Sözcü Plus Giriş

Dünyanın ismi en uzun 5 yeri!

Bazı dillerde çok ama çok uzun kelimeler oluşturmak mümkün. Bazen bu keliemeler bir yerin ismi olabiliyor. İşte ismi en uzun 5 yer...

Güncellenme: 15:29, 16/02/2017
Dünyanın ismi en uzun 5 yeri!

Türkçe gibi bazı dillerde gerek ekler gerekse de kelimeleri birleştirme yoluyla çok uzun kelimeler yapmak mümkün. Örneğin Türkçede teorik olarak bir kelimeyi eklerle sonsuza kadar uzatabilirsiniz. Tabii bu kelime pek kullanışlı ve anlamlı olmaz.
Dünyada öyle yer adları var ki insan sırf adres yazmamak için oradan taşınır. İşte dünyanın ismi en uzun 5 yeri…

5. Azpilicuetagaraycosaroyarenberecolarrea
İspanya’da yer alan ve ismi 39 harften oluşan bu yer, İspanya’da bulunuyor. Bask dilinde kabaca “Azpilkueta’nın yüksek çitinin alçak arazisi” anlamına gelen bu yer Avrupa’nın en yeşil bölgelerinden birinde yer alıyor ve elektrik ihtiyacının %70’ini yenilebilir kaynaklardan sağlıyor.

4. Tweebuffelsmeteenskootmorsdoodgeskietfontein
Tek harfle 4. sırada kalan bu çiftlik Güney Afrika’nın Kuzey Batı bölgesinde bulunuyor. Çiftliğin bu 44’lik harflik adı “İki mandanın tek atışla öldürüldüğü kaynak” anlamına geliyor. Afrika’daki en uzun tek kelimelik yer adı unvanını taşıyan isim ayıca bir şarkıya da ad olmuş.

tweebuffelsmeteenskootmorsdoodgeskietfontein3. Chargoggagoggmanchauggagoggchaubunagungamaugg
En uzun isimli yerler listesinde 3. sırada ABD’de bulunan bir göl yer alıyor. 45 harften oluşan gölün ismi Amerikan yerli kabilesi “Nipmuc”ların dilinde “Sınırdaki Balık Tutma Yeri – Tarafsız Buluşma Yeri” anlamına geliyor. Gölün ismi ABD’de en uzun resmi yer adı.

2. Llanfair­pwllgwyngyll­gogery­chwyrn­drobwll­llan­tysilio­gogo­goch
llanfair
58 harflik ismi ile bu yer Galler’de bulunuyor ve Avrupa’nın en uzun isimli yeri. Kısaca Llanfair PG oalrak da anılan bu yerin adı Galce’de “Kırmızı mağazalı Aziz Tysilio kilisesinin girdabının yanındaki beyaz fındık ağacının ovuğundaki Aziz Meryem Kilisesi” anlamına geliyor. Bu isim1960’ların kült filmi Barbarella’da Dildano’nun üssünün parolası olarak kullanılmış.

1. Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaun- gahoronukupokaiwhenuakitanatahu

taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu

Görsel: Wikipedia Commons / Kr-Val

Listenin tepesinde 85 harflik uzunluğu ile Yeni Zelanda’dan bir yer. Kısaca Taumata denilen ve adanın kuzeyinde yer alan bu yerin adı Maori dilinde ” Toprakları yutan, dağların tırmanıcısı büyük dizli Tametea’nın gelip sevdiği kişi için burun flütü çaldığı zirve” anlamına geliyor. Guiness Rekorlar kitabında da dünyanın en uzun isimli yeri olarak burası geçiyor.

İlginizi ÇekebilirYurtdışı seyahatlerinde kilo almamak için 5 tavsiyeYurtdışı seyahatlerinde kilo almamak için 5 tavsiye
Yayınlanma Tarihi:15:27,