Mamma Li Turchi! Türkçesi: Anneciğim Türkler!

Bu ifadenin 15. ve 16. yüzyılda çıktığı; Türklerin, İtalya'nın sahil köy ve kasabalarına düzenlendiği baskınlar sırasında, halkın böyle bağırarak kaçıştığı söylenir...

İfadeyi günümüze, Türk voleyboluna uyarlayayım: Eyvah İtalyanlar!

Türkiye, kadın voleybolunda hem milli takımlar hem de kulüp takımları düzeyinde Avrupa ve dünyanın 1 numarası olurken, bu sporun lokomotiflerinden İtalyanlardaki düşüşü, son yıllarda da cezalı Rusların yokluğunu, fırsata çevirdi. Ülkelerindeki ekonomik kriz, İtalyan kulüplerini vurmuştu. Bu süreçte pek çok İtalyan oyuncu ve antrenör ülkelerinden ayrıldı, rotayı Türkiye'ye çevirenler oldu.

Kadınların en büyük kulüp turnuvası CEV Kadınlar Şampiyonlar Ligi'nde (2000 yılından önce Şampiyonlar Kupası'nda) eski Sovyetler ve Rusların 25 kupası, 14 finali; İtalyanların 17 kupası, 15 finali; ardından gelen bizim 8 kupa ve 8 finalimiz var. 8 şampiyonluğun tamamını 2011'den itibaren kazandık. Son 12 kupanın 8'ini Türk, 3'ünü İtalyan, 1'ini ise Rus takımları kaldırdı.

2020'deki pandemide en çok yıpranan ülkelerden biri olan İtalya'da, 2021'den itibaren voleybola yatırıma yeniden başlandı. Ve İtalyan voleybolu, eski parlak günlerine dönüş sinyallerini veriyor.

Bugün; Kupa 1'in çeyrek finalindeki 8 takımın 3'ü Türkiye'den, 3'ü İtalya'dan... İmoco Conegliano, Vero Milano ve Savino Del Bene Scandicci, favoriler arasında. Güçlerini, ilk maçlarda kanıtladılar.

İtalya Serie A1, bugün Vodafone Sultanlar Ligi kadar güçlü. Yukarıdaki üçlü, ilk dörtte. İmoco 20-0 ile lider.

İşin özeti şu: Kadın voleybolunda en yüksek maaşı veren VakıfBank, Eczacıbaşı Dynavit ve Fenerbahçe Opet artık sadece birbirlerini değil, İtalyanları da düşünmek zorunda!

Süper Final'de kim olur?

Voleybolu takip eden İtalyan bir gazeteci arkadaşım Türkiye'deki Süper Final'de "İmoco-Fenerbahçe maçı" beklediğini söyledi.

Bu sporun ülkemizdeki otoritelerinin çoğu da aynı görüşte. Çeyrek finali geçerlerse yarı finalde birbiriyle eşleşecek Vakıf ve Eczacı, bu beklentileri boşa çıkaracak mı; göreceğiz.

İtalyan rakiple oynamadan çeyrek finali gören, İtalyan yönetimindeki Fenerbahçe ise turu geçerse yarı finalde büyük olasılıkla Egonu'lu Vero Milano ile karşılaşacak.

Harika iki maç bizi bekliyor.