Bosna Hersek gezilecek yerler: Turistik yerleri ile Bosna Hersek gezi rehberi…

Osmanlı İmparatorluğu’ndan, Avusturya - Macaristan İmparatorluğu’na, komünist dönemlerden bugünkü modern mimariye kadar eşsiz örnekler görebileceğiniz Bosna Hersek'in gezilecek tarihi ve turistik yerlerinden bazılarını haberimizde bulabilirsiniz...

Bosna Hersek gezilecek yerler: Turistik yerleri ile Bosna Hersek gezi rehberi…

Film, tiyatro ve caz festivalleri, birbirinden ilginç müzeleri, Ulusal Kütüphanesi, modern kafeteryaları, renkli gece yaşamıyla başkent Sarajevo, Osmanlı izlerinin canlı bir şekilde yaşadığı sanatçılar köyü Pocitelj, Tekija, UNESCO Dünya Kültür Miras'ı listesindeki Mostar, buz gibi suları, şarapları ve üzüm bağlarıyla ünlü Trebinje, şelaleleriyle başdöndüren Kakanj, acıların tanığı Srebrenica, dünyaca ünlü kayak merkezleriyle Bosna Hersek’in gezilecek yerlerini sizler için derledik…

BOSNA HERSEK GEZİLECEK YERLER

SARAYBOSNA / BAŞÇARŞI

Saraybosna'nın simge yerlerindendir. Çarşının ortasındaki tarihi sebil de kentin en popüler buluşma noktasıdır. 15. yüzyılda inşa edilmiş olan ve Osmanlı Çarşısı olarak adlandırılan yerde birçok önemli Osmanlı eseri bulunuyor. Çarşı 19. yüzyılda meyana gelen yangın sonucu orijinalliğini kaybetmiş ve küçülmüş olan çarşı ve civarında birçok dükkan, bedesten, camii ve medrese bulunmaktadır. Başçarşı ve civarında Gazi Hüsrev Bey Camii, Beyaz Burç, Brusa Bedesteni, İmparator Camii ve Saat Kulesi bulunuyor.

SARAYBOSNA / UMUT TÜNELİ

Umut Tüneli (Sarajevski ratni tunel), Saraybosna'da savaş döneminde önemli rol oynamış bir tünelin müzeye dönüştürülmüş halidir. Gıda, ilaç ve mühimmat sıkıntısı yaşanırken Bosna ve Saraybosna arasındaki bağlantı buradan kurulmuştur. Tünelin inşası devlet başkanı İzzetbegoviç ve kurulunun kararı ile başlatılmıştır. 1993 yılında başlayan tünel çalışması 4 ay sürmüştür ve 800 metrelik bir tünel inşa edilmiştir. 1.6 metre yüksekliğindeki tünelin inşasında askerler ve siviller birlikte görev yapmıştır. Havaalanı – Butmir arasındaki tünelden vagonlar yolu ile yardım getirilmiştir. Mücadele döneminde yaralı ve hastalar da bu tünelden geçirilmiştir. Kısacası savaş sırasında abluka altında tutulan şehir bu tünel sayesinde hayata tutulmuştur. Umut Tüneli daha sonra buradaki evde yaşayan aile tarafından müzeye dönüştürülmüştür. Müze içerisinde mermi izleri, askeri teçhizat, fotoğraflar ve çeşitli belgeler görülebilir.

SARAYBOSNA / SARAYBOSNA KATEDRALİ

Ferdadiye Caddesi üzerinde bulunan ve 1889 yılında inşa edilen Saraybosna Katedrali (İsa'nın Yüce Kalbi Katedrali, Katedrala Srca Isusova), Paris'teki Notre Dame Katedrali'nden esinlenilerek yapılmış olup Saraybosna'nın farklı dinlerin hoşgörü içerisinde yaşandığının bir kanıtıdır. Şehirdeki Katoliklerin merkezi kabul edilen katedralin diğer ismi İsa'nın Yüce Kalbi'dir. Neo gotik mimari tarzında yapılan katedral, Saraybosna Savaşı esnasında zarar görse de yenileme çalışmaları ile ayakta kalmıştır. Katedralin bahçesindeki mezarlar ve iç kısmındaki süsleme ve heykeller görülmeye değerdir.

