Ekonomi yönetiminden biri ya da İstatistik Kurumu’ndan bir yetkili anlatsa ya bize şu işin sihrini...

Her ay enflasyon ölçülüyor. Nisan ayı enflasyonu daha dün ilan edildi.

İstatistik Kurumu enflasyon artış oranını yüzde 3.18 olarak açıklandı.

Aynı hesaplamayı İstanbul Ticaret Odası yaptı. Artış oranını yüzde 4.89 buldu.

Sadece bu iş için kurulmuş oluşum Enflasyon Araştırma Grubu yani ENAG yüzde 5.02 ile gerçeğe en yakın fiyat artış oranını ilan etti.

★★★

Peki, İstanbul Ticaret Odası’nın enflasyonu İstatistik Kurumu’ndan nasıl yüzde 54 daha fazla çıktı?

Ya da ENAG’ın bulduğu artış oranı İstatistik Kurumu’ndan yüzde 58 daha yüksek olmasının sebebi nedir?

★★★

Hadi hesaplarken metodolojideki değişiklikler bazı farklılıklara sebep oluyor, diyelim. Yine de bu kadar büyük fark olur mu? Her daim İstatistik Kurumu’nun açıkladığı cücük kadar kalır mı?

İstatistik Kurumu’nun yıllık enflasyonu yüzde 69.80 çıkarken, aynı fiyatlara bakan ENAG yıllık enflasyonu yüzde 124.35 olarak buluyor.

★★★

Maalesef maaş zamları İstatistik Kurumu’nun enflasyonu baz alınarak yapılıyor. Ha birinin cebinden parasını almışsın ha enflasyonu düşük açıklamışsın. Aynı kapıya çıkıyor!

Neye göre buldun güzel kardeşim? İstatistik Kurumu enflasyon hesaplamasında kullandığı sepetteki ürünlerin fiyatlarını, yalan olduğu ortaya dökülmesin diye açıklayamıyor.

Mahkemeye gidildi. “Açıklamalı” kararı çıktı. Kurum mahkemeyi sallamadı...

Tamam anladık gelen emir üzerine enflasyonu düşük göstermeye çalışıyor ama suç işliyor aslında...

★★★

Mehmet Şimşek belli ki açıklanan enflasyona inanıyor. Bir tweet atmış, “Nisan ayında enflasyon beklentiler doğrultusunda yüzde 3.18 gerçekleşti. Programımız sayesinde ekonomideki dengelenme...” diye devam ediyor.

Sahi hangi programdan bahsediyor?

Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde yaptığı konuşmada söyledi, bu soruyu çokça kişi soruyormuş ona...

Cevap olarak “Girin Hazine ve Maliye Bakanlığı sayfasına, görürsünüz orada...” dedi...

Araştırmacı gazeteci olarak girdim, sadece hedefler var. Yani sayılar... Neyin nasıl yapılacağı falan yok ortada... Eğer buna program diyorsa ekonominin hali çok fena...

Sayın Bakan, aynı ülkede, aynı zaman diliminde, aynı ürün için nasıl birbirinden farklı enflasyon rakamları ortaya çıkıyor? Programı anlatmasını geçtim, bize bunu bari Mehmet Şimşek anlatsa ya...

★★★

Yetkiyi istedi, “al” dedik, bu felaketi hak ettik. Kurunun yanında yaş da yandı. Yine de halkın üçte biri hâlâ uslanmadı. Okullarda ders olarak okutulması gereken bir akıl tutulması?

Kontrolsüz göçmemizin sebebi, kontrolsüz güç vermemiz. Bütün kararları bir kişinin insafına devretmemiz. Yanlışında inat ettikçe kaçınılmazdı zaten bu hale gelmemiz.