Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kıvırcık Ali kimdir? Kıvırcık Ali’nin ölümünün 7. yılı… Kıvırcık Ali’nin gerçek adı nedir?
Kıvırcık Ali kimdir? Kıvırcık Ali’nin ölümünün 7. yılı… Kıvırcık Ali’nin gerçek adı nedir?
Kıvırcık Ali kimdir? Geçirdiği trafik kazası sonucu genç denebilecek bir yaşta yaşamını yitiren Türk Halk Müziği'nin ünlü sesi Kıvırcık Ali'nin gerçek adı ne? Kıvırcık Ali nereli ve öldüğünde kaç yaşındaydı? İşte ölümünün 7. yılında Kıvırcık Ali ile ilgili merak edilen her şey...
Magazin 11 Ocak 2018 - 10:10

Kendi kitlesini oluşturan ve oldukça sevilen Kıvırcık Ali, 7 yıl önce hayata gözlerini yumdu. Bugün Kıvırcık Ali anılıyor ve Kıvırcık Ali kimdir sorusu merak ediliyor. Türk Halk Müziği sanatçısı Kıvırcık Ali ölüm yıl dönümünde anılıyor. Kıvırcık Ali, vefatının 7. yılında sevenleri tarafından hasretle anılıyor. Gül Tükendi Ben Tükendim, Üçüncü Gurbet, Hepimize Yeter Dünya ve Isırgan Otu albümleriyle tanınan ve üne kavuşan Kıvırcık Ali kimdir? Ünlü türkücünün gerçek adı ne? İşte ayrıntılar…

KIVIRCIK ALİ KİMDİR?

Kıvırcık Ali, Tokat’ın Turhal ilçesinin Erenli köyünde 11 Ekim 1968'de doğdu. Aşık Ali adlı bir halk ozanının oğlu olarak dünyaya geldi. Ali Özütemiz ya da bilinen adıyla Kıvırcık Ali, İlkokulu bitirdikten sonra okumadı. 1983 yılında İstanbul’a geldi ve saz yapım atölyesinde çalışmaya başladı. Bu sırada katıldığı bir ses yarışmasında aşıklama dalında birinci oldu. Bir yandan konfeksiyon atölyesinde çalışırken, solfej dersleri alarak ve düğünlerde saz çalarak müzikle ilgisini sürdürdü.

kıvırcık ali sözcü ile ilgili görsel sonucu

1992 yılında Aşık Nuri Yücel’in Hapishane Ranzaları 2 isimli albümüne bağlamasıyla katılarak ilk profesyonel stüdyo çalışmasına başlamış oldu. 1994-1998 yılları arasında yaptığı albümler piyasaya sürülmedi fakat bu sürede başta Aşık Nuri Yücel olmak üzere birçok sanatçının albümünde sanat yönetmenliği yaptı. 1995’te iki arkadaşı ile birlikte Grup Turnalar’ı kurdular ve Türkülerden Türkülere Yol Eyledik ve Türküler Kimliğimiz adlı iki albüm çıkarttılar. 1999’da ilk solo albümü Gül tükendi ben tükendim’i hazırladı ve aynı sene İber Müzik etiketiyle piyasaya sürüldü.

Türkiye’de ve Almanya’da çok sayıda konser verdi, televizyon programlarına katıldı. Bestelerini birçok sanatçı seslendirdi. “Kıvırcık Ali” olarak bilinen sanatçı 11 Ocak 2011 tarihinde saat 5.30’da kendi aracıyla geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti. İstanbul, Hadımköy’deki Gülbahçe Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Son güncelleme: 10:52 - 11.01.2018