Haftanın Kitapları

Özkan Saçkan'ın kaleminden Haftanın Kitapları...

Haftanın Kitapları

Hayatın anlamı nedir?

Cengiz Hortoğlu'ndan Mucizeler Daima Yanında. Seven insan için dünya daha güzeldir. Düşünmek ve düşünülmek, sevdiğinin gözlerinde kaybolmak, bazen de zorlukları birlikte göğüslemek belki de “Hayatın anlamı nedir?” sorusunun da yanıtıdır. Nasıl bir ilişkiniz olduğu; başarınızı, mutluluğunuzu, yaşama sevincinizi, coşkunuzu, huzurunuzu etkileyecek kadar önemlidir. Peki ilişkiler bu kadar önemliyse ne yapmalı? İlişkilerde en çok hangi nedenlerle sorunlar yaşanıyor? Mutlu bir evliliği sürdürmenin sırları neler? (Yediveren Yayınları)

mucizeler
Bambaşka tanıklık

Selim İleri'den Geçmiş, Bir Daha Geri Gelmeyecek Zamanlar. İlk kez tek ciltte bir araya gelen kitap, II. Abdülhamid döneminden 1980'ler Türkiye'sine bambaşka bir tanıklık… Mavi Kanatlarınla Yalnız Benim Olsaydın-Gramofon Hâlâ Çalıyor-Cemil Şevket Bey, Aynalı Dolaba İki El Revolver-Solmaz Hanım Kimsesiz Çocuklar İçin-Daha Dün… Kendi hayatın olmadı; roman kişilerinin hayatından kendine bir hayat. Okuyup gittiğin her yerden –önceleri romanlar, sonraları öykü, sonraları şiirler; sonra belki hep şiir–dirimler ve ölümler kuşandın. Yırtığını söküğünü dikebilirim diyordun, ölümlerin dirimlerin. Dikebildin mi? Yeniden başla! (Everest Yayınları)

gecmis-zaman
Yıldız çalışanlar

Canan Duman'dan Şirketler Yıldız Çalışanlarını Neden Kaybeder? Yazar, 20 yıllık profesyonel deneyimi, yaptığı araştırmalar ve edindiği bilgiler doğrultusunda, iş dünyasının en güncel sorularına yanıt arıyor: Şirketler yıldız çalışanlarını neden kaybeder? Şirketler yıldız çalışanları nasıl elde tutar? Ütopyalardaki gelecek geldi; insanın da teknoloji ile birlikte dönüşmesi kaçınılmaz. Peki, şirketler ve sahip oldukları insan kaynakları buna ne kadar hazır? (Kanon Kitap)

sirketler
Mutsuz evlilikler

Philip K. Dick'ten Gelecek Seneyi Bekle. İki uzaylı uygarlığın, insanımsı Lilistarlılar ve böceğimsi Reegler arasındaki savaşın ortasında kalmış dünya gezegeni, bu dünyanın hastalık hastası lideri Gina Molinari ve savaşta silah olarak kullanılmak üzere tasarlanmış, tek kullanışta bağımlılık yaratan süper uyuşturucu, JJ-180. Kitap mutsuz evlilikler, uzaylılar, paranoya, uyuşturucular, zamanda yolculuk, intihar ve hayatın anlamına dair bir PKD romanı… (Alfa Yayınları)

gelecek

Tek başına kaldı

Colm Tóibín'den Nora Webster. İrlanda'da küçük bir kasabada yaşayan Nora Webster kırk yaşında, dört çocukla dul kalır. Yalnızca hayatının aşkı değil, aynı zamanda onu herkesin herkesi tanıdığı boğucu kasaba yaşamından koruyan bir kalkan olan kocasını kaybeden Nora, hem kendi acısıyla baş etmek hem de çocuklarının ihtiyaçlarıyla tek başına ilgilenmek zorundadır. (Everest Yayınları)

nora

Müsaade eder mi?

