Dönemin ABD Başkanı Bill Clinton'ın 1993'te onu Yüksek Mahkeme yargıçlığına atamasından sonra 27 yıldan fazla bir süre görev yapan Ginsburg, mahkemenin liberal seslerinden biriydi.

Harvard ve Columbia hukuk fakültesini yüksek dereceyle bitirdikten sonra hiçbir hukuk firmasında işe alınmadı. Bunun yerine, kariyerine Rutgers Üniversitesi hukuk fakültesinde cinsiyet ayrımcılığı yasasına odaklanarak öğretmenlik yaptı.

[caption id="attachment_6044982" align="alignnone" width="1200"] Ruth Ginsburg.[/caption]

'Eşitlik Savaşçısı' olarak bilinen Ginsburg, 1970'lerde Yüksek Mahkeme önünde öne çıkan cinsiyet ayrımcılığı davalarını tartıştığında ve kazandığında kadın hakları savunucusu olarak isim yaptı.

ÖZEL TÖREN DÜZENLENECEK

1996 yılında ABD-Virginia arasındaki cinsiyet ayrımcılığı davasıyla ilgili olarak tamamı erkek Virginia Askeri Enstitüsü'nün kadınlara izin vermesi gerektiği görüşünü yazdı. Ginsburg için özel cenaze töreni düzenleneceği açıklandı.

[caption id="attachment_6044983" align="alignnone" width="1200"] Ruth Ginsburg.[/caption]

Ünlü oyuncu Felicity Jones'un Ginsburg ve Armie Hammer'ın kocası Martin Ginsburg'u canldırdığı 'On the Basis Of Sex' filmiyle Ginsburg'un hayatı beyaz perdeye yansıtılmıştı.

TRUMP'A SEÇİMLERİ BEKLE ÇAĞRISI

ABD'de Yüksek Mahkeme yargıçları Başkan tarafından belirleniyor. Başkan'ın aday gösterdiği kişi Senato'da onaylandıktan sonra göreve başlıyor. ABD Başkanı Donald Trump'ın seçime sayılı günler kala bir aday belirlemesi bekleniyor. Başta Demokrat Parti üyeleri olmak üzere pek çok kişi, Trump'a aday göstermeden önce seçim sonuçlarını beklemesi çağrısı yapıyor.