Piyasalarda, TCMB Başkanı Naci Ağbal'ın işaret ettiği 19 Kasım'da gerçekleştirilecek rutin faiz kararı öncesi ekonomi yönetiminde yaşanan ani değişikliğin siyasete etkisi de yakından takip ediyor.

[doviz_borsa_template dolar="1" euro="1" altin="1"][/doviz_borsa_template]

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, damadı Berat Albayrak'ın Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden istifasıyla ilgili ilk kez konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan "Kendisi sağlık sorunları nedeniyle vazifesinden affını istedi. Kendisine teşekkür ediyorum" dedi. Erdoğan'ın "Ağbal ve Lütfi Elvan'ın göreve başlamasıyla piyasa göstergelerinde yaşanan seyir doğru yolda olduğumuzu gösteriyor" sözleri de dikkati çekti.

ÜÇÜNCÜ ÇEYREKTEN BU YANA EN BÜYÜK DEĞER KAZANCI


TL'de Pazartesi günü 2018 üçüncü çeyrekten beri yaşanan en büyük değer kazancının görülmesi bankacılara göre yabancı yatırımcıların bazı alanlarda neredeyse sıfırlamaya başladıkları Türkiye pozisyonlarını artırmak için aslında ne kadar istekli olduğunu gösteriyor.

TCMB başkanlığına Murat Uysal'ın yerine, AKP'nin en kıdemli ekonomi yöneticilerinden olan Naci Ağbal; bunu takiben sosyal medyadan sürpriz şekilde istifa eden Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın yerine ise Lütfi Elvan atandı.

Brown Brohers ise Elvan'ın teknokrat kimliğine çıkmasına karşın yeni atamalar sonrası nasıl bir politika değişikliği olacağını görmek istediğini belirtti. "Bir değişim olacağını düşünüyoruz, ancak bunun Türk finansal-ekonomik sistemini sürdürülebilir bir yola sokmak için gereken yapısal değişiklikleri değil, mevcut yangını söndürmek için yeterli olacağını varsayıyoruz" görüşünü paylaştı.

Bir taraftan ise yeni atamalar sonrası iyimserliğin tamamının devam etmemesi piyasanın ilk adımları da görmek istediği anlamına geliyor. Bu kapsamda Ağbal'ın da işaret ettiği 19 Kasım'daki faiz kararı öne çıkıyor.Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ekonomide güven ve kredibilite kazanımına odaklanılarak, risk pirimini düşürecekleri yeni bir döneme girildiğini söylerken, piyasa dostu açıklamalarla TL değer kazançlarını belirginleştirmiş durumda.

Erdoğan TBMM'de partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada ekonomiyi fiyat istikrarı, finansal istikrar ve makroekonomik istikrar olmak üzere, üç sacayağı üzerinde inşa edeceklerini, hedeflere bu şekilde taşıyacaklarını söyledi.

Serbest piyasa ekonomisine yönelik mesajlar dün Elvan tarafından da ilk açıklama olarak dile getirildi. Elvan'ın dünkü açıklamaları dolar/TL'yi 8.3'lü seviyelerden 8.2'li seviyelere hatta biraz altına düşürmüştü.

"Öncelikli olarak ele aldığımız enflasyonla mücadele sürecini, maliye politikaları ve diğer tüm araçlarımızla kararlı bir şekilde destekleyeceğiz" diyen Elvan önümüzdeki dönemin COVID sonrası yeni fırsatların oluştuğu bir toparlanma dönemi olacağını mikro reformları içeren piyasa dostu bir dönüşüm programına odaklanacaklarını söyledi.

[custom_content title="EKONOMİ YÖNETİMİNİN İLK SINAVI 19 KASIM OLACAK " desc="Piyasa siyasette yeni görevden alma/atamaların olup olmayacağını da izliyor. Ancak TL'de piyasanın yeni atamaların ardından izleyeceği en önemli gelişme olarak TCMB'nin 19 Kasım tarihli Para Politikası Kurulu (PPK) öne çıkıyor. Ağbal TCMB başkanı olarak ilk açıklamasını hafta başında yaptı. Açıklamada, fiyat istikrarı için tüm araçların kararlılıkla kullanılacağına dikkat çekildi. Ağbal 19 Kasım'daki PPK'ya kadar mevcut durumun gözden geçirileceğini; oluşacak veri ve değerlendirmelerle gerekli politika kararlarının alınacağını vurguladı. İlgili mesaj faiz artışına ilişkin ilk sinyal olarak yorumlandı. Piyasada 19 Kasım öncesi bir adım atılabilir yönündeki beklentileri ise zayıflattı."]