Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Danıştay İkinci Dairesi üyesi Özbilgin’i öldüren Arslan’ın, Fethullah Gülen’in yeğeniyle ilişkisini mercek altına aldıAnkara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen Fethullahçı Terör Örgütü soruşturmasına, Danıştay suikastı dosyası da dahil edildi. Savcılık, cinayeti yeniden araştırırken, tetikçi Alparslan Arslan ile Fethullah Gülen’in yeğeni Kemalettin Gülen arasındaki ilişkiyi inceliyor. İşte Türkiye’yi derinden sarsan saldırının perde arkası:

ERGENEKON’A BAĞLANMAK İSTENDİ


Türkiye, 17 Mayıs 2006 tarihinde, Alparslan Arslan tarafından Danıştay 2. Dairesi’ne gerçekleştirilen silahlı saldırıyla sarsılmıştı. Daire Üyesi Mustafa Yücel Özbilgin şehit olmuş, 4 üye ise yaralanmıştı. Olaya ilişkin dava, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 13 Şubat 2008’de karara bağlanmıştı.

YILDIRIM’IN İFADESİNİ SAVCI ÖZ ALDI


Yargıtay 9. Ceza Dairesi sanıkların Ergenekon sanıklarıyla irtibatının araştırılmadığı gerekçesiyle 17 Aralık 2008’de kararı bozmuştu.
Ergenekon savcısı Zekeriya Öz ile Savcı Mehmet Ali Pekgüzel de 2008 yılında Ankara Sincan Cezaevi’nde Danıştay cinayeti sanıklarından Osman Yıldırım’ın tanık olarak ifadesini aldı ve dava Ergenekon ile birleştirildi. Ergenekon davasında çapraz sorgusu yapılan Alparslan Arslan, Vakit Gazetesi’nde 13 Şubat 2006’da yayımlanan “İşte o üyeler” başlıklı haberin ne zaman ve kimin tarafından gösterildiğine ilişkin sorular üzerine şöyle konuşmuştu: “Haberi, Kemallettin Gülen gösterdi. Bildiğim kadarıyla Fethullah Gülen’in yeğeni.”
Bilgileri yeniden değerlendiren savcılığın, tetikçi Arslan’ın, Gülen’in azmettirmesi ile cinayeti işlediği yönündeki iddiaları yeniden araştırdığı öğrenildi. Polisin de bu kapsamda hem şikayetçilerin bilgisine başvurdu hem de olayla bağlantılı olan kişilerin ifadesini aldı. Davayla ilgili dikkat çekici bir not da şu: Fethullah Gülen’in yeğeni Kemalettin Gülen ile Alparslan Arslan, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden arkadaş.