Deutsche Bank analistlerine göre Türk lirası tahvilleri, bu yıl gelişmekte olan ülkeler arasında en kötü performans gösteren tahvili olmaktan çıkacak ve 2024'ün en iyisi olacak.

Christian Wietoska liderliğindeki stratejistler bir notta, "Yapısal olarak yükselişe geçmek için hâlâ birkaç ay erken. TL tahvillerde 200-400 baz puanlık daha fiyatlama aralığı olacaktır. Bundan sonra ise bu tahviller yapısal perspektif dolayısıyla değer sunacaktır" dedi.

TAHVİL GETİRİLERİ İÇİN KRİTİK SEVİYE


Deutsche analistleri, enflasyon baskısı, yüksek ihraç hacimleri ve en az 500 baz puan daha parasal sıkılaştırmanın yıl sonuna kadar tahvillerde daha fazla zayıflığa yol açacağını söyledi. Analistler, iki yıllık tahvillerin getirisi yüzde 40'a ve 10 yıllık tahvillerin getirisi yüzde 35'e ulaşana kadar "daha iyi bir işlem" olarak dolar karşısında lira almayı önerdi. Tahviller şu anda sırasıyla yüzde 41 ve yüzde 31 civarında işlem görüyor.

Deutsche Bank stratejistleri, "Yüksek enflasyon, döviz kurunda nominal değer kaybının devam etmesinin kaçınılmaz olduğu anlamına geliyor. Ancak önümüzdeki yıl ve sonrasında patikanın daha kademeli olmasını bekliyoruz" diye yazdı.