Kara para aklama iddiasıyla tutuklanan sosyal medya fenomeni Dilan Polat’ın 2019 yılında ‘şampiyonlar ligi’ açıklamasıyla paylaştığı fotoğraftaki fenomenler hakkında başlatılan soruşturma kapsamında, söz konusu fotoğrafta yer alan 15 fenomen hakkında yurt dışına çıkış yasağı konuldu. Öte yandan haklarında ayrı bir soruşturma başlatılan Özlem Öz ve eşi Tayyar Öz hakkında da hakimlik tarafından yurt dışına çıkış yasağı kararı verildi.

SORUŞTURMALAR BİRLEŞTİRİLDİ

Haklarında kara para aklama ve vergi kaçırma gibi iddiaları bulunan sosyal medya fenomeni Dilan Polat ile eşi Engin Polat hakkında Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “suç işlemek amacıyla örgüt kurma”, “5549 sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi”, “213 Sayılı Vergi Usul Kanunu’na muhalefet”, “7258 Sayılı Kanun’a muhalefet” suçlarından soruşturma başlatılmıştı. Polatlar hakkında yürütülen soruşturma devam ederken, Dilan Polat’ın 2019 yılında ‘şampiyonlar ligi’ olarak isimlendirdiği fotoğraftaki tüm fenomenler hakkında da soruşturma başlatılarak, Polat çifti ve yakınları hakkında yürütülen soruşturmasıyla birleştirilmişti.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, fotoğrafta yer alan ve aralarında Eylül Öztürk, Tolunay-İleyda Topal’ın da olduğu fenomenlerin kimlik tespitinin yapılarak, Sulh Ceza Hakimliği’nden yurt dışına çıkış yasağı kararı verilmesini talep etmişti.

YURT DIŞI YASAĞI KONULAN ‘ŞAMPİYONLAR LİGİ’ KADROSU

Soruşturma kapsamında yeni bir gelişme yaşandı. Savcılığın fenomenler hakkında yurt dıişına çıkış yasağı şeklinde adli kontrol uygulanması yönündeki talebini değerlendiren Anadolu 2. Sulh Ceza Hakimliği, Eylül Öztürk, Feyzanur Başar, İleyda Topal, Tolunay Topal, İlke Ela Göz, Kadir Yiğit, Muhammet Oğuz Başar, Murat Yiğit, Nurgül Yiğit, Tuğba Demirhan, Mervenur Korkut, Yavuz Selim Korkut ve Özge Duman’ın da aralarında olduğu toplam 15 şüpheli hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulmasına karar verdi.

AMERİKA’DA YAŞAYAN FENOMENE DE YURT DIŞINA ÇIKIŞ YASAĞI

‘Şampiyonlar ligi’ olarak isimlendirilen fotoğrafta Polat çiftinin yanı sıra Eylül Öztürk, Barış Kanan Özkan, İleyda Topal, Tolunay Topal, Nez Demir gibi fenomenler yer alıyor. Fotoğrafta yer alan fenomenler hakkında yurt dışına çıkış yasağı verilirken, haklarında yurt dışına çıkış yasağı verilen fenomenlerden Eylül Öztürk ve eşi barış Kenan Özkan Amerika’da yaşıyor.

ÖZ ÇİFTİ VE ANNEYE DE UYGULANDI

Öte yandan haklarında “resmi belgede sahtecilik”, “suç işlemek amacıyla örgüt kurma”, “malvarlığı değerlerinin gayrimeşru kaynağını gizlemek” ve “Vergi Usul Kanununa muhalefet” suçlarından ayrı bir soruşturma yürütülen Tayyar Taylan Öz ve eşi Özlem Öz ile annesi Hayriye Altınok hakkında da yurt dışına çıkış yasağı kararı verildi.