DSÖ uzmanları, corona virüsüne karşı geliştirilen aşıların tekrarlanmasıyla uygulanan güçlendirici dozların virüse ve mutasyonlara karşı koruma sağlama noktasında etkili bir strateji olmadığını dile getirdi. Uzmanlar, virüsün yayılmasını önlemek için daha iyi koruma sağlayan yeni aşıların bulunması gerektiğine dikkat çekti.

DSÖ Covid-19 Aşı Bileşimi Teknik Danışma Grubu (TAG-Co-VAC) tarafından salı günü yayınlanan bildiride, “Covid-19 aşı bileşiminin tekrarlanan takviye dozlarına dayalı bir aşı stratejisinin uygun veya sürdürülebilir olması pek olası değildir” denildi.

DSÖ YENİ AŞI GELİŞTİRİLMESİNİ ÖNERİYOR

DSÖ'de Covid-19 aşılarının etkililiğini değerlendirmek için çalışan uzman grubu, en başta insanların virüse yakalanmasını önleyen, Covid-19'a yakalanan kişileri ise ciddi şekilde hastalanmaya karşı koruyabilen yeni aşıların geliştirilmesi çağrısında bulundu.

Danışma grubu yaptığı açıklamada, "Ağır hastalık ve ölümün önlenmesinin yanı sıra enfeksiyon ve bulaşmanın önlenmesinde yüksek etkisi olan Covid-19 aşılarının geliştirilmesine ihtiyaç var. Bu, virüsün yayılımını ve geniş kapsamlı halk sağlığı önlemlerine olan ihtiyacı azaltmaya yardımcı olacaktır" dedi.

Danışma grubu ayrıca, "Aşı geliştiricilerinin art arda yapılan hatırlatıcı dozlara olan ihtiyacı azaltmak için geniş, güçlü ve uzun süreli bağışıklık tepkilerini ortaya çıkaran aşılar geliştirmeye çalışması gerekiyor" dedi. Yapılan açıklamada, yeni aşılar bulunana kadar mevcut Covid-19 aşılarının bileşiminin de güncellenmesi gerekebileceği belirtildi.

PFIZER'DAN YENİ AŞI ÖNERİSİ

İlk Covid-19 aşısını bulan Pfizer, bu haftanın başlarında özellikle Omicron mutasyonunu hedefleyen yeni bir Covid-19 aşısına ihtiyaç duyulacağını ve bunun mart ayına kadar geliştirilip piyasaya sürülebileceğini bildirdi. Pfizer'ın CEO'su Albert Bourla, Covid-19 aşısını geliştiren BioNTech ile hem Omicron mutasyonu hem de daha hızlı yayılan mutasyonları hedef alan bir aşı üzerinde çalışıldığını söyledi.

AVRUPA NÜFUSUNUN YARISI OMİCRON'A YAKALANACAK

DSÖ Avrupa Direktörü Hans Kluge, Omicron enfeksiyonlarının “gelgit dalgası” nedeniyle önümüzdeki 2 ay içinde Avrupa nüfusunun yarısından fazlasının enfekte olma riski ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

Kluge, Avrupa'da yalnızca 2022'nin ilk haftasında 7 milyondan fazla yeni vaka kaydedildiğini ve her hafta nüfusun yüzde 1'inden fazlasının Covid-19'a yakalandığını ifade ederek, “Bu oranlarla bölgedeki nüfusun yüzde 50'sinden fazlası önümüzdeki 6 ila 8 hafta içinde Omicron ile enfekte olacak” dedi.

[old_news_related_template title="Corona virüsü ağır geçirmeye neden olan gen bulundu" desc="Polonyalı bilim insanları, corona virüsü ağır geçirmeye neden olan ve hastaneye yatışları iki katına çıkarak yeni bir gen keşfettiklerini açıkladı. Bu keşif, özellikle tedavi ve aşı teşviki için büyük önem taşıyor. " image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2022/01/13/iecrop/su5escrmsjpl3admmf2u435vy4_16_9_1642079782.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2022/saglik/corona-virusu-agir-gecirmeye-neden-olan-gen-bulundu-6886168/"]

[old_news_related_template title="Omicron'un kökeni ile ilgili endişe veren iddialar" desc="Tüm dünyada corona virüsün Omicron varyantı nedeniyle vaka sayılarında rekorlar kırılırken, Omicron'un kökeniyle ilgili yeni bir araştırma dikkat çekti. Çin'de yapılan incelemelerde, Omicron varyantının farelerden insanlara sıçramış olabileceği öne sürüldü. " image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2022/01/13/iecrop/shutterstock_1714707337_16_9_1642075277.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2022/saglik/omicronun-kokeni-ile-ilgili-endise-veren-iddialar-6885957/"]