Çimen Erengezgin'den Aslında Maviydi Terk Eden. Kadın, şiddetin içinde sapasağlam ayakta kalabilir mi? Cehennemin içinden geçip cennetine ulaşabilir mi? Aşk, sonsuz kötülüğün içinde, yeşerebilecek kadar güçlü bir filiz olabilir mi? Renkler varlıklarını siyaha dönüştürebilecek kadar küskün olabilir mi? Kötülük, iyiliğin doğumuna müsaade eder mi? (Yitik Ülke Yayınları)

aslinda
İlham kaynağı

Brigitte Labbe, P. – F. Dupont-Beurier'den Şans ve Şanssızlık-Çıtır Çıtır Felsefe. Bu kitabında, hangi durumlarda şans ya da şanssızlıktan söz edilebileceğini gündelik yaşamdan örneklerle düşündürüyor. Çocuklar ve felsefe üzerine çalışmalar yapanlara da ilham kaynağı olan dizi, Jacques Azam'ın derin mizah anlayışını yansıttığı desenleriyle renkleniyor. Dizinin kitaplarını okuyan çocuklar, öğretmenler ve anne babalar, birlikte düşünmenin ve iletişimin kapılarını aralıyor. Bazen şans kötülere gülerken, şanssızlık iyileri bulabiliyor. (Günışığı Kitaplığı)

sans-ve-sansizlik

Bir başarı öyküsü

Yüksel Görmez'den Çin 2-Gittim Gördüm Yazdım. Devasa bir kara parçasına boylu boyunca uzanan bir kıta ülkesi. Tarihinde mirasla değil, girişimcilikle milyarder olma fırsatını kadınlara veren tek ülke. Çevre kirliliğinden on iki yaşına kadar yıldız görmeyen çocukların dramları. Yeryüzünün fayda birliği olan en büyük tek pazarı. Kapitalizmin geleceğini tehdit etmeye kadar giden bir başarı öyküsü. (Alfa Yayıncılık)

cin2
Bu farklı bir çete

Hakan İşcen'den Borges Çetesi. “Edebiyatın her türünde eserler veren, şiir, öykü, deneme ve romanlarıyla tanıyıp sevdiğimiz Hakan İşcen'in yeni romanı Dorges Çetesi, birbirine benzemeyen, ortak geçmişleri olmayan, farklı yaşlarda ve farklı kişiliklere sahip bir grup insanın gelişen dostluklarını ve gizemli suç ortaklığını anlatıyor. Bu farklı bir çete…” Asuman Kafaoğlu-Büke (Everest Yayınları)

borges
Bir başucu kitabı

Serhat Yabancı'dan Unutmak mı Affetmek mi? Hiç başlamadan biten flörtlerin yorgunu musun? Yoksa yalnızlığa yenik düşüp, kaderci şarkılarla mı teselli buluyorsun? İlişki ve evlilik danışmanı yazar, “Kendi değerimizi artırmayı ‘başkası üzerinden' sağlamaya çalıştığımız sürece hem ilişkimizi tüketecek hem de içimizdeki derin acıya çare bulamayacağız” diyor. (Mona Kitap)

unutmakmiDünyayı izleyen çocuk

Feyyaz Kayacan'dan Çocuktaki Bahçe. Yel değirmeni Mahallesi'nin köşesine sıkışmış bir paşa konağı. Bu konağın “pencere”sinden dünyayı izleyen bir çocuk. Ve onun anılarının dehlizlerinde sıra dışı bir gezinti Çocuktaki Bahçe. Aslında “şişedeki çocuk”un dilinden imgelerle dolu bir harikalar diyarı. Romanında yazar, Kapalıçarşı'ya taş çıkaracak denli renkli dili, ironisi, okurunu hayran bırakan yenilikçi “biçim” buluşları, hiçbir zaman eskimeyecek bir Türkçe şölenine imza atıyor. (Kırmızı Kedi Yayınları)

cocuktaki-bahce
Sevginin gücü

Can Aydoğmuş'tan Konuşan Kedi Matu. Yazardan sevgi, farkındalık, doğa ve hayvan sevgisi temalarını işleyen sıcacık bir öykü. Doğaya karşı nasıl bir tutum takınması gerektiği konusunda Güneş'in kafası çok karışıktır. Neyse ki Bilge Teyze, Ulu Çınar ve Kedi Matu yardımına yetişirler ve ona yol gösterirler. Bu olağanüstü yolculukta Güneş içindeki sevginin gücünü keşfedecek, yeryüzünün ahenkli fısıltısını dinlemeyi öğrenecektir. (Doğan ve Egmont Yayıncılık)

