Kirpik yaptırayım derken gözünüzden olmayın!

Hollywood ünlülerinin başta olmak üzere artık ülkemizdeki kadınların da akın ettiği bir sektör var. Uzun ve dolgun kirpiklere sahip olmak isteyenler güzellik merkezlerine gidip dur durak bilmeden kirpik taktırıyor. Peki taktırdığınız kirpikler ne kadar sağlıklı?

Kirpik yaptırayım derken gözünüzden olmayın!

Son zamanların en ilgi gören trendlerinden biri kaş yaptırmak ve kirpik taktırmak… Özellikle Hollywood yıldızları başta olmak üzere tüm kadınlar, yoğun ve uzun kirpiklere sahip olmak için akın akın güzellik merkezlerine gidiyor. Tabii bu da yeni bir sektörün doğmasına sebep oluyor. İlk başta ipek kirpik furyası vardı, şimdilerde ise 3D ve vizon kirpikler oldukça revaçta. Peki ama güzelleşmek adına taktırdığınız kirpiklerin sağlık açısından da gözlerinizi etkilediğini biliyor musunuz? Kirpik taktırma ile ilgili merak edilenleri Güzellik Uzmanı Kübra Karaöz’e sorduk…
shutterstock_470042189Kübra Karaöz vizon kirpik üzerine uzun yıllar emek sarfetmiş, hatta müşterilerine en doğru ve en sağlıklı hizmeti verebilmek için piyasa araştırmaları yapmış. Araştırmalar sonucu, ham madde yani kirpiğe uygulanacak olan malzemelerin çok yapay durduğunu, kirpiğe çok ağırlık yaptığını ve plastik bir görüntüsü olduğu için bunun hem kirpiğe zarar verdiğini hem de bakışlarda yapaylık yarattığını görmüş. Kullanılan yapıştırıcıların çok fazla göz yaktığının da farkına varan Karaöz, eğitimsiz kişilerin bu işi yapmaması ve bilinçsiz ürün kullanılmaması için de atılımlarda bulunmuş. TÜBİTAK’a başvurarak kullanılan kimyasal ürünlerin içerdikleri maddelerin tehlikeli boyutlara ulaştığını gören Karaöz, uzun süren araştırma sonucunda kendi belirlediği içerik ile üretime geçmiş. Karaöz, kendisine bir üretici firma bulmuş ve kendi kirpiğini kendi yapıştırıcısının imalatına başlamış. Yapıştırıcının içeriğindeki gözleri aşırı yakan ve kirpiğe zarar veren bileşenleri çıkartarak daha sağlıklı ve doğal ürünleri piyasaya sürmüş.
shutterstock_700343857Kirpik taktırmak için öncelikle nelere dikkat etmek gerekir?
Seçilen merkezin ne kadar uzmanlığı olduğuna bakılmalı. Aldığı sertifikalar, yaptığı işler, referansları, ortamın ve kullandığı metaryellerin hijyeni, kullanılacak olan yapıştırıcının kalitesine dikkat edilmeli. Ayrıca sedye örtüleri tek kullanımlık olmalı, kullanılan cımbızlar ve aletler stelize edilmeli, uzman işlem esnasında maske takmalı, hatta işlem öncesi eller de sterilize edilmeli.
shutterstock_511654039
Kirpik taktırmak kirpikleri döker mi?
Kirpik taktirmak kirpikleri dökmez, yanlış uygulanan işlem kirpikleri döker. Zaten doğal kirpiğimizin kendi döngüsü vardır. Her bir kirpik teli 3 ayda bir dökülür ve yerine yenisi çıkmaya başlar. Tabii hepsi aynı anda dökülüp çıkmadığı için biz bunun farkına varamayız. En çok yapılan hatalardan örnek vermek gerekirse; yapıştırıcının kirpik köküne gelmesi ve oksijenle teması kesilen kirpiğin evresinden önce dökülmesi ve kirpik telinin taşıyamayacağından fazla yük bindirilmesidir.
shutterstock_342225179Yapılan işlem ne kadar dayanıyor?
Bu kişiden kişiye farklılık gösterir. İlk etken kirpiği uygulayan kişinin hangi kimyasallarla çalıştığı ikinci etken kişinin kirpik anatomisinin verdiği tepkidir. İyi bir yapıştırıcının 4 ila 6 haftalık bir tutuculuğu vardır ve kirpik takma işlemine başlamadan önce daha uzun vadede tutuculuk sağlaması için öncesinde kirpiğin doğal yağ tabakasını temizleyen ve tutuş oranını arttıran astar solusyonlardan kullanılmalıdır. Ama ne kadar iyi markalarla çalışırsanız çalışın uygulayacak olan kişinin kirpik takarken kavrama metotlarını bilmiyorsa yine takılan kirpik daha erken düşer çünkü doğal kirpiğe tam kavrayış sağlatmak gerekir.
shutterstock_543705796Bir işlem kaç saat sürüyor?
Vizon kirpik uygulama işlemi yaklaşık 2 saat sürer ve istenilen yoğunluğa göre süre artabilir yada kısalabilir. 20 günde bir periyotlarda bakım işlemi yapılmalı. Dökülenler takılır ve uzayanlar çıkarılarak tekrar yenilenir ama herkes bakım yaptırmak zorunda değildir kirpiği yaptırıp tamamı dökülene kadar kullanıp sonra istersenız sıfırdan taktırabilirsiniz.
Fiyatlar ortalama ne kadar?
250 ila 450 arasında değişiyor.

Ne kadar süre aralıklarla kirpik taktırılabilir?
Bu kişiden kişiye göre değişiyor. Kirpiğin zayıflayıp zayıflamadığına ne kadar güçlü ve sağlıklı olduğuna bakılır ama biz 3 ayda bir komple çıkartıp bir 3 hafta ara verilmesini tavsiye ediyoruz. Verilen o dinlenme süresinde ise mutlaka lifting uygulaması öneriyoruz. Bu hem kirpiğe bakım yapıyor hem rimel sürülmüş bir görünüm kazandırıyor.

Hiç kirpiği olmayan mesela kanser hastalarına kirpik takılabiliyor mu?
Malesef hiç kirpiği olmayan birine bu uygulama yapılamaz. Çünkü bu işlem kirpik üzerine uygulanan bir işlemdir tutturulacak bir kirpik olmadığı için işlem uygulanamaz azda olsa kirpik olmalı.
takma-kirpik-3Kirpikler takıldıktan sonra bakımı nasıl olmalı?
Uzun vadede kullanım için sauna ve hamam gibi sıcak nemli ortamlarda bulunmamanız gerekir. Elle ovuşturmamak hatta havlu ile silerken dikkat edilmeli. Makyajınızı temizlerken de yağ bazlı değil su bazlı ürünler tercih edilmelidir çünkü yağ kullanılan yapıştırıcıyı yumuşatma etkisi vardır ve erken dökülmeye sebep olabilir.

Takma kirpik uygulaması: Sağlıklı mı, nelere dikkat etmeli? İlginizi Çekebilir Takma kirpik uygulaması: Sağlıklı mı, nelere dikkat etmeli?