Günümüzde pek çok genç kız, daha güzel ve fit görünmek için kendilerine uygun olmayan diyet programları uyguluyor. Ne yazık ki bu da ciddi sağlık sorunlarına davetiye çıkartıyor…

13-14 yaş aralığı çok kritik


Ergenlik çağı, güzel görünmek için sarf edilen çabanın arttığı bir dönem. Bu dönemde özellikle genç kızlarda yeme davranışında anormal tavırlar gözlemlenebiliyor. Fazla kilolarından yakınan genç kızlar, yaş gruplarına uygun olmayan ve almaları gereken besin öğelerini karşılamayan zararlı zayıflama diyetlerini bilinçsizce uygulayabiliyor. Bu da çeşitli yeme davranışı bozukluklarına yol açabiliyor.

13-14-kritik

Hormon sistemi bozuluyor


Kilo vermek için bilinçsizce uygulanan çok düşük kalorili diyetler, büyümenin ciddi bir hız kazandığı bu yaşlarda metabolizmanın dengesini bozuyor ve hormon sisteminin de aksamasına neden oluyor. Bu durumdan en çok etkilenen organlardan biri tiroit bezidir. Tiroit hormonlarının fonksiyonları bozulunca ergenliğin gecikmesi, kan şekerinin düşmesi, kortizonun yükselmesi, büyümenin azalması gibi pek çok sağlık sorunu ortaya çıkıyor.

hormon-sistemi

Adet düzensizliği görülüyor


Sağlıksız diyetler genellikle baş ağrısı, sinirlilik, yorgunluk, bulantı, kusma, ishal, kabızlık, safra ve böbrek taşı, kalp ritminde bozukluk, tansiyon düşüklüğü, adet düzensizliği, saç dökülmesi gibi sorunlara neden oluyor. Oysa ergenlik dönemindekilerde aşırı kilolu olma veya obezite durumu varsa, tedavi diğer yaş gruplarına göre daha özenli bir yaklaşım gerektiriyor.

adet-duzensizligi

Nasıl bir program uygulanmalı?


BüyümeNİN zirve yaptığı bu dönemde, besin öğelerini dengeli olarak içeren, yeterli kaloriyi sağlayan, büyümeyi engellemeden zayıflamayı sağlayacak bir beslenme programı uygulanmalı. Çok düşük kalorili diyetler yağları değil, proteinleri yakıyor ve diyet bırakıldığında hızla kilo alımına neden oluyor. Dolayısıyla sağlıksız bir zayıflama ortaya çıkıyor.

nasil-bir-program

Erkenden önlem alınmalı


Bahsettiğim sorunlarla karşılaşmamaları için çocuklarımıza daha en başta sağlıklı beslenmenin ilkelerini öğretebilir ve dengeli beslenmeyle onlara örnek olabiliriz. Besinlerde çeşitliliğin sağlanması, yağ ve şekerin sınırlandırılması, lif bakımından zengin besinlere yer verilmesi, vitamin ve minerallerin yeterli düzeyde alınması ve sağlıklı vücut ağırlığının korunması obezitenin ve çeşitli sağlık sorunlarının önlenmesi için atılabilecek önemli adımlar arasında.
erken-onlem