konusan-kedi
Dünya dışı varlıklar

Doris Lessing'ten Jack Orkney’nin Günaha Çağrılışı. İçinde çok büyük bir sır barındıran evlilik, birbirlerini sevmeyi bir adım öteye götüren iki kardeş, kedisinin getirdiği kuşlarla beslenen göçebe bir kadın, insanları büyük felaket için uyarmaya gelen dünya dışı varlıklar, insan uygarlığına özenen doğadışı yaratıklar ve babasının ölümüyle kendini bir anda kilisede bulan sosyalist Jack Orkney. Yazar kimi zaman izlenimci bir ressam olup doğayı kimi zaman bir sosyal bilimciye dönüşüp insanlığı izliyor. (Can Yayınları)

jackorkneyin
Sevinç ve isyan duyguları

Virginia Woolf ‘tan Bir Yazarın Günlüğü. Yazarın, eleştiriler ve okur tepkileri karşısında yaşadığı sevinç ve isyan duygularına, klasikler hakkındaki görüşlerine; güncel olaylara, dönemin önemli sanatçı ve aydınlarına dair düşüncelerine, birer portre değerindeki betimlemelerine tanıklık ediyoruz. (Everest Yayınları)

bir-yazarinİnsan zihninin artan gücü

Stephen Hawking'den Büyük Sorulara Kısa Yanıtlar. “Hawking, insan zihninin artan gücünün bir sembolü.” -The Washington Post. “Hawking'in okuyuculara son mesajı insanlık için umut olduğu yönünde.” –CNN. “Büyük Sorulara Kısa Yanıtlar bilimin ve insanlığın geleceğine son derece açık ve anlaşılır bir bakış sunuyor.” -The Wall Street Journal. “Bu olağanüstü kitap, görkemli bir yıldızın son parıltısı.” -The Telegraph . (Alfa Yayınları)

buyuk-sorunlara

2. Dünya Savaşı

Norman Mailer'den Çıplak ve Ölü. Mailer, Pasifik Cephesi'nde, Japonların elindeki Anapopei Adası'na yapılan çıkarma sırasında Amerikan askerlerinin yaşadığı büyük korkuları ve acıları anlatırken, savaşın boşunalığının altını çizer. Askerlerin canları pahasına gönderildiği bu adanın aslında stratejik bir önemi yoktur; adeta ölmeye gönderilmişlerdir. Ustaca kurgulanmış ve son derece gerçekçi bir dille yazılmış roman, savaşın top yekün felaket olduğunu gösterir. (Everest Yayınları)

ciplak
Merakla okunacak bir roman

İskender Pala'dan İtiraf. Konstantinopolis'in İstanbul'a dönüştüğü yıllar… Hristiyan hasımlarının Büyük Kartal diye andıkları Fatih'in, şehrine âlimleri davet etmekle kıvanç duyduğu, devletini ilimle ve sanatla yükseltmenin rüyalarını gördüğü, ulemanın tamamen özgür düşünceyi savunduğu, devletin yükseldikçe yükseldiği bir dönem… Ve eşsiz şöhretlere sahip Osmanlı ulemasının arasına sızmış bir kâfir. Kurbanlar, kurbanlıklar… Her cümlesi hayretle ve merakla okunacak bir roman. (Kapı Yayınları)

itiraf
Yapılacaklar listesi

Bruno Gibert, Georges Perec'ten Her Durumda Yapmam Gereken Şeylerden Bazıları. Kırsalda yaşamak, otelde yaşamak, bir denizaltıyla yolculuk yapmak, bilim kurgu romanı yazmak, en küçük bücürler için yazmak… Oulipo’nun meşhur oyunbazı Georges Perec’ten alışılmışın dışında bir “yapılacaklar” listesi. (Kırmızı Kedi Yayınları)

