Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakisi Vahdettin Köşkünde kabul etti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre görüşmede, Türkiye-Yunanistan ilişkilerine dair konuların yanı sıra güncel jeopolitik gelişmeler ile Rusya-Ukrayna savaşının yansımaları dahil bölgesel ve uluslararası meseleler ele alındı.

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısıyla değişen Avrupa güvenlik mimarisinde Türkiye ve Yunanistan'ın özel bir sorumluluk taşıdığına işaret edilen görüşmede, iki ülke arasında iş birliğinin artmasının ve pozitif gündeme odaklanmanın karşılıklı ve bölgesel faydaları üzerinde duruldu.

MUTABIK KALINDI

Görüşmede, Türkiye ile Yunanistan arasındaki anlaşmazlıklara rağmen, iletişim kanallarının açık tutulması ve ikili ilişkilerin iyileştirilmesi konusunda mutabık kalındı.

Görüşmede, iki ülke arasındaki 10 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine ulaşma doğrultusunda atılacak adımlar da masaya yatırıldı.

EGE SORUNU DA ELE ALINDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, ikili ilişkilerde yeni bir sayfa açmak hedefiyle Türkiye'nin attığı adımlara değinerek; Ege sorunları, azınlık, terörle mücadele, yasadışı göç gibi konularda da ilerleme sağlama ve ilişkileri daha ileri bir noktaya taşıma inancını koruduğunu ifade etti.

Sorunların samimi ve dürüst bir diyalog yoluyla çözülebileceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki komşu ülke olarak sadece kriz zamanlarında değil, her zaman konuşmaları gerektiğini dile getirdi.

YUNANİSTAN MEMNUN KALDI

Yunan tarafının ise söz konusu görüşmeden “memnun” olduğu ifade edildi.

Vahdettin Köşkü'nde saat 14.00'te öğle yemeğinde bir araya gelen liderlerin görüşmesi yaklaşık 2 saat sürdü. Yapılan ikili görüşmenin ardından Miçotakis köşkten ayrıldı. (DHA)

[old_news_related_template title="Erdoğan 'Varsın gidiyorlarsa gitsinler' demişti! Bakan Koca'dan sağlık çalışanlarına mektup" desc="Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hekimlere yönelik 'Varsın gidiyorlarsa gitsinler” sözlerine tepkiler gelmeye devam ederken, Sağlık Bakanı Koca sağlık çalışanlarına mektup gönderdiğini duyurdu." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2022/03/12/iecrop/koca-32_16_9_1647119557.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2022/saglik/erdogan-varsin-gidiyorlarsa-gitsinler-demisti-bakan-kocadan-saglik-calisanlarina-mektup-7007247/"]

[old_news_related_template title="Erdoğan'dan İstiklal Marşı açıklaması" desc="Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Milli Mücadele ruhunun sembolü olan İstiklal Marşımızda ifade bulan değerlere her zaman sahip çıkacak, yeni nesillerin de bu değerlerle yetişmesi için var gücümüzle çalışacağız” dedi." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2022/03/12/iecrop/erdogan-reuters_16_9_1612892208-880x495-1_16_9_1647097764.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2022/gundem/erdogandan-istiklal-marsi-aciklamasi-7006737/"]