Zordur eleme maçları oynamak. İsmail Kartal hayalindeki savunma ikilisiyle başladı. İrfan Can Kahveci’nin usta vuruşu ile tur şansını erken eşitlemişti Fenerbahçe. Mesele stratejiyi önceden iyi belirleyip sahada uygulamak. İlk devre Dzeko ve Tadic’e yakın ve temaslı oynadılar. Samuel ve Ferdi rakip yarı sahada baskıya rağmen başarılı gözüktüler ilk devre. Mendilibar, İspanya’nın başarılı teknik adamlarından... Bitik Sevilla ile geçen yıl Uefa Avrupa Ligi’ni ve Avrupa Süper kupasını kazanmıştı. Olympiakos takımına en azından büyük güven aşılamış. İlk yarı tatlı-sert oynadılar ve savunma arkasına attıkları çabuk toplarla gol aradılar.

Fenerbahçe savunmasında Djiku’nun bir hatası dışında konsantrasyonu çok beğendim. Oyunun ikinci yarısında senaryo belli olmuştu. Olympiakos temponun ve oyun ritminin yükselmesini istemiyordu. Ellerinde uzatma kozu vardı ve amaçları buydu sanki. Sabırla pas yapmak istiyorlardı. Topu çabuk geri almadan çok koşmaya başlarsanız saha içi yapınız bozulabilir. Avantajı yakalayacak ikinci golün gelmediği her geçen dakika sıkıntı yaşayabilirsiniz. Dzeko çok iyi kontrol edilince son 20 dakikaya girerken Batshuayi’nin sanki oyuna alınması lazımdı. Disiplini hiç bozulmayan savunmaların dengesini bozmak için ideal bir oyuncu o. Dzeko - Batshuayi değişikliği olumlu bir düşünceydi. Fred kendine gelmiş. İsmail yine çok çalıştı. Szymanski ikinci yarının büyük bölümünde kayboldu. Masouras’ın şutunda Livakovic kritik hamlesini yapmasa tribünleri dolduran taraftarlar yıkılırdı.

Fred ve İrfan Can Kahveci değişikliği yorgunluk veya sakatlık olduysa normal, yoksa yanlış diye değerlendirilecek değişiklikler gibi geldi bana. Uzatmada tempo biraz düştü. İlk uzatma devresinde Olympiakos’un kullandığı duran topta direk ve Livakovic net golü önledi.

Krunic'in oyuna girmesiyle orta saha tamamen defans ağırlıklı olmuştu. İş penaltılara kalınca gözler kalecilerde olur. Maalesef turu Olympiakos kalecisi Tzolakis getirdi.