Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulunuyor. İsrail'in Gazze'ye dönük ablukasına değinen Erdoğan, Tel Aviv'i bir kez daha "Terör devleti" olarak niteledi, Hamas'ın 'siyasi parti' olduğunu belirtti.

Ermenistan'ı işaret eden Erdoğan "Hiç merak etmesinler bunların da sonu hüsran olacak" ifadesini kullandı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu için de "Artık ecelin geliyor. Neye sahip olursan ol, gidicisin" yorumunda bulundu. Erdoğan, şunları söyledi:

MACRON'A: GERİ VİTESE TAKMA 

- Ermenistan, Karabağ savaşıyla dersini aldı; yerine oturdu. Şimdide İsrail yöneticileri benzer hezeyanları ifade etmeye başladılar. Hiç merak etmesinler bunların da sonu hüsran olacaktır.

- Netanyahu gidicidir. Bütün mesele dünyada haklının yanında yer alacak olanların duruşudur. Bu konuda maalesef beklenen gelişmeler oluyor mu; hayır. Hala olmuyor. Ve Amerika başta olmak üzere batı hep birlikte maalesef ters yüz olarak bu duruma bakıyor. Fransa; önce farklı açıklamalar yapıyor. Daha sonra bakıyorsunuz geri vitese takıyor. Dürüst ol. Yani bir gün öyle bir gün böyle yapma. Sabah başka akşam başka olmayın. Türkiye gibi olun.

"HAMAS SİYASİ PARTİ, HAKLARI ELİNDEN ALINDI"

- İsrail, bir şehri içindeki insanlarıyla topyekun yok etme stratejisi uyguluyor. Gönlüm ferah, açık olarak diyorum ki İsrail bir terör devletidir. Hamas'ı terör örgütü olarak ifade ediyorsun. Hamas, Filistin'de seçimlere girip seçimi kazanan bir parti. Ve seçimi kazandıktan sonra haklarını elinden aldınız. Kim aldı; İsrail ve Amerika birlikte aldılar. Birileri rahatsız olacak diye Hamas mensuplarının vatanlarını ve canlarını korumaya çalışan direnişçiler olduğu gerçeğini dillendirmekten asla çekinmeyiz.

NETANYAHU'YA: ECELİN GELİYOR 

- Netanyahu, sende atom bombası var mı yok mu? Sıkıysa açıkla! Ey İsrail, sende atom bombası var! Ve bununla tehdit ediyorsun! Bunları biz biliyoruz ve artık ecelin geliyor. İstediğin kadar nükleer bombaya sahip ol. Neye sahip olursan ol, gidicisin! Karşımızda bir soykırım var.

"OLAY HAÇLI-HİLAL MESELESİ"

- İsrail, katliamlarına bu şekilde devam ederse, tüm dünyada lanetlenen bir terör devleti olduğunu her yerde tescil ettirecektir. Karşımızda bir soykırım var dolayısıyla şu anda yüzlerce avukat bunları Lahey Adalet Divanı’na ileteceğiz. İnsanım diyen hiç kimse bu katliamları onaylayamaz. İsrail’in işlediği suçlara ses çıkarmayanalar failler kadar bu suçlara ortaktır. Hatırlayın Charlie Hebdo olayında dünyadan başbakanlar tepki göstermek için gitmişti. Şimdi 13 bin insan oldu nerede devlet başkanları? Hadi bir de bununla ilgili yürüyün? Olay Haçlı-Hilal meselesidir. Olaya böyle bakıyoruz.

- Gazi Meclis’imizden söylenen kimi sözler bizi üzdü. Bu kürsülerden işgalcileri sahipleniyorlar. Meselenin Filistin olmasının ötesinde doğrudan ülkemizin varlığı konusu akıllarına gelmiyor.

"İSRAİL'İ YALNIZLAŞTIRACAĞIZ"

- İkili planda Filistin’e görünür-görünmez her türlü insani desteği sağlarken, uluslararası alanda da İsrail’i yalnızlaştırmaya devam edeceğiz. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 121 'evet' oyuyla kabul ettiği Gazze kararına 'çekimser' oy kullanan ülkelerin liderlerine telefon açacağız. İsrail'in Gazzeli mazlumları hunharca katleden siyasi ve askeri yöneticilerinin uluslararası mahkemelerde yargılanmasını sağlayacak adımlar atacağız.

ÖZEL'E 'EMANETÇİ' SUÇLAMASI 

- CHP’nin genel başkanlık koltuğunda oturan gerçekten genel başkan mı emanetçi mi belli değil. Onu oraya oturtan efendilerinin bir sonraki adımı da meçhul. CHP ve 7’li koalisyonda kimin kimi hançerlediği bizim meselemiz değil. Önemli olan bu kifayetsiz muhterislerin hançerleri millete saplamasının önüne geçmek. CHP'nin beceriksiz belediye başkanlarının idaresinde günden güne çürüyen şehirlerimizi aziz milletimizin de desteğiyle inşallah bu iş bilmezlerin elinden kurtaracağız.