yardım malzemesi vardı. Yardım malzemelerini buradan aldırıp belediyeye ait bir binaya taşıttı. Belediye aylık 55 bin lira kira ödemekten ve orada çalışan eleman maaşlarından kurtuldu. Yardımlar yine yapılacak. Üstelik reklamı yapılmadan, insan onurunu rencide etmeyecek bir biçimde dağıtım gerçekleştirilecek.

BELEDİYELERİ ZOR GÜNLER BEKLİYOR

Trabzon Büyükşehir Belediyesi ile Ortahisar Belediyesi’nde seçim öncesi AKP’li başkanlar yüzlerce kişiyi işe aldı. Ortahisar Belediyesi 856 milyon lira borçla CHP’li başkana verildi. İller Bankası’ndan belediyeye gelecek para personel maaşının ancak yarısı kadar. Borç yüküyle belediyeleri alan CHP’li başkanların işi hayli zor. Başka bir ilimizin belediye başkanıyla sohbet ederken belediyelerin çok ciddi sorunlarla karşı karşıya kalacağına, birçok belediyenin maaş ve ücretleri ödeyemeyecek duruma geleceğine dikkat çekti.

Ortahisar’ın önceki belediye başkanı döneminde özellikle iktidara yakın bazı derneklerin adına kiralanan yerlerin kirasının belediye tarafından ödendiği anlaşıldı. Ahmet Kaya, bu tür ödemeleri sonlandırdı ve bu alanda da önemli ölçüde tasarruf sağlanmaya başlandı. 

ÜÇ MAKAM ARACI DA HACİZLİ

Ortahisar’ın önceki belediye başkanı Ahmet Metin Genç’in bir değil, iki değil, üç makam otomobili olduğu anlaşıldı. Belediye Başkanı Ahmet Kaya’ya makam otomobillerini sorduğumda şunları söyledi:

“Belediye Başkanı adına tahsis edilen üç makam aracı var. Biz bunu bire indiriyoruz. Üç otomobilin üzerinde de haciz var. Haczi kaldırıp iki otomobili satacağız. Araç ve kilometre kısıtlamaları sayesinde aylık yüzde 50 yakıt tasarrufu sağlayacağız. Kurumsal kapasitemizi arttırmaya yönelik çalışmalara ve ‘Akıllı kent sistemleri’ uygulama çalışmalarına başladık. Bu sayede belediyemizi tamamen kayıt altına alarak gelir ve gider kalemlerindeki kayıp-kaçakları en aza indirmeyi hedefliyoruz. Biz göreve başladıktan sonra belediyemize yağmur gibi hacizler gelmeye başladı. Ama yılgınlık yok.”

Dün Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’le CHP heyetinin yaptığı görüşmede belediye borçları da konuşuldu. AKP, CHP’li belediyelerin başarısız olması için çabalayacak. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı, seçimden önce “Muhalefet belediyelerinin hizmet alamayacağını” boşuna mı söylemişti.