her-durumda

Aldatıcı bir gülüş

Antonio Tabucchi'den Kara Melek. Geçmişte olan şeyler geri döner; ısrarla, dilenerek, imalı sözlerle kapımızı çalarlar. Çoğunlukla dudaklarında bir gülümseyiş vardır; oysa insan kanmamalıdır, aldatıcı bir gülümseyiştir o. Ve o arada biz hayatımızı yaşarız, yazarız − bizi menzile doğru sürükleyen bu yanılsamada ikisi de aynı şeydir zaten. Yazar, kalemini bu kez insan ruhunun kuytularına itilen ve günün birinde şu ya da bu yolla açığa çıkan karanlık yanlara yöneltir. (Can Yayınları)

kara-melek
Toplanma kampları

Erich Maria Remarque'den Cennetteki Gölgeler. Romanda, toplama kampından sağ çıkan, geçerli pasaportları olmadığı için ülkeden ülkeye kaçan, sonunda yolları Amerika'da kesişen mültecilerin tedirginlikleri, savaşın sonunu bekleyişleri ve hayata tutunma çabaları anlatılır. Amerika savaştan uzak bir cennettir, mülteciler ise sadece birer gölge… (Everest Yayınları)

cennetteki
Hayata döner

William Shakespeare'dan Fırtına. Bizler aynı hamurdan yoğrulmuşuz düşlerle, Ve naçiz hayatımız döner döner, Bir uykuyla son bulur gene. (Alfa Yayınları)

firtina
Dayanışma ruhu

Volker Weidermann'dan Karanlıktan Önceki Yaz. Sene 1936'dır. Faşizmin yersiz yurtsuzlaştırdığı bu insanlar, Belçika'nın küçük sayfiye kenti Oostende'de son kez bir araya gelirler. Kitapları yasaklanmış, kendileri kovuşturulmuştur. Faşizm ve çok geçmeden de savaş, Avrupa'yı büsbütün yutmadan önce Oostende'de kısacık bir an birbirlerine yaslanırlar. Kitap işte bu kısa âna, dayanışma ruhuna ayna tutuyor: dostluğa, aşka, umuda ve çaresizliğe. Çünkü bir daha hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. (Can Yayınları)

karanliktan
Algısal mesafeler

William Shakespeare'den Bir Yaz dönümü Gecesi Rüyası. Shakespeare ile aramızdaki kültürel, coğrafi, zamansal ve algısal mesafeleri kapatmanın bir yolu yok belki, ama onun dünya ile sahne arasında kurduğu dönüşüm mekânlarındaki yansımalar oyununa yeni bir çevirinin yer değiştiren kelimeleriyle katılmaya davet ediyoruz sizi. Bulduğu her aralıkta sonsuzca dönüşen ve yaratan saf şiirin dramla bedenlenmiş oyununa. (Alfa Yayınları)

bir-yaz-donemi
Karmaşık ilişkiler

Eimear McBride'den Kız Natamam Bir Şeydir. Otobiyografik özellikler de taşıyan kitap abisinin beyninde tümör oluşan bir genç kızın ailesiyle olan karmaşık ilişkilerini, ensesti, bu travmayı aşmak için aşırılıklara sapmasını, çocukluktan ergenliğe, ergenlikten yetişkinliğe geçme ya da geçememe sürecini yansıtıyor. (Can Yayınları)

kiz-natamam

Zaman yolculuğu

Rüknü Özkök'ten Bitmeyen Şarkı İstanbul. Kitap, yedi tepeden oluşan İstanbul'un; Bizans'ın kurulduğu, Osmanlı'nın yüzyıllarca yönetildiği birinci tepesinin yani Sultanahmet ile Ayasofya'nın siluetlerinin bulunduğu tepenin önemli yerlerini, okuru bir zaman yolculuğuna çıkararak anlatıyor: Binbirdirek Sarnıcı, Hipodrom, 2. Mahmut Türbesi, Babıali Yokuşu, Yerebatan Sarayı, Sultan Ahmet Camii, Cankurtaran Feneri, Aya İrini, Gülhane Parkı… (Alfa Yayıncılık)

bitmeyen-sarki