“FETÖ gitti METÖ geldi…” 15 Temmuz’dan sonra yapılan FETÖ operasyonlarının ardından ne çok duyduk bu değerlendirmeyi.

Sağlık Bakanlığı’ndaki yapılanmalar…

Peygamber soyundan geldiğini iddia eden bir takım insanların yönettiği tarikatın siyasete her gün artan etkisi…

Menzil konusunda yazılan değerli kitaplar var. Biri Sözcü yazarı ağabeyimiz Saygı Öztürk’ün kitabı, ki Menzil’in kalbine girip, muhataplarıyla konuşup ortaya koyduğu çok değerli bir çalışma.

Diğeri; neredeyse her gün her ne kadar haberlerini yorumluyor, tartışıyor olsam da içindekileri okurken şaşırmaktan kendimi alıkoyamadığım, başarılı gazeteci İsmail Arı’nın kitabı ‘Menzil’in Kasası’…

İsmail Arı’nın, bu kitabı yazmaya karar vermesine ‘biri’ vesile oluyor. Kaynağını korumak için adını vermiyor. Bu kişi Menzil Cemaati’nin çok önemli bir ismi. Cemaati yöneten kişilerden biri, kendi ifadesiyle “Muhbir değil, vicdanı rahat etmeyen, omuzlarındaki yükün altında ezilen’ bir kişi.

Bu kişinin anlatımlarına göre; Menzil Sağlık Bakanlığı’nda hâlâ çok güçlü. Birçok üniversitede de yine çok kuvvetli… Ayrıca Jandarma içinde de muazzam bir örgütlenmeye dikkat çekiliyor. İsmail Arı’ya konuşan bu Menzil yöneticisi, Menzil mensubu olan bir il jandarma komutanının bile varlığından söz edebiliyor. Sıkı durun, Erdoğan’ın en yakınında, onu koruyanlar arasında sofiler olduğunu belirtiyor. Menzil’in şeyhleri ne derse onu yapacak insanlar var cemaat içinde. Bu tehlike size bir şey hatırlatıyor mu, hatırlatıyor olmalı!

İHALELER, ÖZEL OKULLAR, HASTANELER…

Gazeteci Arı, Menzil’e ait birçok şirketi sorguluyor. İhaleler AKP’li Esenler Belediyesi, AKP’li Bayrampaşa Belediyesi, AKP’li Körfez belediyesinden... Merak edenler kitabı edinebilir ve tek tek şirketlerin nerelerden ne kazandığını öğrenebilir.

Cemaatin özel okulları, ‘çok özel’ hastanesi var…

Cemaatin sağlık alalına olan ilgisinin zaten anlatmakla bitirilemeyecek kadar fazla olduğu belirtiliyor kitapta, şöyle deniyor: “Covid-19 pandemisinde evlerimizden ya çıkmadık ya da yasaklar nedeniyle çıkamadık. Birçok yakınımız, dostumuz Covid 19 nedeniyle hayatını kaybetti. Salgından kurtulmak için aşının bulunmasını ve Türkiye’ye getirilmesini bekledik. Bu zor süreçte sık sık Covid-19 testi yaptırdık. İstanbul’daki devlet hastanelerinde bizlere o testi aslında Menzil Cemaati yaptı!” Detayları yine kitapta…

ÜSTÜ İTİNAYLA ÖRTÜLEN OLAYLAR

Menzil köyünde yaşanan birçok olayın üzeri kapatılıyor. Bunu da yine cemaat içinde bulunan ve isimlerinin açıklanmasını istemeyenler anlatıyor. Bakın neler diyorlar:

“Adıyaman Devlet Hastanesi’nin uzun bir süre başhekimliğini yapan A.K. Menzil mensubuydu. Hastane kayıtlarını o sansürlüyor, gizliyor veya sahte belgeler düzenliyordu. Zaman zaman kayıt dahi tutulmuyordu. Sadece bu hastane de değil, neredeyse bölgede tüm hastanelerin yönetim kadrosu Menzil mensuplarından oluşuyor. Bürokrasideki yapılanma nedeniyle istenilen isimler istenilen görevlere getiriliyor. Menzil köyü sorumluluk alanında olan jandarma karakolunun komutanı ise Menzil’e yakın bir isimdi. Karakoldaki komutanlar Menzil’de yemek yiyor, sıcak ilişkiler kuruyor ve hatta jandarma karakolunun birçok ihtiyacı Menzil Cemaati tarafından karşılanıyor. Köyde yaşanan olaylar çevrede duyurulduğundaysa yalancı şahitlik yöntemleri kullanılıyor, bu tür yöntem ve ilişkilerde skandalların üzeri kapatılıyor.”

 İsmail Arı’nın kaleme aldığı ‘Menzil’in Kasası’nı tavsiye ederim.