Birbiri ardına yaşanan tren kazalarıyla İstanbul Havalimanı’ndaki gecikmenin faturası Ulaştırma Bakanlığı’ndaki 4 üst düzey bürokrata kesildi. Operasyon kapsamında Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Erol Çıtak ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Funda Ocak görevlerinden alındı. TCDD İşletmesi Genel Müdürü İsa Apaydın’ın umre dönüşü, TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Veysi Kurt’un ise yarın emekliye ayrılacağı bildirildi.

İKİ TREN KAZASI

Başta 2004 yılındaki hızlandırılmış tren kazası olmak üzere son dönemde sürekli tren kazalarıyla sarsılan Türkiye, geçen yıl biri Çorlu diğeri Ankara’da olmak üzere iki büyük tren kazasına sahne oldu. 8 Temmuz 2018’de 24 kişinin öldüğü Çorlu kazası altyapı eksikliğinden, hemen 5 ay sonra 13 Aralık 2018’de 9 kişinin öldüğü Ankara kazası da sinyalizasyon eksikliğinden kaynaklanmıştı. TCDD İşletmeler Genel Müdürü İsa Apaydın’ın bu iki büyük kaza nedeniyle görevine son verileceği ileri sürülüyor.İKİSİ DE AKP ADAYI

TCDD’deki ikinci büyük bürokrat operasyonu için adı geçen TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Veysi Kurt’un ise kurum içerisinde genel müdür yardımcıları ve daire başkanlarıyla yaşanan anlaşmazlıklar ile son dönemde popüler hale gelen Kars treninde yaşanan bilet sorunları nedeniyle görevden alınacağı konuşuluyor. TCDD’de görevden alınacak iki üst düzey bürokrat da daha önce AKP’den milletvekili aday adayı olmuştu.

Veysi Kurt TCDD Genel Müdür Yardımcısı iken 2011’de yılında, İsa Apaydın da TCDD Genel Müdür Yardımcısı iken 2015’te AKP’den milletvekilliği için aday adayı olmuştu. Vekil olamayan iki bürokrat daha sonra genel müdürlük koltuğuna oturdu.

[caption id="attachment_3521997" align="alignnone" width="880"] Funda Ocak[/caption]

3 milyar dolarlık bürokrat


Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Genel Müdürü ve DHMİ yönetim kurulu üyesi Erol Çıtak ile DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak’ın görevlerine son verilmesinde ise İstanbul Havalimanı’na taşınmada yaşanan sürekli ertelemelerin etkili olduğu belirtiliyor. Dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, DHMİ’de uzun yıllar daire başkanlığı görevinde kalan Funda Ocak’ı, Tayyip Erdoğan’a ‘3 milyar dolarlık bürokrat’ diye takdim etmiş, Ocak daha sonra da genel müdürlüğe getirilmişti. Ocak’a 3 milyar dolarlık bürokrat denilmesinde ise Atatürk Havalimanı ile Antalya Havalimanı işletme devri ihalelerini yönetip ilkinde 3, ikincisinde 3.2 milyar dolarlık seviyelere ulaşması etkili olmuştu. TBMM Başkanı Binali Yıldırım, bir gün önce, bir TV programında Funda Ocak’ı övmüştü.