Bakan Güler, yıllık değerlendirme toplantısında ABD’nin bölücü terör örgütüne yaptığı desteğin kabul edilemez olduğunu NATO toplantılarında dile getirdiklerini söyledi. Bakan, “ABD aklı sıra aklımızla dalga geçiyor” dedi, tepki gösterdi...

Milli Savunma Bakanı Güler’in gazetecilere “yılsonu değerlendirmesi” yapacağı salonun bulunduğu koridora iki taraflı Cumhuriyetimizin ilk yıllarına ait Atatürk’lü, Türk askerinin Kore, K. Irak, Suriye günleri, Kıbrıs şehidimiz Cengiz Topel’in cenaze törenine ilişkin onlarca fotoğraf konulmuş. Mehmetçik, can yoldaşı arama köpeğini sırtına almış kayalıklara doğru tırmanıyor. Mehmetçik, bir çocukla yemeğini paylaşıyor. Çamur deryası içinde komandomuz sürünüyor.

Bu görüntülerden sonra salona girdik. Güler’in ilk sözleri, “Dünyanın kritik olaylar ve meydan okumalarla karşı karşıya olduğu hassas bir dönemden geçiyoruz. Çok yönlü ve karmaşık gelişmeler, savunma ve güvenliği her zamankinden daha önemli kılmaktadır. Silahlı Kuvvetlerimiz ile; hudutlarımızın güvenliğinin sağlanmasından terörle mücadeleye, Mavi ve Gök Vatanımızdaki hak ve menfaatlerimizin korunmasından uluslararası barışa katkı sunmaya kadar, üstlendiği görevleri başarıyla yerine getirmektedir” oldu.

“TEK ÇIKIŞ YOLU TESLİM OLMALARI”

Güler, silahlı kuvvetlerin tehditleri sınırlarımıza dayanmadan, kaynağında bertaraf etmeyi öngören dinamik savunma ve güvenlik stratejisi çerçevesinde, terörle mücadelesini başarıyla sürdürdüğünü belirtti, şunları söyledi:

“Operasyonlarla, bölücü terör örgütü yurt içinde bitme noktasına gelirken, sınır ötesinden ülkemize yönelik saldırılar da bertaraf edilmiş, sınırlarımızda kurulmak istenen terör koridoru parçalanmıştır. Bir yılda Irak ve Suriye’nin kuzeyi dâhil; 2 bin 84 terörist etkisiz hâle getirildi. Bin 110 hedef imha edildi, 820 terörist etkisiz hâle getirildi. 122 terörist teslim oldu. Bugün operasyon yapmayı dahi akıllarından geçiremeyen, sözde kale dedikleri mağaralardan kafalarını çıkaramayan ve sıkışıp kalan teröristler için tek çıkış yolu, Türk adaletine teslim olmaktır. Bir zamanlar terörün yaygın olduğu illerimizde terör artık gündemden kalktı.  PKK/KCK, PYD/YPG ve DEAŞ’ın Suriye ve Irak’taki tüm unsurları, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da meşru hedefimizdir. Kim, nasıl destek verirse versin tek hedefimizin teröristler olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyorum. 

Bugün bazı müttefiklerimizce kullanılan; ‘Benim işime yarayan, bana dokunmayan terörist yaşasın anlayışı sakıncalı, tek taraflı ve tehlikelidir.’ Tek bir terörist kalmayıncaya kadar mücadele etmekte kararlıyız. Mücadelede emeği geçenlere teşekkür ediyorum, şükranlarımı sunuyorum.”

SURİYE’DE ANAYASA VE SEÇİM

Güler sözlerine şöyle devam etti: Suriye’nin toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Kapsayıcı bir Anayasa’nın kabulü, serbest seçimlerin yapılması, sınır güvenliğimizin sağlanması sonrası biz de herkes gibi gereğini yapacağız. Ancak Suriye’de varlık gösteren terör örgütleriyle mücadele konusundaki tutumumuz net. Bunu herkes böyle bilmeli, anlamalı, kabullenmeli. Suriye tarafından terör örgütü tarafından yapılan atışlarla 600 vatandaşımız hayatını kaybetti. Sınır güvenliği sağlanmadan, rejimin verdiği sözler yerine getirilmeden kimnse Suriye’den çıkmamızı beklemesin.

FİLİSTİN’E KALICI BARIŞ

İsrail ve Filistin arasındaki çatışmaların derhâl sonlandırılarak gecikmeksizin kalıcı ateşkes ilan edilmesini, insani yardımların kesintisiz ve yeterli şekilde Gazze’ye ulaştırılması, iki devletli çözüm temelinde, adil ve kalıcı bir barışa yönelik sürecin de başlatılmasını istediklerini anlatan Güler, Filistin meselesi adil bir sonuca kavuşturulmadan bölgemizde kalıcı bir barışın olamayacağını dile getirdi.

ÇÖZÜM ODAKLI  YAKLAŞIM

Türkiye ile Yunanistan ardasında çözüm odaklı, dürüst ve yapıcı bir ilişkinin iki ülkenin de yararına olacağına anlatan bakan, iki ülke arasında heyetler arası görüşmelerin 2 yıl sonra yeniden başlatılmasına karar verilmesinin önemli olduğunu söyledi, şöyle açtı:

“Ege’de gerginliğin azaltılması, diyalog kanallarının açık tutularak sorunların iyi komşuluk ilişkileri ve müttefiklik ruhu çerçevesinde çözümü görüşmelerde ön plana çıktı. Barışçıl bir çözüm için çaba gösterirken millî menfaatlerimizden taviz vermeyeceğimizi ve bu konuda kararlılığımızın tam olduğunu vurgulamak isterim.