SARAYBOSNA / LATİN KÖPRÜSÜ

Milijacka Köprüsü üzerinde bulunan ve “Yavaş yavaş akan nehir” anlamına gelen Latin Köprüsü, şehrin sembollerinden olan tarihi bir Osmanlı köprüsüdür. Latin Köprüsü dendiğinde akla gelen ilk şey I. Dünya Savaşı'nın başlangıcı olarak kabul edilen Avusturya Dükü Franz Ferdinand suikastının burada yaşanmış olmasıdır. Eşiyle birlikte şehri ziyarete gelen Ferdinand Latin Köprüsü üzerinde öldürülmüştür. 1541 yılında inşa edilen köprü, 1791 yılında meydana gelen bir sel felaketinden sonra yenilenmiştir. Köprü trafiği nedeniyle yapıya sonradan sadece yayalara ayrılan kısımlar eklenmiştir.

MOSTAR / MOSTAR KÖPRÜSÜ

Mostar Köprüsü, Neretva Nehri üzerinde bulunan Bosna Hersek'in en ünlü yapılarından biridir ve şehrin sembollerindendir. Bu eski köprü mimari harikasının yanı sıra taşıdığı önem, sembolize ettiği şeyler nedeniyle de dünyanın en önemli yapıları arasında sayılmaktadır. Mostar Köprüsü Osmanlı döneminde Mimar Hayreddin tarafından 9 yıllık bir çalışma sonucunda 1566 yılında tamamlanmıştır. Neretva Nehri'nden 24 metre yüksekte 30 metre uzunluğunda, 4 metre genişliğinde olan Mostar Köprüsü, dönemine göre gelişmiş bir teknolojiyle inşa edildi. Köprü inşaatında 456 kalıp taş kullanıldı. Köprü, inşa edildikten sonra yakınındaki şehre ismini vermiştir, şehirde ticareti canlandırmış ve zenginleştirmiştir. Böylece Mostar, Hersek bölgesinin önemli bir şehri haline gelmiştir. Mostar Köprüsü, cesur sporcular tarafından yıllarca bir atlama platformu olarak kullanıldı. Geleneğe göre şehrin erkekleri, nişanlılarına cesaretlerini ispatlamak için düğün öncesinde köprüden atlarlardı. Mostar Köprüsü, eski Mostar şehriyle birlikte 2005 yılında Dünya Miras Listesi'ne eklenmiştir.

Mostar Köprüsü - Shutterstock

Mostar Köprüsü – Shutterstock

MOSTAR / KRAVİCE ŞELALELERİ

Mostar kentinin yaklaşık 40 kilometre güneyinde bulunan Kravice, ülkenin Trebizat Nehri üzerinde bulunan şelalesidir. Yaklaşık 25 metre yükseklikten akan şelale, bilhassa yaz aylarında Mostar, Medjugorje ve Dubrovnik gibi merkezlerden gelen turistleri ağırlamaktadır. Kafe, piknik, eğlence ve kamp alanlarına sahip olan Kravice Şelaleleri, yemyeşil doğası ile görülmesi gereken yerlerden biridir.

MOSTAR / KARAGÖZ BEY CAMİİ

Mostar'daki en önemli camilerden olan Karagöz Bey Camii (Karadoz Begova Dzamija), 1557 yılında inşa edilmiştir. Nakışlı kubbesi ve yüksek minaresi ile tanınan bu güzel eser Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. 1992 yılında savaşta tamamen yıkılmasına rağmen tekrar inşa edilerek ibadete ve ziyarete açılmıştır. Caminin iç kısmı 13,4 x 13,4 metre ölçüsündedir. Cami yanında bulunan medrese, Mostar'ın en eski halk kütüphanesini barındırır.

SREBRENİCA / PATOÇARİ MEZARLIĞI

Bosna Hersek'in güneyinde, Sırp Cumhuriyeti'nde Srebrenitsa'nın kuzey batısında bulunan Potoçari köyünde bulunan Potoçari Mezarlığı’nda doğum tarihleri farklı, ancak ölüm tarihleri aynı olan binlerce kişinin mezarı, sarsıcı bir manzara oluşturuyor. Çünkü bu mezarlar, Temmuz 1995’de BM koruması altında, Hollanda birliklerinin görev yaptığı Srebrenitsa’ya sığınan ve daha sonra Sırp birliklerine teslim edilerek katledilen erkeklerden oluşan masum Boşnak sivillere ait.

Bulgaristan gezilecek yerler: Harika doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz Bulgaristan gezi rehberi... İlginizi Çekebilir Bulgaristan gezilecek yerler: Harika doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz Bulgaristan gezi rehberi... Vizesiz gidilebilen ülkeler hangileri? İşte Türklerden vize istemeyen ülkeler 2018... İlginizi Çekebilir Vizesiz gidilebilen ülkeler hangileri? İşte Türklerden vize istemeyen ülkeler 2018...
Loading...