Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, dün yazılı açıklama yaparak, DEM Parti’den İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkan adaylığı beyanını geri çektiğini açıkladı.

‘TAM BİR UYUM VE KOORDİNASYON’

Başak Demirtaş, açıklamasında, “Adaylık beyanımın başvuruya dönüşmemesi konusunda partimizle ortak görüş birliğine varmış bulunmaktayız. Tüm halkımız ve partililerimiz bilmeli ki bütün kararlar partimizle tam bir uyum ve koordinasyon içerisinde alınmıştır” diyor.

‘Tam bir uyum ve koordinasyon’ ifadesi ile bu kararın Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan eşi Selahattin Demirtaş ve DEM Parti tarafından alındığı kastediliyor.

Nitekim DEM Parti’nin yazılı açıklamasında aynı ifadeler var: “Başak Hanım’la bir araya gelerek tam bir uyum ve koordinasyon halinde ortaklaşarak...”

Son olarak Demirtaş, dün kendisini ziyaret eden DEM Partili iki milletvekili üzerinden gönderdiği mesajda şunları söylüyor:

“Başak Hanım’ın adaylık açıklaması partimize güç vermek içindir. Geri çekilme açıklaması partinin bilgisi dahilindedir. Bütün bu süreçler birlikte yönetilmiştir. Halkımız bilsin. Halkımız bize güvensin. Ne yaptığımızı biliyoruz.”

İKİ GÜN ÖNCEKİ MEKTUP 

Beyan Başak Demirtaş’a aitse de...

Geri çekilenin Selahattin Demirtaş olduğu biliniyor.

Demirtaş, açıklamadan iki gün önce DEM Parti’ye bir mektup yazarak, “Eşinin aday olmayacağını” bildirdi.

DEM’DE BİLEK GÜREŞİ 

Demirtaş, 2016’da eşbaşkanlık ve 2022 yılında cumhurbaşkanı adaylığı başvurusunda bulunarak, partisiyle iki kez kriz yaşamıştı.

Bu kez eşi Başak’ın İBB adaylığı üzerinden müdahale etti. Seçmendeki tayin edici rolünü bildiği için DEM Parti’ye “Ben buradayım” demiş oldu. Partide “Arkadaş” değil, “Başkan” olduğunu hatırlattı. Karar süreçlerinde belirleyici olması gerektiğini hatırlattı. 

‘Kent uzlaşısı’ çerçevesinde CHP ile müzakere yürüten DEM, Demirtaş’ın müdahalesinden hiç hoşnut olmadı. Nitekim onlar “Demirtaş’ın kendisini partiye dayattığını” düşünüyor. 

Parti merkezi Türkiyelileşme tezi çerçevesinde CHP ve solla ittifak kurma gerekliliğini önemsiyor.

Bu, DEM Parti ile Selahattin Demirtaş arasındaki bilek güreşiydi. 

Edirne F Tipi Cezaevi  ve DEM Parti hattındaki trafik sonuç verdi ve Demirtaş çekilmeye ikna edildi. 

KAYBETTİREN OLMAKLA SUÇLANMAK

Görüştüğüm DEM Partili bir yetkiliye “Niye aday çıkarmaktan vazgeçtiniz? diye sordum.  

“Vazgeçtiğimizi kim söyledi?” diyor.

“Kaybettiren olmakla suçlanmamaları için Demirtaş Ailesi adına kaygılandıklarını” ifade ediyor. “Kişi ve soy isim itibarıyla yıpranmamalarının daha doğru olacağını düşündük” diye ekliyor.

Demirtaş’ın adaylığının muhalif çevrelerde AK Parti’ye kazandırmak diye yorumlanmasından rahatsız olduklarını kaydediyor.

Şunları söylüyor:

“İstanbul’u ver, Selo’yu al’ şeklindeki değerlendirmelerin tümü gidişatı yeniden ele alma fırsatı verdi. Şüphesiz Selahattin Demirtaş’la da istişare edilmiştir. Başak Hanım’ın görüşleri de bu doğrultuda olunca konsensüse vardık. En güçlü adayın çıkarılması kararlılığımız elbette sürüyor.”

DEM Parti’nin Demirtaş’ın kendisini dayatmasından rahatsızlık duyduğu iddiasını sordum.

Şöyle diyor:

“Demirtaş’la bazı kritik eşiklerde tartışmalar olmuştur. Ama bu  sefer yaşanmadı. Çünkü Başak Hanım ideal bir figür. Hem kendisi irade beyanı etti.”

‘GÜÇLÜ ADAY ÇIKARACAĞIZ’

DEM Partili yetkili, kurullarında aday çıkarma yönünde ağırlıklı bir eğilim olduğunu vurguluyor. Demirtaş’ın bu hamleyi o yüzden yaptığını söylüyor. “Bu hamle, kanaatimizi güçlendirdi” diyor.

Sordum.

“Aday çıkaracak mısınız?” 

Şu yanıtı veriyor:

“Net! En güçlüsünü... Başak Hanım’la yapılan değerlendirmede konsensüse vardık. Güçlü bir başkan adayı ve konsolidasyonu güçlü bir eşbaşkan olacak.”

Başak Demirtaş çekildiğine göre İstanbul’daki aday havuzunda kimler var?

İlk akla gelen aday DEM Parti Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş. Ayrıca Sırrı Sakık ve Ali Kenanoğlu’nun adı geçiyor.

İZMİR GÖZDEN GEÇİRİLİYOR 

DEM Partili yetkili Ankara için “Güçlü bir aday çıkaracağız” diyor. Hatta “Kaybettirmeyi düşünüyoruz” diye ekliyor.

“Niçin?” diye sordum.

Mansur Yavaş’a karşı olduklarını söylüyor.

Ankara’da Saruhan Oluç ve Filiz Kerestecioğlu’nun adı anılıyor.

Mersin’de CHP’li Vahap Seçer’i destekleme kararını alan DEM Parti, İzmir, Muğla ve Adana’da aday çıkarma kararını gözden geçiriyor. DEM Parti, bu büyükşehirlerde aday çıkarmayabilir. 

9-10 ŞUBAT’TA AÇIKLANACAK 

CHP ile pazarlığın olmadığını anlatan DEM Partili yetkili, “İstanbul’da baştan beri görüşme trafiği vardı. CHP, bize ‘Aday çıkarmayın’ demedi, kararımıza saygı duyacağını söyledi. Derdimiz ne AK Parti’yi güçlendirmek ne de CHP’yi zayıflatmak. Tek derdimiz, örgütsel
ve toplumsal olarak kazanmak” diyor.

DEM, adaylarını 9-10 Şubat’ta açıklayacak.

Başak Demirtaş’ın geri çekilmesi CHP’yi ve Ekrem İmamoğlu’nu doğrudan etkiliyor ve CHP’nin ve Ekrem İmamoğlu’nun kazanma şansını artırıyor, Çünkü Demirtaş soyadı, DEM Parti’nin bütün potansiyel oyunu almasını, hatta kimi CHP’lileri de çekmesini sağlayabilirdi. 

Bu hamle hesaplarını Başak Demirtaş’ın aday olmasına ve İmamoğlu’nun yapayalnız kalmasına bağlayan iktidarın planını bozdu. 

“Başak Hanım” yeniden “Terörist Selo’nun karısı” olacak.  

İktidar şimdiden sonra İstanbul, İzmir ve Ankara’da aday çıkarmaya karar veren Yeniden Refah Partisi’ni caydırmak için her yöntemi deneyecekdir. Fatih Erbakan’ı Adnan Hocacılık ve FETÖ’cülükle suçlamak dahil, her yöntem...