Ebru Korali’yi çocukluğumdan beri tanırım. Hayattaki en iyi dostlarımdan biridir. İyi insandır, komiktir, kalbi temizdir, vicdanlıdır… Ama hepsinin de ötesinde çok çalışkan, üretken ve başarılı bir kadındır. 10 parmağında 10 marifet Ebru, işletmeci ve İTO Restoranlar Komitesi Başkanı… Gastronomi belgeseli çekti, merakla bekliyoruz. 

Zeynep Atakan, film yapımcısı… 2014 yılından beri, Avrupa ve tüm dünyadaki görsel-işitsel alanda üretim yapan kadınların fırsat eşitliğini amaçlayan, Avrupa Görsel İşitsel Kadın Ağı (European Women Audiovisual Network)’nın başkan yardımcılığını yapıyor. 

2014 yılında, Uçan Süpürge Bilge Olgaç Başarı Ödülü’ne layık görüldü. Yapımcılığını üstlendiği Kış Uykusu, 67. Cannes Film Festivali’nde festivalin en prestijli ödülü olan Palme d’Or’u kazandı. Oscar Akademisi, Avrupa Film Akademisi ve Asya Pasifik Akademisi üyesi. 

Bu iki şahane kadınla, Bihter Ayyıldız’ın ‘Yerel kalkınırsa değer katlanır’ sloganıyla 2022’de hayata geçirdiği Green Up Meetings konferans serisinin beşincisi olan ‘Sokak Kadınların’ temasını konuşmak üzere bir araya geldik. Sinema sektöründe, işletmecilikte kadınların yaşadığı zorlukları -aslında ben buna aştıkları sorunları demek istiyorum- konuştuk. 

Ebru anlattı. Erkek işletmeciler hep kâr peşinde, kadınlar sürdürülebilirlik. İyi malzemenin peşinden koşuyor. Üstelik bu iyi malzemenin peşinde koşarken yerel üreticiyi keşfediyor. Anadolu’daki kadını nasıl ayağa kaldırdıklarını anlattıklarında çok mutlu oldum. 

Zeynep Atakan, hangi başarısından bahsedeyim ki, hangisini sayayım… 

O benim her seferinde bayılarak izlediğim Nuri Bilge Ceylan filmlerinin yapımcısı… Üstelik gençlere bildiklerini öğretiyor. Kısa filme Türkiye’de önemli bir yol açtığını uzun zamandır takip ediyorum. 

Kadınların sinemadaki yerini anlattı… Aslında neresinden bakarsanız bakın, harika diyemesek de, birçok sektörden daha iyi durumda sinema. 

Sohbetlerine doyamadım. 

Bu kadınları izleyin derim. Ve elbette bizleri bir araya getiren Bihter Ayyıldız’ı da takip edin, şahane işler yapıyor. 

8 MART’A BIRAKILAN ÖYKÜLER

Sözcü Televizyonu’ndan çalışma arkadaşım Yasemin Seven Erangin, bir gün yine en heyecanlı haliyle yanıma gelip, “8 Mart için öykü kitabı yapalım mı?” dediğinde, en yoğun zamanlarımdan biriydi: “Tabii Yasemin, hadi yap” dedim gülerek… 

Yaptı… 

Buket Uzuner’i, Elçin Poyrazlar’ı, Ayça Güçlüten’i, Elif Key’i, Ayça Erkol, Hatice Meryem, Gönül Demircioğlu, Ayşen Şahin, Ülkü Yağmur Ural, Özlem Pekcan’ı da ikna etti… 

Kadın yazar adayların seslerini duyurmak için 3 Ekim’de bir proje hayata geçirdi. 

‘Adı Kadın Öykü Seçkisi’ne 450’den fazla yazar adayı başvurdu…

İngiltere, Almanya, İtalya, Dubai, İsveç, Azerbaycan, Portekiz, Polonya, Kanada’dan öyküler geldi…

Benim de hem jüri üyesi olarak hem de bir hikayemle yer aldığım kitapta seçtiğimiz öyküler kadın öyküleriydi. Okuduğunuzda göreceksiniz, kadın öyküsü deyince bu topraklarda yaşanan şiddetin, yalnızlığın nasıl kelimelere döküldüğünü…

Ayrıkotu Yayınevi tarafından ‘Adı Kadın Öykü Seçkisi’ raflarda yerini aldı. Okuyun derim, bundan böyle her yıl 3 Ekim’de yeni başvurularla yeni öykülerin peşinden koşacağımızı da belirtmek isterim.