Kıbrıs meselesinin, Kıbrıs Türk halkının meşru çıkarlarını ve güvenliğini teminat altına alacak şekilde bir an önce çözüme kavuşturulması, ülkemizin en önemli önceliklerinden birisidir. Ada’da tek ve kesin çözüm; Kıbrıs Türk halkının egemen eşitliği ve eşit uluslararası statüsünün tescil edilmesidir. Kıbrıs’ta garanti ve ittifak antlaşmaları kapsamında bugüne huzur, güvenlik ve refah için elimizden geleni yapacağız.

Bakan, Karadeniz’de barış ve istikrarın yeniden tesisi, başta kıyıdaş devletler olmak üzere tüm dünya açısından önemli olduğunu belirtti, ekledi: Türkiye’nin Karadeniz’e ilişkin politikası şu: Karadeniz, buraya sahili olan ülkeler tarafından yönetilmeli. Huzur ortamı bu ülkeler tarafından sağlanmalı. İhtiyacımız olursa müttefiklerimizden yardım alırız. Türkiye olarak Karadeniz’deki dengeyi sağlayan Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ni dikkatle, sorumlu ve tarafsız bir biçimde uyguluyoruz ve uygulamakta da kararlıyız.

ABD, AKLIMIZLA ALAY EDİYOR

Suriye’den canlı bomba eylemi gerçekleştirmek için gelenlerin paramotor kullandığının belirlenmesi üzerine önlem alındığını belirten bakan “Artık o konuda bir sorunumuz olmayacak” dedi ve önlemlerin ne olduğunu da güvenlik nedeniyle açıklamadı.

ABD’nin terör örgütü PKK ile birlikte çalışıyor olmasının kabul edilemeyeceğini kaydeden Güler, bir NATO üyesinin NATO üyesi ülkeye karşı bu şekildeki tutumunun doğru olmadığını her platformda ABD’lilerin yüzlerine söylediklerini belirtti: Kendileri PKK’ya değil, YPG’ye destek olduğunu söylüyor. Bununla aklımızla alay edildiğini, örgüte her türlü eğitimi verdiklerini söylüyoruz. Türkiye’nin şu anda yeni uçak alımı konusunda acil bir ihtiyacı bulunmuyor. Ancak geleceğimizi düşünmek zorundayız.

Yaşar Güler, SÖZCÜ Medya Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk’e konuştu.

PİYADE OKULUNDA OLANLARI DOĞRULADI

10 Kasım Atatürk’ü Anma töreninde, bir teğmenin yakasına iğne olmadığını gerekçe gösterip Atatürk fotoğrafı takmaması, üç gün sonra kaldığı odanın kapısına Atatürk fotoğrafı asılması, bunun teğmen tarafından indirildiğini, bunun üzerine arbede yaşandığını SÖZCÜ duyurmuştu. Olaydan sonra teğmenin darp edildiğini öne sürüp hastaneden rapor almaya çalıştığı, ancak darp izine rastlanmadığı anlaşıldı. Bunun üzerine aynı teğmenin bu kez Savcılığa bazı teğmenler hakkında suç duyurusunda bulunduğu ortaya çıktı. SÖZCÜ’nün bütün ayrıntılarıyla yazdığı olayı, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler de doğruladı ve olayın gerçeğini yazan gazeteciye teşekkür etti. Bakan, olayla ilgili idari soruşturmanın tamamlandığını, bazı görevlilerin açığa alındığını söyledi.

SAVUNMA SANAYİMİZ YÜZDE 80 MİLLİ

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, yerli ve millî savunma sanayiinde millîlik oranının yüzde 80’lere ulaştığını, Milli Gemi (MİLGEM) ve Mekanik Mayın Temizleme Teçhizatı olmak üzere savunma sanayi alanında kritik projeleri başarıyla yürütüldüğünü hatırlattı ve şunları söyledi:

“Millî muharip uçağımız Kaan’dan Hürjet’e, insansız savaş uçağımız Kızılelma’dan Anka-3 ve Atak-2’ye, dünyanın ilk SİHA gemisi TCG Anadolu’dan TCG İstanbul’a, İMECE uydumuzdan Yeni Altay Tankı ve Fırtına Obüsüne birçok kritik projemizin hayata geçirilmesi uluslararası pazarda önemli bir aktör haline gelen Türkiye’nin gücünü simgelemektedir. Caydırıcılığın en etkili yönü alçak, orta ve yüksek haca savunma sistemleridir. Bunu, en geç 3 yıl içinde yerli ve milli sistemlerimizle karşılayacağız.”

Bakan, savunma sanayimizle ilgili gizli olması gereken teknik bilgilerin basında yer almasını eleştirdi ve bu tür yayınlarda bulunanlar hakkında C. Savcılığına suç duyurusunda bulunulmasını Savunma Sanayi Müsteşarlığı’ndan isteyeceğini belirtti.

NEREDEYSE EVDE ASKERLİK İSTİYORLAR

Askerlik sistemiyle ilgili düzenlemenin 2019’da yapıldığını, bundan geri adım atılmayacağını belirten Bakan Yaşar Gülar “Bedelli askerlik isteyenlerin taleplerini dikkate alıp ona göre düzenleme yapmıştık. Şimdi neredeyse evlerinde askerlik yapmak istiyorlar. Bir de onlara para gönderelim. Böyle şey olur mu? Biz, tam profesyonel askerlik sisteminden yana değiliz. Şimdi olduğu gibi yüzde 50, yüzde 50 olmalı” diye konuştu.

Bakan Yaşar Güler, Silahlı Kuvvetler’in “Etkin-Caydırıcı-saygın” bir biçimde yoluna devam edeceğini belirtti.